Czy pracownik może zostać zmuszony do zmiany terminu urlopu?
REKLAMA
REKLAMA
Przesunięcie terminu odpoczynku
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego urlopu. Każdy pracownik nie może się doczekać dni wolnych. Pozwolą mu one na regenerację sił.
REKLAMA
Jednak zaplanowany od dawna wypoczynek mogą zakłócić różne okoliczności. Spowodują uniemożliwienie pracownikowi rozpoczęcie urlopu w uzgodnionym terminie. W takim przypadku zachodzi konieczność przesunięcia urlopu wypoczynkowego na termin późniejszy.
Przyczyny powodujące przesunięcie terminu urlopu mogą być niezależne od woli stron i wiązać się z zaistnieniem określonych zdarzeń.
Niekiedy niemożność rozpoczęcia urlopu w uzgodnionym terminie może być uzasadniona szczególnymi potrzebami pracodawcy. Nie można zapominać, że wykorzystaniem urlopu w innym terminie z ważnych powodów zainteresowany może być sam pracownik.
Ważne powody pracownika
Zobacz: Czy urlop bezpłatny wlicza się do okresu zatrudnienia?
Pracownik może przesunąć urlop wypoczynkowy z ważnych powodów tylko na podstawie wniosku. Pracodawca nie ma obowiązku wyrażenia zgody na zmianę terminu wypoczynku.
Przepisy prawa pracy nie wyjaśnia co należy rozumieć przez ważne. Do sytuacji takich będziemy mogli zaliczyć np. konieczność opieki nad chorym dzieckiem po wyczerpaniu zasiłku opiekuńczego.
Potrzeby pracodawcy
Przesunięcie terminu urlopu może leżeć także w interesie pracodawcy. Ma to miejsce w sytuacji, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. W takim przypadku o zmianę terminu urlopu wnioskuje pracodawca. Może on z powodu szczególnej sytuacji w zakładzie przesunąć urlop pracownika na termin późniejszy.
Nieobecności w pracy
Ostatnia sytuacji, w której następuje przesunięcie planowanego urlopu, nie wymaga zgody żadnej ze stron. Jest bowiem skutkiem zaistnienia zdarzenia, które powoduje obowiązkowo przesunięcie urlopu na termin późniejszy.
Chodzi tu o niemożność rozpoczęcia przez pracownika urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy. Do przyczyn takich zaliczymy:
- czasową niezdolności do pracy wskutek choroby,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do trzech miesięcy,
- urlopu macierzyńskiego.
Jeśli przeszkodą w rozpoczęciu urlopu jest usprawiedliwiona nieobecność w pracy, nowy termin skorzystania z urlopu wypoczynkowego powinien być uzgodniony z pracownikiem.
Zobacz serwis: Przerwanie urlopu
Przesunięcie urlopu następuje wskutek: niemożności rozpoczęcia urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, zaistnienia szczególnych potrzeb pracodawcy lub pojawiania się ważnych powodów po stronie pracownika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat