REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci ojca. Ile dni wolnego od pracy można wykorzystać i do kiedy?
Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci ojca. Ile dni wolnego od pracy można wykorzystać i do kiedy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

Tzw. urlop okolicznościowy nie został uregulowany w Kodeksie pracy, lecz w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Z samej nazwy można wywnioskować, że urlop ten odnosi się do pewnych okoliczności. Są to ważne wydarzenia w życiu pracownika. Jedną z sytuacji uprawniających osoby zatrudnione do skorzystania z tego rodzaju urlopu jest śmierć osób najbliższych, m.in. śmierć ojca. Za czas urlopu okolicznościowego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Autopromocja

Wiele osób zastanawia się, czy dotyczy to tylko ojca biologicznego i adopcyjnego, a może ojczyma, czy także ojca żony lub męża czyli teścia?

Rozporządzenie mówi wprost o zgonie i pogrzebie ojca oraz ojczyma, a także teścia. Różne są jednak długości urlopów w przypadku śmierci ojca lub ojczyma, a śmierci teścia (o czym poniżej). Co ciekawe, urlop okolicznościowy z tytułu śmierci teścia przysługuje nawet po rozwodzie. Stosunek powinowactwa, jaki zachodzi pomiędzy pracownikiem a teściem, nie rozwiązuje się po ustaniu małżeństwa (art. 618 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Czy prawo pozwala na orlop okolicznościowy w przypadku śmierci ojca partnera lub partnerki? Rozporządzenie pozostawia furtkę do skorzystania z wolnego w takiej sytuacji. Warunkiem jest utrzymywanie tej osoby za życia przez pracownika lub bycie tej osoby pod jego bezpośrednią opieką (§ 15 pkt 2).

Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci ojca - ile dni?

Wspomniane rozporządzenie określa liczbę dni urlopu okolicznościowego przysługujących pracownikowi. Liczba dni wolnych od pracy nie jest jednak zawsze taka sama. Zależy od rodzaju okoliczności uzasadniającej zwolnienie. Zgodnie z przepisami urlop okolicznościowy może trwać 1 dzień lub 2 dni. Śmierć ojca i śmierć ojczyma uprawnia do 2 dni wolnych od pracy (§ 15 pkt 1). Natomiast śmierć teścia daje prawo do 1 dnia wolnego. Co istotne, z 2 dni wolnych od pracy można skorzystać osobno lub jeden po drugim. Zależy to od potrzeb pracownika związanych ze śmiercią ojca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop okolicznościowy a śmierć ojca - termin wykorzystania

Należy zaznaczyć, że przepisy prawa pracy nie uregulowany terminu do wykorzystania urlopu okolicznościowego. Ugruntował się jednak pogląd mówiący o tym, że pomiędzy zdarzeniem takim jak śmierć ojca, a terminem wykorzystania urlopu musi istnieć ścisły związek czasowy i funkcjonalny. Pracodawca co do zasady musi udzielić urlopu okolicznościowego. Dokonuje oceny czy działanie pracownika ma związek ze śmiercią ojca. Jeśli w jego mniemaniu wykorzystanie urlopu okolicznościowego w terminie wskazanym przez pracownika we wniosku nie ma związku ze śmiercią ojca, może odmówić udzielenia wolnego. Warto jednak pamiętać, że pracownik może w takiej sytuacji zgłosić się do sądu pracy i podnieść naruszenie prawa pracy przez pracodawcę.

Śmierć ojca podczas zwolnienia lekarskiego

Jednym z pytań powstających przy tym zagadnieniu jest śmierć osoby bliskiej, w tym przypadku ojca, podczas zwolnienia lekarskiego. Zatem, czy pracodawca powinien udzielić urlopu okolicznościowego, jeśli owa okoliczność powstała w trakcie przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim np. trwającym 3 tygodnie? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy pomiędzy śmiercią ojca, a terminem urlopu okolicznościowego wskazanym przez pracownika istnieje związek. Chodzi tu o związek czasowy, ale i funkcjonalny. Jeśli pogrzeb ojca już się odbył, ale wciąż istnieje potrzeba dokonania pewnych formalności z nim związanych czy zbudowaniem pomnika na cmentarzu, urlop okolicznościowy jak najbardziej się należy.

Urlop okolicznościowy - śmierć ojca w trakcie urlopu wypoczynkowego

To samo dotyczy śmierci ojca w trakcie urlopu wypoczynkowego pracownika. Gdy śmierć czy pogrzeb odbyły się w czasie urlopu pracownika, a pozostają sprawy związane ze śmiercią ojca (sprawy urzędowe, budowa pomnika, uregulowanie spraw mieszkaniowych po zmarłym), pracownik może wnioskować o urlop okolicznościowy w celu dokonania tych czynności już po powrocie do pracy.

Urlop okolicznościowy z powodu śmierci ojca - wzór wniosku

Z urlopu okolicznościowego korzysta się na wniosek pracownika. Należy poinformować pracodawcę o zamiarze skorzystania z urlopu okolicznościowego z wyprzedzeniem pozwalającym na zorganizowanie pracy podczas nieobecności danego pracownika. W sytuacji, której nie da się przewidzieć, a więc także śmierci ojca, można zgłosić chęć skorzystania z urlopu już po wystąpieniu tej okoliczności. Na przykład ojciec zmarł w poniedziałek i w związku z tym pracownik nie stawił się do pracy i nie poinformował w tym dniu pracodawcy o swojej absencji. We wtorek zadzwonił i poprosił 2 dni urlopu okolicznościowego, licząc od poniedziałku. W tym wypadku taka procedura jest dopuszczalna.

Przepis prawa pracy nie nakazują składania wniosku o urlop okolicznościowy w formie pisemnej. Jednak wewnątrzzakładowe przepisy często już takie zapisy posiadają. Oto wzór wniosku o urlop okolicznościowy:

…………………………………………..

(data, miejscowość)

…………………………………………..

(oznaczenie pracownika)

…………………………………………..

(oznaczenie pracodawcy)

Wniosek o urlop okolicznościowy

Zgłaszam się z uprzejmą prośba o udzielenie mi urlopu okolicznościowego z tytułu śmierci ojca (na podstawie § 15 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy) w wymiarze 2 dni w terminie …………………………………

……………………………………………………

(podpis pracownika)

Pobierz wzór wniosku o urlop okolicznościowy >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Gabi
    2021-09-15 20:12:56
    Bardzo dobra podpowiedz
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

REKLAMA

Święta w Niemczech 2024

Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

Czy doszło do dyskryminacji w PKP Intercity S.A. na tle płci i posiłków regeneracyjnych?

Posiłki regeneracyjne w PKP Intercity - czy tylko dla kobiet i czy doszło do dyskryminacji? Kiedy przysługuje posiłek regeneracyjny? Czy posiłki regeneracyjne są obowiązkowe? Od jakiej temperatury należy się posiłek regeneracyjny Komu należą się posiłki regeneracyjne w pracy? Jaka kwota na posiłek regeneracyjny 2024?

Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

Ważne: trwa protest rolników w Warszawie. Spotkanie z Marszałkiem Sejmu RP

Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r. Rozpoczęło się spotkanie z Szymonem Hołownią. Biorą w nim udział także wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oraz szef sejmowej komisji rolnictwa.

REKLAMA

Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

REKLAMA