| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop ojcowski > Zasiłek chorobowy w trakcie urlopu ojcowskiego

Zasiłek chorobowy w trakcie urlopu ojcowskiego

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego może zostać przerwany na okres pobytu dziecka w szpitalu lub choroby pracownika ojca. Czy w trakcie urlopu ojcowskiego pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego?

Pobyt dziecka w szpitalu

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego może zostać przerwany na okres pobytu dziecka w szpitalu. Urlop ojcowski przed przerwą przypadającą na pobyt dziecka w szpitalu i po niej stanowi tę samą część tego urlopu.

Warto wspomnieć o tym, że samo otrzymanie informacji przez pracodawcę o pobycie dziecka pracownika w szpitalu nie stanowi podstawy do przerwania urlopu ojcowskiego wykorzystywanego przez ojca dziecka. Przerwanie urlopu z powodu pobytu dziecka w szpitalu jest bowiem prawem ubezpieczonego, a nie jego obowiązkiem. Jeżeli ubezpieczony chce przerwać urlop, powinien złożyć do pracodawcy lub płatnika zasiłku:

  • wniosek dotyczący przerwania urlopu lub pobierania zasiłku macierzyńskiego w związku z pobytem dziecka w szpitalu oraz
  • dokument potwierdzający pobyt dziecka w szpitalu.

Pracodawca lub płatnik zasiłku ma obowiązek przerwać ten urlop lub zasiłek macierzyński za jego okres na czas wskazany we wniosku z załączonym dokumentem potwierdzającym czas pobytu dziecka w szpitalu.

Po wyjściu dziecka ze szpitala pracodawca jest nadal związany wnioskiem ubezpieczonego o udzielenie niewykorzystanej części urlopu ojcowskiego ze względu na pobyt dziecka w szpitalu. Termin ten musi przypadać bezpośrednio po wypisaniu dziecka ze szpitala. Do złożonego wcześniej wniosku pracownik powinien załączyć dokument, z którego będzie wynikała data wyjścia dziecka ze szpitala.

5 maja 2017 r. pan Rafał wystąpił z wnioskiem o urlop ojcowski od 15 do 28 maja 2017 r. (14 dni) na dziecko urodzone 3 lipca 2016 r. Z uwagi na stan zdrowia dziecko zostało przyjęte do szpitala 19 maja 2017 r. W związku z pozostaniem dziecka w szpitalu pan Rafał przerwał korzystanie z urlopu ojcowskiego 19 maja 2017 r. Dziecko przebywało w szpitalu do 30 maja 2017 r. Od 31 maja pracownik wystąpił o udzielenie niewykorzystanej części urlopu. Zatem pracownikowi przysługuje prawo do:

- zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego od 15 do 18 maja 2017 r. (4 dni),

- wynagrodzenia za czas pracy od 19 do 30 maja 2017 r.,

- zasiłku macierzyńskiego od 31 maja 2017 r. do 9 czerwca 2017 r. (10 dni), tj. do wykorzystania 14 dni urlopu ojcowskiego, który został przesunięty o przerwę w urlopie ojcowskim.

Choroba pracownika

Jeżeli pracownik zachoruje w okresie, na jaki udzielono mu urlopu ojcowskiego, wówczas choroba pracownika nie przerywa udzielonego urlopu ojcowskiego. Pracownik ma nadal prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Pan Kamil wystąpił z wnioskiem o urlop ojcowski od 30 kwietnia 2017 r. do 13 maja 2017 r. Na okres od 2 do 5 maja 2017 r. przedłożył zwolnienie lekarskie z powodu choroby. Pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, tj. od 30 kwietnia do 13 maja 2017 r. Złożenie zwolnienia lekarskiego nie powoduje przerwania urlopu ojcowskiego.

Pracownik, który stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby, zanim zacznie korzystać z uprawnień ojcowskich, może wystąpić do pracodawcy lub do płatnika składek o przesunięcie udzielonego urlopu ojcowskiego. W przypadku zgody pracodawcy pracownikowi przysługuje świadczenie chorobowe. Odmowa przesunięcia okresu udzielonego urlopu ojcowskiego będzie skutkowała uprawnieniami do zasiłku macierzyńskiego, a nie do świadczenia z tytułu choroby.

24 kwietnia 2017 r. pan Marek wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego od 4 maja 2017 r. do 13 maja 2017 r. na dziecko urodzone 3 czerwca 2016 r. Na podstawie tego wniosku pracownik jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Od 28 kwietnia 2017 r. do 4 maja 2017 r. przedłożył zwolnienie lekarskie z powodu choroby. Pracownik zwrócił się do pracodawcy o przesunięcie udzielonego urlopu ojcowskiego na późniejszy termin. W związku z tym, że pracodawca pozytywnie rozpatrzył wniosek pracownika, ma on prawo do zasiłku chorobowego od 28 kwietnia 2017 r. do 4 maja 2017. Z zasiłku macierzyńskiego będzie mógł skorzystać w późniejszym terminie, wskazanym w nowym wniosku.

Podstawa prawna:

art. 29a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 372; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 396),

● art. 1823, 1831 i 184 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60).

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »