Emerytura pomostowa - dokumenty od pracodawcy
REKLAMA
REKLAMA
Jakie dokumenty powinien wystawić pracodawca pracownikowi ubiegającemu się o emeryturę pomostową
REKLAMA
PROBLEM
Jeden z naszych pracowników niedługo spełni warunki dotyczące wieku i okresu pracy w szczególnych warunkach do uzyskania prawa do emerytury pomostowej. Osoba ta ma zamiar wystąpić do ZUS z wnioskiem o przyznanie świadczenia. Jakiego rodzaju dokumenty (zaświadczenia) powinniśmy wystawić pracownikowi w związku z ubieganiem się przez niego o emeryturę?
RADA
Będą Państwo zobowiązani wydać pracownikowi: świadectwa lub zaświadczenia o wykonywaniu przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Szczegóły w uzasadnieniu.
Polecane: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
UZASADNIENIE
Postępowanie w sprawie przyznania emerytury pomostowej wszczyna się na wniosek pracownika, zgłoszony bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek w organie rentowym. W tym zakresie w sprawach o przyznanie emerytury pomostowej stosuje się odpowiednio przepisy art. 116–128a ustawy emerytalnej (art. 28 ustawy o emeryturach pomostowych).
Do wniosku o emeryturę pomostową (formularz ZUS Rp-1 Epom) należy dołączyć dokumentację wymaganą do przyznania nowej emerytury z FUS, z wyłączeniem zaświadczenia o wysokości wynagrodzenia.
Co dołączyć do wniosku o emeryturę pomostową
W przypadku gdy ubezpieczony nie ma jeszcze ustalonego kapitału początkowego, do wniosku powinna być dodatkowo załączona dokumentacja dotycząca okresów składkowych i nieskładkowych oraz osiąganego wynagrodzenia – dochodu z okresu przed 1999 r. Od 1 stycznia 1999 r. bowiem każdy ubezpieczony posiada indywidualne konto w ZUS. Dokumenty stwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie są zatem wymagane, jeżeli konto ubezpieczonego zawiera dane pozwalające na ustalenie prawa do świadczenia. Ponadto dokumentów, o których mowa wyżej, nie składa się, jeżeli zostały złożone w ZUS do ustalenia kapitału początkowego albo prawa lub wysokości świadczeń na podstawie ustawy albo odrębnych przepisów.
Kazimiera W. złożyła do ZUS wniosek o emeryturę. Do podstawy wymiaru emerytury wskazała zarobki z lat 2004–2013. Pracownica zwróciła się do swojego zakładu pracy o wydanie zaświadczenia ZUS Rp-7. Zakład pracy nie musi wystawiać tego zaświadczenia, ponieważ na indywidualnym koncie pracownicy w ZUS znajdują się dane o wysokości składek odprowadzanych za nią przez zakład pracy.
Emerytura pomostowa - osoby uprawnione
REKLAMA
Płatnicy składek są zobowiązani dokonać zgłoszenia danych dotyczących zatrudnienia pracowników przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionych w załącznikach nr 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych w całym poprzednim roku kalendarzowym, w terminie do 31 marca każdego następnego roku kalendarzowego.
Jako środki dowodowe dopuszczalne są również kserokopie dokumentów potwierdzające okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze sporządzone przez archiwa na podstawie posiadanej przez nie pracowniczej dokumentacji osobowej.
Do 31 marca płatnicy składek dokonują zgłoszenia danych dotyczących zatrudnienia pracowników przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze na formularzu ZUS ZSWA.
Prywatni pracodawcy przy potwierdzaniu okresów pracy w szczególnych warunkach powinni powoływać się jedynie na rodzaje prac w szczególnych warunkach, które są zawarte w wykazach A i B stanowiących załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r.
Okresów pracy w szczególnych warunkach w postępowaniu przed organem rentowym nie można udowadniać zeznaniami świadków.
Podstawa prawna:
- art. 28 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych – Dz.U. Nr 237, poz. 1656; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 637
- art. 32–33, art. 116–128, art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 1440; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1682
- § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze – Dz.U. Nr 8, poz. 43; ost.zm. Dz.U. z 1998 r. Nr 162, poz. 1118
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA