reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop ojcowski > Urlop ojcowski 2019 - dokumenty

Urlop ojcowski 2019 - dokumenty

W 2019 roku nie zmieniły się zasady udzielania urlopu ojcowskiego. Urlop ojcowski przysługuje wyłącznie na wniosek pracownika. Przepisy prawa określają, jakie dokumenty muszą być załączone do wniosku.

Urlop ojcowski jest uprawnieniem pracownika, co oznacza, że pracownik może go wykorzystać, ale nie musi. Przysługuje on pracownikowi-ojcu, któremu w trakcie stosunku pracy urodziło się dziecko. Dotyczy to zarówno ojców biologicznych, jak również tych, którzy przysposobili dziecko.

Wymiar urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni, przy czym za jeden tydzień przyjmuje się siedem kolejno następujących po sobie dni kalendarzowych. Oznacza to, że do 14-dniowego okresu urlopu ojcowskiego wliczane są również dni wolne od pracy, soboty, niedziele.

Pracownik-ojciec może wykorzystać urlop ojcowski do:

- ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo

- upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka (nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia).

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Urlop w częściach

Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo dwukrotnie – w częściach - z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.

Nie ma znaczenia, czy w tym samym okresie pracownica-matka korzysta z urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego.

Wniosek i dokumenty

Urlop ojcowski przyznawany jest na wniosek pracownika. Powinien zostać złożony na piśmie na co najmniej 7 dni przed jego planowanym rozpoczęciem. Natomiast pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika, jeżeli został on złożony we wskazanym terminie.

W przypadku odmowy udzielenia urlopu, pracodawca naraża się na karę grzywny.

Wniosek powinien on zawierać:

- dane pracownika - imię i nazwisko,

- wskazanie na jaki okres ma być udzielony urlop i czy będzie wykorzystywany w całości bądź w części - kodeks pracy daje możliwość wykorzystania urlopu jednorazowo lub w częściach (nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień).

Do powyższego wniosku, należy dołączyć niezbędne dokumenty, które zostały określone w rozporządzeniu, tj.:

- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka,

- kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, w przypadku gdy wniosek dotyczy udzielenia urlopu ojcowskiego albo jego części na dziecko przysposobione,

- oświadczenie pracownika-ojca wychowującego dziecko, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części,

- kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję.

Wzór wniosku o urlop ojcowski znajdziesz w tym artykule >>> 

Wynagrodzenie

W trakcie urlopu ojcowskiego pracownikowi przy­sługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru, którą stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających przejście na urlop.

Pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego od 5 lutego do 18 lutego 2019 r. W czasie tego urlopu przysługuje mu zasiłek macierzyński w wysokości 100 %. Jako podstawę wymiaru zasiłku przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od lutego 2018 r. do stycznia 2019 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama