reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop rodzicielski > Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski po zmianach

Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski po zmianach

W wyniku zmian dokonanych w styczniu 2016 roku, termin na złożenie wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego upływa po 21 dniach po porodzie. Dotrzymanie tego terminu ma wpływ na wysokość zasiłku przyznawanego w okresie urlopu. Urlop rodzicielski udzielany zostaje bezpośrednio po zakończonym urlopie macierzyńskim. Może go wykorzystać zarówno matka jak i ojciec dziecka oraz rodzice, którzy zaadoptowali dziecko.

Termin złożenia wniosku oraz wysokość zasiłku

W sytuacji, gdy wniosek o urlop rodzicielski zostanie złożony w terminie, tj. nie później niż 21 po porodzie zasiłek ten będzie wynosił 80% przez cały okres pobierania świadczenia. Natomiast gdy termin zostanie przekroczony, zasiłek za czas urlopu macierzyńskiego oraz części urlopu rodzicielskiego wyniesie początkowo 100% podstawy. Natomiast w pozostałej części urlopu zasiłek będzie wynosił 60% podstawy wymiaru.

Warto pamiętać, że jako część urlopu rodzicielskiego należy rozumieć:

  - 6 tygodni - gdy przy jednym porodzie urodzi się jedno dziecko lub jedno dziecko zostanie przyjęte na wychowanie;

  - 8 tygodni - gdy przy jednym porodzie urodzi się dwoje lub więcej dzieci lub w razie  jednoczesnego przyjęcia na wychowanie minimum dwojga dzieci;

  - 3 tygodnie - w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka, w przypadku gdy ubezpieczony ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w minimalnym wymiarze wynoszącym 9 tygodni.

W sytuacji nie złożenia wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego w terminie 21 dni po porodzie, wniosek taki możemy złożyć później jednak nie później niż na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego.

Polecamy książkę: Świadczenia na rzecz pracowników – podatki, ZUS, ewidencja

Wymiar trwania urlopu rodzicielskiego

Wymiar urlopu rodzicielskiego uzależniony jest od ilości urodzonych dzieci. W przypadku urodzenia jednego dziecka urlop rodzicielski będzie trwał 32 tygodnie, a w przypadku urodzenia dwójki lub więcej dzieci okres ten wydłuża się do 34 tygodni. Uprawnienie do wykorzystania urlopu przysługuje rodzicom najpóźniej do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. Wynika to z art. 1821a Kodeksu pracy.

Okres trwania urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać łącznie 32 lub 34 tygodni dla obydwojga rodziców, dlatego też w przypadku, jeżeli obydwoje rodzice pozostają na urlopie rodzicielskim równocześnie, okres skraca się do 16 tygodni dla każdego z nich. Okres ten nie musi również być wykorzystany od razu, można go podzielić na 4 części, jednak musi on zostać wykorzystany do momentu w którym dziecko ukończy 6 lat.

Forma złożenia wniosku

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego należy złożyć w wyżej wymienionych terminach w formie pisemnej do pracodawcy. Jeżeli tylko jedno z rodziców będzie korzystało z urlopu rodzicielskiego warto do wniosku dołączyć, również oświadczenie drugiego rodzica o tym fakcie. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego, jeżeli został on złożony pisemnie oraz w odpowiednim terminie.

Warto też wiedzieć, że wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego może zostać złożone w formie elektronicznego dokumentu opatrzonego bezpiecznym podpisem.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama