reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Kiedy tracimy prawo do urlopu wypoczynkowego?

Kiedy tracimy prawo do urlopu wypoczynkowego?

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest niezbywalne i należne każdemu pracownikowi. Prawo to przyznaje mu nie tylko Kodeks pracy, ale przede wszystkim Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.

Pracownik może utracić prawo do urlopu jedynie w dwóch przypadkach:
1) w wyniku przedawnienia roszczenia;
2) w przypadku śmierci pracownika.

Porównaj: Jak obliczyć ekwiwalent za urlop?

Przedawnienie roszczeń

Przedawnienie prawa do urlop następuje z upływem 3 lat od dnia, w którym prawo do urlopu stało się wymagalne. Pewne wątpliwości może budzić kwestia początkowego dnia obliczania terminu przedawnienia prawa do urlopu. Bezsporne jest, że pracownik powinien wykorzystać urlop w roku, w którym nabył do niego prawo, zaś termin urlopu zostaje określony w planie urlopów. Zdecydowana większość komentatorów kodeksu pracy wyraziła w tej mierze pogląd, zgodnie z którym prawo do urlopu staje się wymagalne w dniu wskazanym w planie urlopów lub - w przypadku przesunięcia tego terminu rozpoczęcia urlopu - w dniu, na którym ten termin przesunięto. Jeżeli natomiast u danego pracodawcy nie sporządzono planu urlopów albo też dany pracownik został zatrudniony już po sporządzeniu planu urlopów i nie został w tym planie uwzględniony, to trzyletni termin przedawnienia rozpocznie się w ostatnim dniu roku kalendarzowego, w którym pracownik uzyskał prawo do urlopu, chyba że termin urlopu został przesunięty na następny rok.

Pan Jacek pracuje w firmie ochroniarskiej. Od 5 lat pracodawca – w całkowitej sprzeczności z Kodeksem pracy – nie udziela mu urlopu wypoczynkowego. Pan Jacek postanowił wnieść do sądu pracy pozew o udzielenie należnego mu urlopu wypoczynkowego. W związku z tym, że prawo do urlopu przedawnia się z upływem 3 lat, sąd uznał, że Panu Jackowi będzie się należał płatny urlop wypoczynkowy tylko za 3 nieprzedawnione lata, za pozostałe dwa lata urlop niestety przepadł, nie należy się za niego także ekwiwalent.

Śmierć pracownika

W przypadku śmierci pracownika niemożliwe jest już wykorzystanie prawa do urlopu w naturze, natomiast samo wynagrodzenie za niewykorzystany urlop, należne zmarłemu pracownikowi, przechodzi na jego małżonka i inne osoby uprawnione do otrzymania renty rodzinnej. Jeśli brak jest takich osób, wynagrodzenie to wchodzi do masy spadku i podlega dziedziczeniu na ogólnych zasadach prawa spadkowego.

Mąż pani Joanny zmarł wskutek zawału. Jako jego spadkobierczyni, przejmie ona cały jego majątek i wszystkie prawa, w tym także prawo do wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy swojego męża, który będzie się należał od pracodawcy.

Zobacz: Termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Utrata prawa do urlopu wypoczynkowego.
Utrata prawa do urlopu wypoczynkowego.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama