| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Dodatkowy dochód podczas pobierania renty socjalnej

Dodatkowy dochód podczas pobierania renty socjalnej

Osoby, które mają przyznaną rentę socjalną mogą otrzymywać dodatkowe dochody, m.in. podjąć zatrudnienie oraz łącznie pobierać rentę socjalną z rentą rodzinną. Powinny jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach.

Renta socjalna i zatrudnienie

Osoby pobierające rentę socjalną mogą podjąć dodatkowe zatrudnienie. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przychody będą przekraczać kwotę graniczną, wówczas prawo do renty ulegnie zawieszeniu.

Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu gdy kwota przychodu wynosi w okresie od 1 marca 2016 r. do 31 maja 2016 r. wynosi – 2 846,90 zł, a od 1 czerwca 2016 r. do 31 sierpnia 2016 r. wynosi 2 927,10 zł. Oznacza to, że rencista nie może w ciągu miesiąca zarobić więcej niż wskazana kwota.

Pani Anna pobierająca rentę socjalną została zatrudniona na podstawie umowy o pracę z miesięcznym wynagrodzeniem 3 000 zł brutto. ZUS zawiesi wypłatę renty socjalnej za dany miesiąc, bowiem przekroczona została graniczna kwota.

Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)

Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, tj. z tytułu:

- pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy,

- pracy nakładczej,

- pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów,

- wykonywania pracy w ramach umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,

- wykonywania pracy na podstawie: umowy zlecenia, umowy agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu oraz umowy o dzieło, jeżeli umowę taką uprawniony do renty socjalnej zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy (zawartej z innym podmiotem) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy,

- prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu,

- wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,

- odpłatnego świadczenia pracy, na podstawie skierowania do pracy, w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania (o ile przysługuje renta w wysokości 50% renty socjalnej),

- pobierania stypendium sportowego.

Należy poinformować ZUS o dodatkowych przychodach, jeśli zostanie przekroczona graniczna kwota przychodu wpływająca na zawieszenie renty socjalnej.

Renta socjalna łącznie z rentą rodzinną

Co do zasady, jeśli dana osoba spełnia kryteria do uzyskania kilku świadczeń z ZUS, to przysługuje jej tylko jedno. Wyjątkiem jest równoczesne pobieranie renty socjalnej oraz renty rodzinnej. W tym przypadku również są pewne ograniczenia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »