Urodzenie dziecka – jaki urlop?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowy urlop macierzyński
Podstawowy urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Może go w całości wykorzystać kobieta lub po 14 tygodniach wrócić do pracy i wówczas urlop może kontynuować ojciec dziecka. Matka, nie później niż 14 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
REKLAMA
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński?
Urlop macierzyński przed porodem
Umowa zlecenie w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego - ubezpieczenie społeczne
Dodatkowy urlop macierzyński
Dodatkowy urlop macierzyński trwa 6 tygodni i powinien być wykorzystany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Dodatkowy urlop macierzyński może wykorzystać w całości matka, może też odstąpić go ojcu lub rodzice mogą się nim podzielić. Dodatkowy urlop macierzyński może być podzielony na dwie części, przypadające bezpośrednio jedna po drugiej w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności. Dodatkowy urlop macierzyński jest dobrowolny, a o jego wykorzystaniu lub rezygnacji trzeba poinformować pracodawcę stosownym wnioskiem z 14-dniowym wyprzedzeniem.
Polecamy produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
Dodatkowy urlop macierzyński - zmiany
Urlop tacierzyński
Urlop tacierzyński to część urlopu macierzyńskiego, którą ojciec przejmuje od matki dziecka. Kobieta musi wykorzystać minimum 14 tygodni z podstawowego urlopu macierzyńskiego, pozostałe 6 tygodni może przekazać ojcu dziecka. Wniosek o rezygnację z urlopu macierzyńskiego kobieta powinna złożyć najpóźniej 7 dni przed planowanym powrotem do pracy. Musi do niego dołączyć zaświadczenie od pracodawcy ojca dziecka, że złożył on wniosek o przejęcie urlopu.
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
Urlop tacierzyński i urlop ojcowski
Kiedy urlop macierzyński może wykorzystać inna osoba niż matka dziecka
Urlop rodzicielski
Urlop rodzicielski nie może przekroczyć maksymalnego wymiaru, tj. 26 tygodni, niezależnie, czy korzysta z niego jeden czy oboje rodziców. Urlop można wykorzystać w trzech częściach, ale żadna z nich nie może być krótsza niż 8 tygodni. Oznacza to, że pierwszą część urlopu może wykorzystać matka, kolejną ojciec i ostatnią ponownie matka dziecka. Z urlopu rodzicielskiego można też korzystać jednocześnie. Jeżeli rodzice zdecydują się wykorzystać go w tym samym czasie, to dla każdego urlop potrwa 13 tygodni.
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?
Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego
Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego - dokumenty
Wniosek o urlop rodzicielski - wzór
Urlop ojcowski
Urlop ojcowski to 14 dni kalendarzowych, które przysługują ojcu po narodzinach dziecka. W przypadku ojców biologicznych można go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia, a w przypadku ojców adopcyjnych do roku od momentu uprawomocnienia się postanowienia o przysposobieniu (ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia). Warto także zauważyć, że urlop ojcowski przysługuje niezależnie od tego, czy rodzice dziecka pozostają w związku małżeńskim, czy nie. Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego należy złożyć wniosek pracodawcy najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
Urlop ojcowski równocześnie z macierzyńskim
Urlop wychowawczy
Z urlopu wychowawczego mogą skorzystać zarówno matka jak i ojciec. Urlop ten jest bezpłatny i można go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Można podzielić go na części, a maksymalnie urlop wychowawczy może trwać 3 lata. Przed przystąpieniem do urlopu wychowawczego należy złożyć pracodawcy wniosek, w terminie nie późniejszym niż 14 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu.
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
Urlop wychowawczy - nowe przepisy
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat