reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Emerytura pomostowa - dokumenty od pracodawcy

Emerytura pomostowa - dokumenty od pracodawcy

Emerytura pomostowa przysługuje pracownikom, którzy wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Pracownik ubiegający się o emeryturę pomostową powinien otrzymać od pracodawcy stosowne dokumenty.

Jakie dokumenty powinien wystawić pracodawca pracownikowi ubiegającemu się o emeryturę pomostową

PROBLEM

Jeden z naszych pracowników niedługo spełni warunki dotyczące wieku i okresu pracy w szczególnych warunkach do uzyskania prawa do emerytury pomostowej. Osoba ta ma zamiar wystąpić do ZUS z wnioskiem o przyznanie świadczenia. Jakiego rodzaju dokumenty (zaświadczenia) powinniśmy wystawić pracownikowi w związku z ubieganiem się przez niego o emeryturę?

RADA

Będą Państwo zobowiązani wydać pracownikowi: świadectwa lub zaświadczenia o wykonywaniu przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecane: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

UZASADNIENIE

Postępowanie w sprawie przyznania emerytury pomostowej wszczyna się na wniosek pracownika, zgłoszony bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek w organie rentowym. W tym zakresie w sprawach o przyznanie emerytury pomostowej stosuje się odpowiednio przepisy art. 116–128a ustawy emerytalnej (art. 28 ustawy o emeryturach pomostowych).

Do wniosku o emeryturę pomostową (formularz ZUS Rp-1 Epom) należy dołączyć dokumentację wymaganą do przyznania nowej emerytury z FUS, z wyłączeniem zaświadczenia o wysokości wynagrodzenia.

Zadaj pytanie na FORUM

Co dołączyć do wniosku o emeryturę pomostową

W przypadku gdy ubezpieczony nie ma jeszcze ustalonego kapitału początkowego, do wniosku powinna być dodatkowo załączona dokumentacja dotycząca okresów składkowych i nieskładkowych oraz osiąganego wynagrodzenia – dochodu z okresu przed 1999 r. Od 1 stycznia 1999 r. bowiem każdy ubezpieczony posiada indywidualne konto w ZUS. Dokumenty stwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie są zatem wymagane, jeżeli konto ubezpieczonego zawiera dane pozwalające na ustalenie prawa do świadczenia. Ponadto dokumentów, o których mowa wyżej, nie składa się, jeżeli zostały złożone w ZUS do ustalenia kapitału początkowego albo prawa lub wysokości świadczeń na podstawie ustawy albo odrębnych przepisów.

Kazimiera W. złożyła do ZUS wniosek o emeryturę. Do podstawy wymiaru emerytury wskazała zarobki z lat 2004–2013. Pracownica zwróciła się do swojego zakładu pracy o wydanie zaświadczenia ZUS Rp-7. Zakład pracy nie musi wystawiać tego zaświadczenia, ponieważ na indywidualnym koncie pracownicy w ZUS znajdują się dane o wysokości składek odprowadzanych za nią przez zakład pracy.

Emerytura pomostowa - osoby uprawnione

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

prawnik, były wieloletni pracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Emerytura pomostowa - dokumenty od pracodawcy. / Fot. Fotolia
Emerytura pomostowa - dokumenty od pracodawcy. / Fot. Fotolia

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama