Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop macierzyński 2022

Urlop macierzyński 2022 - wniosek, ile trwa, zasiłek
Urlop macierzyński 2022 - wniosek, ile trwa, zasiłek
shutterstock
Urlop macierzyński w 2022 roku – ile trwa i ile jest płatny? Zasady udzielania urlopu nie zmieniły się. Ile wynosi urlop macierzyński przy bliźniakach? Jak napisać wniosek o roczny urlop macierzyński?

Urlop macierzyński – co to jest?

Urlop macierzyński to uprawnienie rodzicielskie, które Kodeks pracy przyznaje matce nowo narodzonego dziecka. Przysługuje pracownicy, przedsiębiorcy albo nawet zleceniobiorcy. Warunkiem jest opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe. Część urlopu macierzyńskiego może być wykorzystana przez ojca, opiekuna prawnego lub innego członka najbliższej rodziny. Za czas urlopu macierzyńskiego otrzymuje się zasiłek macierzyński. Co do zasady urlop macierzyński zaczyna się od dnia porodu.

Urlop macierzyński w Polsce 2022 - zmiany

Urlop macierzyński w Polsce w 2022 roku funkcjonuje na niezmienionych zasadach. Zmiany mają dotyczyć urlopu rodzicielskiego, który zgodnie z dyrektywą unijną work-life balance powinien przysługiwać w niezbywalnej części ojcu dziecka. Ojcowie mieliby korzystać z 2 miesięcy urlopu rodzicielskiego. W przeciwnym razie ta część urlopu przepada. Nie można jej przenieść na matkę. Obecnie urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie, które może wykorzystać w całości także jedno z rodziców.

Więcej: Planowane zmiany w Kodeksie pracy - czas pracy, urlopy rodzicielskie, warunki pracy 2021/2022

Zmiany w 2022 r. dotyczą zasiłku macierzyńskiego. Rozszerzono grupę osób uprawnionych do zasiłku macierzyńskiego i zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a mianowicie zasiłek macierzyński należy się także w przypadku śmierci pracodawcy, kiedy osoby utraciły prawo do ubezpieczenia chorobowego, a urodziły dziecko po ustaniu ubezpieczenia. Od 1 stycznia 2022 r. zrównano sytuację kobiet w ciąży, których umowa o pracę rozwiązuje się w związku ze śmiercią pracodawcy z sytuacją rozwiązania umowy w razie likwidacji lub upadłości pracodawcy.

Ile trwa urlop macierzyński?

Urlop macierzyński trwa 20 tygodni, poczynając od dnia porodu. Zasada ta dotyczy urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. Wymiar urlopu stopniowo zwiększa się wraz z rosnącą liczbą dzieci urodzonych w czasie jednego porodu. Z urlopu macierzyńskiego można skorzystać już przed porodem – maksymalnie 6 tygodni. W praktyce najczęściej kobiety przed porodem przebywają na zwolnieniu lekarskim.

Czy to oznacza, że w Polsce po urodzeniu dziecka można przebywać tylko na 20 tygodniowym urlopie? Kodeks pracy oprócz urlopu macierzyńskiego przyznaje jeszcze urlop rodzicielski. Trwa on kolejne 32 tygodnie. Najczęściej wykorzystywany jest bezpośrednio po macierzyńskim, co nazywane jest potocznie rocznym urlopem macierzyńskim. Te dwa urlopy łącznie dają 52 tygodnie wolnego czyli praktycznie pierwszy rok życia dziecka. Ile to dni urlopu? 52 tygodnie to 364 dni – stąd nazwa „roczny urlop macierzyński”.

ile trwa urlop macierzyński <a class=wymiar urlopu bliźniaki 2022 tabela"/>

INFOR

Urlop macierzyński – bliźniaki, trojaczki

Bliźniaki dają prawo do 31 tygodni urlopu macierzyńskiego, trojaczki do 33 tygodni, czworaczki – 35 tygodni, a pięcioraczki i większa liczba dzieci do 37 tygodni. 37 tygodni to maksymalny wymiar urlopu macierzyńskiego w Polsce. Należy jednak podkreślić w tym miejscu, że prawo pracy przyznaje jeszcze urlop rodzicielski, który przy porodach mnogich wynosi zawsze 34 tygodnie (niezależnie od liczby urodzonych dzieci). Zwykle wykorzystywany jest od bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, co przy pięcioraczkach daje aż 71 tygodni urlopu (497 dni).

Wynagrodzenie za urlop macierzyński – kto płaci?

Wynagrodzeniem za czas urlopu macierzyńskiego jest zasiłek macierzyński wypłacany z ZUS. Jaka jest kwota zasiłku? To ile płatny jest urlop macierzyński zależy od wynagrodzenia pracownicy albo wysokości składki chorobowej opłacanej przez przedsiębiorcę.

Zasadą jest, że za czas 20 tygodni urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawą wymiaru zasiłku jest natomiast średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy. Przy stałym wynagrodzeniu zasiłek wypłacany co miesiąc będzie więc równy pensji pracownicy.

Decydując się na urlop rodzicielski, za pierwsze 6 tygodni pracownica otrzyma 100% zasiłku, a za pozostały okres będzie to już 60%. Istnieje jednak możliwość wypłacania zasiłku w wysokości uśrednionej czyli 80% przez cały czas trwania „rocznego urlopu macierzyńskiego”. Jeśli uprawniona podejmuje decyzję o wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, składa w ciągu 21 dni po porodzie wniosek o wykorzystanie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Tym sposobem przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego będzie otrzymywała zasiłek w kwocie 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Wniosek o roczny urlop macierzyński - wzór

Najczęstszą decyzją jest korzystanie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze przez matkę dziecka. Są dwie drogi. Można złożyć od razu wniosek o dwa urlopy wykorzystywane bezpośrednio po sobie albo złożyć wniosek o urlop rodzicielski nie później niż 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia urlopu. Urlop macierzyński przysługuje bowiem z mocy prawa i nie ma obowiązku składania wniosku. Zaczyna się najpóźniej z dniem porodu.

Złożenie wniosku o roczny urlop macierzyński (wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski) w celu otrzymywania stałej kwoty zasiłku przez cały ten okres powinno nastąpić do 21 dni od porodu. Jak napisać wniosek o roczny urlop macierzyński? Pobierz wzór wniosku o urlop macierzyński i rodzicielski >>>

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski - wzór

INFOR

Urlop macierzyński dla ojca

Urlop macierzyński to takie uprawnienie rodzicielskie, które może być częściowo wykorzystane również przez ojca dziecka (lub innego członka najbliższej rodziny). Warunkiem jest skorzystanie przez matkę z obowiązkowych 14 tygodni urlopu. Wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni, więc dla ojca pozostanie maksymalnie 6 tygodni urlopu. W porównaniu do 2 tygodni urlopu ojcowskiego to trzy razy dłuższy okres.

Istnieją jeszcze inne przypadki zezwalające ojcu dziecka na przejęcie urlopu macierzyńskiego, jak np. zgon matki. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Urlop macierzyński dla ojca dziecka - poradnik (cz. 1)

WAŻNE!

Część urlopu macierzyńskiego wykorzystywana przez ojca dziecka nazywana jest potocznie urlopem tacierzyńskim.

Urlop macierzyński – martwe dziecko

Czy urlop macierzyński należy się w przypadku, gdy dziecko umrze? Mogą to być różne sytuacje np. wczesne poronienie, urodzenie martwego dziecka czy śmierć dziecka po krótkim czasie od porodu. Prawo pracy przewiduje w takiej sytuacji 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. Dokładniej traktuje o tym art. 1801 § 1 Kodeksu pracy:

„W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.”

Natomiast w razie śmierci dziecka po upływie 8 tygodni życia, pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego jedynie przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Jeśli kobieta urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, korzysta z urlopu macierzyńskiego w wymiarze odpowiednim do liczby dzieci pozostałych przy życiu, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

Urlop macierzyński po angielsku

Urlop macierzyński po angielsku to maternity leave.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dziennik Ustaw rok 2015 poz. 2243)

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minimalna stawka godzinowa w 2023 r.

  Minimalna stawka godzinowa w 2023 r. została zwaloryzowana o wskaźnik odpowiadający wzrostowi minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jaka jest wysokość minimalnej stawki godzinowej w 2023 r.? W jakich umowach trzeba stosować minimalną stawkę godzinową?

  Firmy potrzebują więcej czasu na wdrożenie zmian w Kodeksie pracy

  Dzisiaj Sejm ma głosować nad przepisami dostosowującymi Kodeks pracy do unijnej dyrektywy work-life balance. Konfederacja Lewiatan apeluje o wydłużenie terminu wejścia w życie nowych przepisów do co najmniej czterech miesięcy.

  Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami

  Czy pracodawcy mają wdrożone polityki różnorodności i czy je stosują? Jak wygląda kwestia zatrudniania osób z niepełnosprawnościami? Fundacja Aktywizacja chce poznać opinie pracodawców ze wszystkich sektorów gospodarki i prowadzi badanie skierowane do firm.

  Wykroczenie przeciwko prawom pracownika

  Przepisy Kodeksu pracy określają prawa i obowiązki pracowników. Przede wszystkim po to, by ich chronić. Ciężkie naruszenie praw pracownika stanowi podstawę do rozwiązania umowy o pracę, a niektóre z wykroczeń przeciwko prawom pracownika mogą być podstawą do nałożenia na pracodawcę kary grzywny.

  Nowelizacja Kodeksu pracy 2023

  Zmiany w urlopach rodzicielskich, szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy i możliwość zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej" – takie m.in. rozwiązania przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, którą w środę uchwalił Sejm.

  Nowelizacja, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników, rodziców i pracodawców

  W środę Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy wprowadzają zmiany m.in. w urlopach rodzicielskich. To kolejna nowelizacja, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników, rodziców i pracodawców - powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

  Praca zdalna - co musi zapewnić pracodawca? PODCAST

  Praca zdalna. Pracodawca musi zapewnić pracownikowi niezbędne materiały i narzędzia w tym urządzenia techniczne, żeby on pracę zdalną mógł wykonywać - wskazuje Joanna Rutkowska Dyrektorka HR w agencji zatrudnienia Trenkwalder. PODCAST

  Praca zdalna. Lista najważniejszych zmian!

  Praca zdalna stała się masowym zjawiskiem z powodu epidemii. Tymczasowe rozwiązanie w końcu zostało formalnie uregulowane. Co powinni wiedzieć pracujący zdalnie lub planujący pracę zdalną? Poniżej lista najważniejszych uregulowań.

  BHP w leśnictwie i rolnictwie 2023 – analizy Rady Ochrony Pracy

  W dniu 6 lutego 2023 r. Rada Ochrony Pracy i Państwowa Inspekcja Pracy zajęły się tematyką bezpieczeństwa i higieny pracy w leśnictwie oraz w rolnictwie, jakie były wyniki badań i kontroli oraz co stanowi największe zagrożenie w tych branżach?

  Polacy nie lubią poniedziałków i chcą pracować cztery dni w tygodniu

  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 67% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do 4 dni. Jednocześnie 43% uważa, że 40 godzin pracy w tygodniu to zbyt dużo. Aż 75% Polaków nie lubi poniedziałków.

  Współczynnik urlopowy w 2023 r.

  Współczynnik urlopowy w 2023 r. oblicza się z uwzględnieniem liczby świąt, niedziel i dni wolnych w tym roku. Jaki jest współczynnik urlopowy w 2023 r.?

  Work-life balance to dłuższe urlopy dla rodziców i opiekunów. Od kiedy? WIDEO

  Urlopy dla rodziców i opiekunów ulegną wydłużeniu. Termin implementowania przepisów tzw. dyrektywy Work-life balance nie jest jeszcze dokładnie znany. Najprawdopodobniej doczekamy się zmian w prawie jeszcze w 2023 roku.

  Wynagrodzenia kierowców 2023. Jakie koszty dla przedsiębiorców?

  Od 1 stycznia 2023  wzrosła stawka przeciętnego, prognozowanego wynagrodzenia kierowcy o ponad 1000 zł. Co to oznacza dla przewoźników? Konieczność wypłaty wyższych pensji. W jaki sposób przewoźnicy mogą poradzić sobie z rosnącymi kosztami? 

  Niedziela handlowa – luty 2023
  Luty 2023 ma 4 niedziele. Czy któraś z nich to niedziela handlowa? Sprawdź!
  NFZ: nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością
  Nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością w ramach kontraktu z NFZ - podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia, odnosząc się do sprawy ginekolożki Nicole Sochacki-Wójcickiej, która w mediach społecznościowych prowadzi konto pod nazwą Mama Ginekolog.
  Nie będzie podwyżki stóp procentowych. Obniżka jesienią
  Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Podwyżki stóp procentowych nie będzie.
  Pracodawcy przeciwni zmianom w reklamach suplementów diety
  Nie ma obecnie wystarczającego uzasadnienia dla wprowadzania nowych regulacji dotyczących reklamy suplementów diety, ponieważ są one już zawarte w branżowym „Kodeksie Dobrych Praktyk Reklamy Suplementów Diety” – uważa Konfederacja Lewiatan.
  Posłowie wysłuchali apelu pracodawców
  Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, po apelu pracodawców, m.in. Konfederacji Lewiatan, odroczyła prace nad projektem ustawy Prawo komunikacji elektronicznej.
  Uchodźcy w wieku produkcyjnym, którzy wyrażali chęć podjęcia pracy w Polsce, znaleźli zatrudnienie
  Z badań przeprowadzonych przez Platformę Migracyjną EWL, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundację EWL wynika, że niemal wszyscy uchodźcy w wieku produkcyjnym, którzy wyrażali chęć podjęcia pracy w Polsce, znaleźli zatrudnienie.
  Praca zdalna i digitalizacja – co nas czeka w 2023 r.?

  Praca zdalna w 2023 roku. Ostanie trzy lata to okres wielu dynamicznych zmian na rynku pracy, które znacząco wpływały na sposób prowadzania biznesu. Planowane na początek tego roku nowelizacje mają głównie na celu unormowanie i zabezpieczenie osób pracujących zdalnie. Za tym idą kolejne rozwiązania, zmieniające obraz zatrudnienia w Polsce. Z jakimi trendami HR będziemy mierzyli się w najbliższych kwartałach? Eksperci wskazują cztery najważniejsze kierunki w 2023 r.

  Komisja za projektem nowelizacji Kodeksu pracy w sprawie tzw. work-life balance
  Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny jednogłośnie opowiedziała się w poniedziałek za projektem nowelizacji Kodeksu pracy, który ma na celu wdrożenie unijnych dyrektyw w sprawie tzw. work-life balance. Projekt zakłada m.in. zmiany w urlopach rodzicielskich.
  Podwyżki dla pracowników wracających z urlopów macierzyńskich
  Podwyżki dla pracowników wracających z urlopu: macierzyńskiego, na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego, wychowawczego możliwe pod warunkiem przyznania ich pod nieobecność - powiedziała PAP radca prawny Monika Jurkiewicz
  Szacowana stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 5,5 proc.
  Szacowana przez MRiPS stopa bezrobocia na koniec stycznia 2023 r. wyniosła 5,5 proc. – poinformowała PAP w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jest wyższa o 0,3 pkt. proc. niż w grudniu 2022 r.
  Nielegalne powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi
  Zatrudnienie cudzoziemca, zwłaszcza z kraju trzeciego, wymaga spełnienia określonych warunków. W przeciwnym razie może dojść do nielegalnego powierzenia pracy. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy?
  Czy ma miejsce dyskryminacja aplikantów radcowskich i adwokackich będących ojcami?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) trafiła sprawa dyskryminacji prawników – a dokładniej aplikantów adwokackich i radcowskich, odbywających przygotowanie do wykonywania zawodu, będących ojcami. Okazuje, że nie mają oni takich samych praw związanych z rodzicielstwem jak aplikantki będące matkami. Na czym polega problem?