REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura pomostowa - dokumenty od pracodawcy

Zygmunt Łobejko
Emerytura pomostowa - dokumenty od pracodawcy. / Fot. Fotolia
Emerytura pomostowa - dokumenty od pracodawcy. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura pomostowa przysługuje pracownikom, którzy wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Pracownik ubiegający się o emeryturę pomostową powinien otrzymać od pracodawcy stosowne dokumenty.

Jakie dokumenty powinien wystawić pracodawca pracownikowi ubiegającemu się o emeryturę pomostową

Autopromocja

PROBLEM

Jeden z naszych pracowników niedługo spełni warunki dotyczące wieku i okresu pracy w szczególnych warunkach do uzyskania prawa do emerytury pomostowej. Osoba ta ma zamiar wystąpić do ZUS z wnioskiem o przyznanie świadczenia. Jakiego rodzaju dokumenty (zaświadczenia) powinniśmy wystawić pracownikowi w związku z ubieganiem się przez niego o emeryturę?

RADA

Będą Państwo zobowiązani wydać pracownikowi: świadectwa lub zaświadczenia o wykonywaniu przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecane: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

UZASADNIENIE

Postępowanie w sprawie przyznania emerytury pomostowej wszczyna się na wniosek pracownika, zgłoszony bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek w organie rentowym. W tym zakresie w sprawach o przyznanie emerytury pomostowej stosuje się odpowiednio przepisy art. 116–128a ustawy emerytalnej (art. 28 ustawy o emeryturach pomostowych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do wniosku o emeryturę pomostową (formularz ZUS Rp-1 Epom) należy dołączyć dokumentację wymaganą do przyznania nowej emerytury z FUS, z wyłączeniem zaświadczenia o wysokości wynagrodzenia.

Zadaj pytanie na FORUM

Co dołączyć do wniosku o emeryturę pomostową

W przypadku gdy ubezpieczony nie ma jeszcze ustalonego kapitału początkowego, do wniosku powinna być dodatkowo załączona dokumentacja dotycząca okresów składkowych i nieskładkowych oraz osiąganego wynagrodzenia – dochodu z okresu przed 1999 r. Od 1 stycznia 1999 r. bowiem każdy ubezpieczony posiada indywidualne konto w ZUS. Dokumenty stwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie są zatem wymagane, jeżeli konto ubezpieczonego zawiera dane pozwalające na ustalenie prawa do świadczenia. Ponadto dokumentów, o których mowa wyżej, nie składa się, jeżeli zostały złożone w ZUS do ustalenia kapitału początkowego albo prawa lub wysokości świadczeń na podstawie ustawy albo odrębnych przepisów.

Kazimiera W. złożyła do ZUS wniosek o emeryturę. Do podstawy wymiaru emerytury wskazała zarobki z lat 2004–2013. Pracownica zwróciła się do swojego zakładu pracy o wydanie zaświadczenia ZUS Rp-7. Zakład pracy nie musi wystawiać tego zaświadczenia, ponieważ na indywidualnym koncie pracownicy w ZUS znajdują się dane o wysokości składek odprowadzanych za nią przez zakład pracy.

Emerytura pomostowa - osoby uprawnione

Płatnicy składek są zobowiązani dokonać zgłoszenia danych dotyczących zatrudnienia pracowników przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionych w załącznikach nr 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych w całym poprzednim roku kalendarzowym, w terminie do 31 marca każdego następnego roku kalendarzowego.

Jako środki dowodowe dopuszczalne są również kserokopie dokumentów potwierdzające okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze sporządzone przez archiwa na podstawie posiadanej przez nie pracowniczej dokumentacji osobowej.

Do 31 marca płatnicy składek dokonują zgłoszenia danych dotyczących zatrudnienia pracowników przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze na formularzu ZUS ZSWA.

Prywatni pracodawcy przy potwierdzaniu okresów pracy w szczególnych warunkach powinni powoływać się jedynie na rodzaje prac w szczególnych warunkach, które są zawarte w wykazach A i B stanowiących załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r.

Okresów pracy w szczególnych warunkach w postępowaniu przed organem rentowym nie można udowadniać zeznaniami świadków.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a BHP

  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej oraz higienicznej pracy - to duże wyzwanie dla pracodawców. Ogromna popularność hulajnóg elektrycznych ostatnich lat przełożyła się na chęć implementacji tego środka transportu również w przedsiębiorstwach. Są proste w obsłudze, a co najważniejsze znacznie skracają czas przemieszczania się, w szczególności w dużych halach produkcyjnych czy logistycznych. Natomiast, mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo samych pracowników, jak i ewentualne zagrożenia wynikające z użytkowania hulajnogi w obiekcie zamkniętym, przekazanie sprzętu powinno poprzedzić opracowanie i wdrożenie wytycznych opartych na aktualnie obowiązujących przepisach. 

  Prawie 15140 tys. osób pracowało w Polsce. GUS podał dane za czerwiec 2023

  Na ostatni dzień czerwca 2023 r. w gospodarce narodowej było 15139,4 tys. pracujących – takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. Średnia wieku pracujących wyniosła 42,6 roku, mediana wieku – 42,0 lata.  Średnia wieku i mediana wieku pracujących w gospodarce narodowej były podobne dla kobiet i mężczyzn.

  Okres ochronny po macierzyńskim

  Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

  Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Perspektywa firmy średniej wielkości

  Współczesne przedsiębiorstwa średniej wielkości stanowią kluczowy element gospodarki, odgrywając istotną rolę w tworzeniu miejsc pracy i wpływając na rozwój lokalnych społeczności. Jednakże, w miarę jak otoczenie biznesowe staje się coraz bardziej dynamiczne, firmy tego segmentu rynku napotykają na szereg wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. 

  REKLAMA

  Indywidualizacja nagród i świadczeń: Klucz do motywacji pracowników

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga nowatorskich strategii motywacyjnych. Jednym z kluczowych elementów, które zyskują na znaczeniu, jest indywidualizacja nagród i świadczeń. 

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

  1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

  Stres w pracy. Pięć sposobów na jego ograniczenie

  Stres w pracy jest nieuniknionym elementem życia zawodowego. Jego występowanie w optymalnych dawkach bywa nawet wskazane dla organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy osiąga on poziomy skrajne i zniechęca pracownika do angażowania się w pracę. 

  Jak być liderem przyszłości? Ekspert: Skup się na swoim potencjale i naturalnych cechach.

  Współczesny świat jest pełen wyzwań. Czujemy presję dynamicznie rozwijających się technologii, zmieniających się oczekiwań młodszych pokoleń pracowników i nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pandemie. Do tego dochodzi niestabilność ekonomiczna i polityczna. W takim środowisku liderzy muszą być elastyczni, dostosowywać się i poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań. Jednak czy są gotowi podjąć to wyzwanie? Jak sprostać oczekiwaniom współczesnego świata i stać się liderem przyszłości?

  REKLAMA

  Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

  Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

  Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

  Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

  REKLAMA