Urlop ojcowski 2019 - dokumenty
REKLAMA
REKLAMA
Urlop ojcowski jest uprawnieniem pracownika, co oznacza, że pracownik może go wykorzystać, ale nie musi. Przysługuje on pracownikowi-ojcu, któremu w trakcie stosunku pracy urodziło się dziecko. Dotyczy to zarówno ojców biologicznych, jak również tych, którzy przysposobili dziecko.
REKLAMA
Wymiar urlopu ojcowskiego
Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni, przy czym za jeden tydzień przyjmuje się siedem kolejno następujących po sobie dni kalendarzowych. Oznacza to, że do 14-dniowego okresu urlopu ojcowskiego wliczane są również dni wolne od pracy, soboty, niedziele.
Pracownik-ojciec może wykorzystać urlop ojcowski do:
- ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo
- upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka (nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia).
Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami
Urlop w częściach
Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo dwukrotnie – w częściach - z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.
Nie ma znaczenia, czy w tym samym okresie pracownica-matka korzysta z urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego.
Wniosek i dokumenty
Urlop ojcowski przyznawany jest na wniosek pracownika. Powinien zostać złożony na piśmie na co najmniej 7 dni przed jego planowanym rozpoczęciem. Natomiast pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika, jeżeli został on złożony we wskazanym terminie.
W przypadku odmowy udzielenia urlopu, pracodawca naraża się na karę grzywny.
Wniosek powinien on zawierać:
- dane pracownika - imię i nazwisko,
- wskazanie na jaki okres ma być udzielony urlop i czy będzie wykorzystywany w całości bądź w części - kodeks pracy daje możliwość wykorzystania urlopu jednorazowo lub w częściach (nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień).
Do powyższego wniosku, należy dołączyć niezbędne dokumenty, które zostały określone w rozporządzeniu, tj.:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka,
- kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, w przypadku gdy wniosek dotyczy udzielenia urlopu ojcowskiego albo jego części na dziecko przysposobione,
- oświadczenie pracownika-ojca wychowującego dziecko, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części,
- kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję.
Wzór wniosku o urlop ojcowski znajdziesz w tym artykule >>>
Wynagrodzenie
W trakcie urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru, którą stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających przejście na urlop.
Pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego od 5 lutego do 18 lutego 2019 r. W czasie tego urlopu przysługuje mu zasiłek macierzyński w wysokości 100 %. Jako podstawę wymiaru zasiłku przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od lutego 2018 r. do stycznia 2019 r.
Podstawa prawna:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat