REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
inforCMS

REKLAMA

Zasadą jest wykorzystanie urlopu w naturze. Przepisy prawa ściśle określają sytuacje, w których pracodawca może wypłacić pracownikowi ekwiwalent za urlop. W momencie ustania stosunku pracy prawo do urlopu w naturze przekształca się w roszczenie o zapłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Ale istnieje wyjątek.

Wyjątkiem od reguły wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy w razie ustania stosunku pracy jest sytuacja, w której pracownik po zakończeniu jednej umowy jest zatrudniany przez danego pracodawcę, bezpośrednio po niej, w ramach kolejnej umowy. Dodatkowo strony muszą się porozumieć w tym zakresie. Jeżeli zdarzy się już sytuacja konieczności jego wypłaty (co do zasady w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy), pracodawca powinien obliczyć go zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r., w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Autopromocja

Przeczytaj także: Przesunięcie urlopu - kilka wskazówek

Wynagrodzenie urlopowe oblicza się w następujący sposób:
1) Dzieli się sumę miesięcznych wynagrodzeń przez współczynnik, którego sposób obliczenia został podany w § 19 rozporządzenia urlopowego. Współczynnik urlopowy brany pod uwagę przy wyliczaniu ekwiwalentu za urlop, to współczynnik charakterystyczny dla roku, w którym pracownik nabył prawo do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. W stosunku do pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze współczynnik zmniejsza się stosowanie do rozmiaru ich zatrudnienia;
2) Otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu należy podzielić przez 8, aby uzyskać wynagrodzenie za 1 godzinę urlopu;
3) Mnoży się ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.

Polecamy serwis: Zatrudnienie

Pracownik był zatrudniony u pracodawcy w okresie od 1.01.2006 r. do 31.03.2007 r. Za rok 2007 nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego. W związku z tym pracodawca jest obowiązany, uwzględniając ustanie stosunku pracy, wypłacić mu ekwiwalent pieniężny za okres od 1.01.2007 r. do 31.03.2007 r. (pracownik ma prawo do 20 dni urlopu).
Pracownik jest zatrudniony na cały etat z wynagrodzeniem miesięcznym brutto 2100 zł.
1) Aby uzyskać wynagrodzenie za 1 dzień urlopu pracownika musimy podzielić otrzymywaną przez niego kwotę przez współczynnik wynoszący w 2007 r. 21. Otrzymujemy kwotę 100 zł. za dzień pracy.
2) Następnie dzielimy kwotę 100 zł. przez 8, aby uzyskać wynagrodzenie pracownika za godzinę pracy i otrzymujemy kwotę 12,50 zł.
3) Pracownikowi za trzy miesiące pracy należy się 3/12 jego wymiaru urlopu: (20 : 12) x 3 = 1,6 x 3 = 4,8 po zaokrągleniu 5 dni urlopu. Jest to równoznaczne z czterdziestoma godzinami pracy (5 x 8 = 40).
4) Następnie mnożymy liczbę godzin urlopu przez ustaloną stawkę godzinną (40 x 12,50 zł = 500 zł.)
Pracownikowi należy się 500 zł. ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideoAutopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  REKLAMA

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  REKLAMA

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  REKLAMA