REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura pomostowa - dokumenty od pracodawcy

Zygmunt Łobejko
Emerytura pomostowa - dokumenty od pracodawcy. / Fot. Fotolia
Emerytura pomostowa - dokumenty od pracodawcy. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura pomostowa przysługuje pracownikom, którzy wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Pracownik ubiegający się o emeryturę pomostową powinien otrzymać od pracodawcy stosowne dokumenty.

Jakie dokumenty powinien wystawić pracodawca pracownikowi ubiegającemu się o emeryturę pomostową

Autopromocja

PROBLEM

Jeden z naszych pracowników niedługo spełni warunki dotyczące wieku i okresu pracy w szczególnych warunkach do uzyskania prawa do emerytury pomostowej. Osoba ta ma zamiar wystąpić do ZUS z wnioskiem o przyznanie świadczenia. Jakiego rodzaju dokumenty (zaświadczenia) powinniśmy wystawić pracownikowi w związku z ubieganiem się przez niego o emeryturę?

RADA

Będą Państwo zobowiązani wydać pracownikowi: świadectwa lub zaświadczenia o wykonywaniu przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecane: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

UZASADNIENIE

Postępowanie w sprawie przyznania emerytury pomostowej wszczyna się na wniosek pracownika, zgłoszony bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek w organie rentowym. W tym zakresie w sprawach o przyznanie emerytury pomostowej stosuje się odpowiednio przepisy art. 116–128a ustawy emerytalnej (art. 28 ustawy o emeryturach pomostowych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do wniosku o emeryturę pomostową (formularz ZUS Rp-1 Epom) należy dołączyć dokumentację wymaganą do przyznania nowej emerytury z FUS, z wyłączeniem zaświadczenia o wysokości wynagrodzenia.

Zadaj pytanie na FORUM

Co dołączyć do wniosku o emeryturę pomostową

W przypadku gdy ubezpieczony nie ma jeszcze ustalonego kapitału początkowego, do wniosku powinna być dodatkowo załączona dokumentacja dotycząca okresów składkowych i nieskładkowych oraz osiąganego wynagrodzenia – dochodu z okresu przed 1999 r. Od 1 stycznia 1999 r. bowiem każdy ubezpieczony posiada indywidualne konto w ZUS. Dokumenty stwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie są zatem wymagane, jeżeli konto ubezpieczonego zawiera dane pozwalające na ustalenie prawa do świadczenia. Ponadto dokumentów, o których mowa wyżej, nie składa się, jeżeli zostały złożone w ZUS do ustalenia kapitału początkowego albo prawa lub wysokości świadczeń na podstawie ustawy albo odrębnych przepisów.

Kazimiera W. złożyła do ZUS wniosek o emeryturę. Do podstawy wymiaru emerytury wskazała zarobki z lat 2004–2013. Pracownica zwróciła się do swojego zakładu pracy o wydanie zaświadczenia ZUS Rp-7. Zakład pracy nie musi wystawiać tego zaświadczenia, ponieważ na indywidualnym koncie pracownicy w ZUS znajdują się dane o wysokości składek odprowadzanych za nią przez zakład pracy.

Emerytura pomostowa - osoby uprawnione

Płatnicy składek są zobowiązani dokonać zgłoszenia danych dotyczących zatrudnienia pracowników przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionych w załącznikach nr 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych w całym poprzednim roku kalendarzowym, w terminie do 31 marca każdego następnego roku kalendarzowego.

Jako środki dowodowe dopuszczalne są również kserokopie dokumentów potwierdzające okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze sporządzone przez archiwa na podstawie posiadanej przez nie pracowniczej dokumentacji osobowej.

Do 31 marca płatnicy składek dokonują zgłoszenia danych dotyczących zatrudnienia pracowników przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze na formularzu ZUS ZSWA.

Prywatni pracodawcy przy potwierdzaniu okresów pracy w szczególnych warunkach powinni powoływać się jedynie na rodzaje prac w szczególnych warunkach, które są zawarte w wykazach A i B stanowiących załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r.

Okresów pracy w szczególnych warunkach w postępowaniu przed organem rentowym nie można udowadniać zeznaniami świadków.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

REKLAMA

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA