REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop okolicznościowy - ślub
Urlop okolicznościowy - ślub
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop okolicznościowy - ślub własny i ślub dziecka (córki, syna) uprawnia do zwolnienia z pracy. Ile dni przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Urlop okolicznościowy - ślub własny

Prawo pracy przyznaje możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego w przypadku własnego ślubu. Oczywiście uprawnienie to przysługuje pracownikowi w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Z tytułu ślubu można wnioskować o 2 dni urlopu okolicznościowego.

Autopromocja

Urlop okolicznościowy - ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka mogą otrzymać również pracujący rodzice. Przysługujący im wymiar na ślub córki lub syna jest krótszy i wynosi 1 dzień.

Urlop okolicznościowy - ślub siostry/brata

Internauci pytają o urlop okolicznościowy na ślub siostry lub brata, jednak nie ma takiej konstrukcji w polskim prawie pracy. Zwykle śluby odbywają się w soboty i są to przeważnie dni wolne od pracy. Jeśli jednak ślub planowany jest w środku tygodnia roboczego, można złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy.

Urlop okolicznościowy a Kodeks pracy

Urlopu okolicznościowego nie znajdzie się w Kodeksie pracy. Próżno więc szukać konkretnego artykułu KP. aktem prawnym regulującym tę kwestię jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Co więcej, zgodnie z literą prawa jest to zwolnienie od pracy związane ze szczególnymi okolicznościami w życiu pracownika. Przyjęło się określać to zwolnienie mianem urlopu okolicznościowego. Warto dodać, że za urlop ten zachowuje się prawo do wynagrodzenia wyliczanego na zasadzie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Urlop okolicznościowy - jakie dokumenty?

Przede wszystkim, w celu uzyskania urlopu okolicznościowego należy złożyć wniosek o ten urlop do pracodawcy. Czy pracodawca może życzyć sobie przedstawienia innych dokumentów potwierdzających daną okoliczność? Zgodnie z doktryną pracodawca nie powinien żądać dokumentów typu kopia aktu małżeństwa. Wystarczy przedstawienie takiego aktu do wglądu. Innym sposobem jest podanie sygnatury aktu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o urlop okolicznościowy

Wniosek o urlop okolicznościowy powinien zostać złożony w formie pisemnej z wyprzedzeniem umożliwiającym pracodawcy zapewnienie organizacji pracy podczas nieobecności pracownika. Wniosek powinien zawierać: określenie pracodawcy, określenie pracownika, datę urlopu okolicznościowego, wskazanie okoliczności czyli ślub, podpis pracownika. Wzór wniosku o urlop okolicznościowy >>>

Czy urlop okolicznościowy wlicza się do urlopu wypoczynkowego?

Urlop okolicznościowy nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego. To innego rodzaju zwolnienie od pracy, dodatkowe dni wolne przyznawane jedynie w przypadku wystąpienia określonych w § 15 wspomnianego rozporządzenia okoliczności. Inaczej jest z urlopem na żądanie, który zalicza się do puli dni urlopu wypoczynkowego. Więcej o urlopie na żądanie: Urlop na żądanie 2021 – ile dni, odmowa

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 1632)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Mikee
  2022-04-26 13:18:13
  Co w przypadku kiedy w danym roku pracownik bierze 2 sluby wlasne w roznych terminach? Np. cywilny w marcu a koscielny we wrzesniu i nie sa to soboty tylko np wtorki? Albo wzial slub wlasny w styczniu, w ciagu tego samego roku rozwiodl sie i jeszcze tego samego roku w grudniu wzial drugi slub z inna osoba?
  0
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uciążliwy obowiązek pracodawcy - comiesięczne wpłaty na PFRON

Od 1 marca 2024 r. zwiększyła się comiesięczna wpłata na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wpłata wynosi 3065,16 zł za etat. Czy każdy pracodawca musi dokonywać wpłat na PFRON?

4-dniowy tydzień pracy [WYWIAD]

4-dniowy tydzień w pracy w Polsce? Czy to możliwe na gruncie przepisów Kodeksu pracy? Czy 4 dni pracy to mniejsza liczba godzin pracy i niższe wynagrodzenie? Jak krótszy tydzień pracy wpływa na zaangażowanie i wydajność pracowników?

Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2024 - podstawa wymiaru

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy w 2024 roku zależy od formy opodatkowania - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa. Jaka jest wysokość składki zdrowotnej w tych przypadkach?

Podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

Fala podwyżek dla pracowników sfery budżetowej przybiera na sile. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA

Podwyżki w CBA. Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego zarobi maksymalnie 18780 zł, agent specjalny – 10140 zł, agent – 8220 zł. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

Centralne Biuro Antykorupcyjne również dostanie podwyżki. Chociaż aktualne stawki uposażenia w CBA obowiązują od 1 marca 2023 r., podwyżki nastąpią także w 2024 r. Uposażenia wzrosną z poziomu 4800–15650 zł do poziomu 5760–18780 zł. Funkcjonariusze CBW otrzymają podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Emeryt może dorobić do emerytury 5278,30 zł bez zmniejszenia świadczenia. Zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 9802,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 marca 2024 r.

Próg przychodowy, po przekroczeniu którego następuje zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych wzrósł 1 marca 2024 r. z 5036,50 zł do 5278,30 zł. Zawieszenie wypłaty świadczeń następu po przekroczeniu progu 9802,50 zł. Poprzednio było to 9353,50 zł.

Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

REKLAMA

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

REKLAMA