reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek dla bezrobotnych w 2014 r.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2014 r.

Jeszcze w 2014 r. zmieni się wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Co roku 1 czerwca zasiłek dla bezrobotnych zwiększany jest o wartość stopy inflacji. Jest to niewielki wzrost – ok. 1 procent, czyli mniej niż 10 zł.

Regulację dotyczącą zasiłków dla osób bezrobotnych zawierają przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, wraz z późniejszymi zmianami, jak również odpowiednie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej. Zgodnie z jej przepisami bezrobotnym jest osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej, gotowa i zdolna do podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej. Musi to być ona pełnoletnia, ale nie może być w wieku emerytalnym.

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Wysokość przysługującego zasiłku

Wartość zasiłku ustala się raz w roku, 1 czerwca, waloryzując ją w oparciu o inflację. Od 1 czerwca 2013 roku wartość podstawowej kwoty zasiłku wynosi 823,60 zł brutto miesięcznie przez pierwsze trzy miesiące pobierania zasiłku oraz 646,70 zł brutto miesięcznie przez kolejne miesiące posiadania prawa do zasiłku. Bezrobotni będą pobierać zasiłki w tej wysokości do końca maja 2014 roku. Można się spodziewać niewielkiego wzrostu kwoty podstawowej. Zgodnie z założeniami budżetowymi wyniesie on około 1  procent, czyli mniej niż 10 złotych.

Wysokość pobieranego zasiłku różni się w zależności od długości stażu pracy bezrobotnego. Jeśli wynosi on najwyżej 5 lat, przysługuje mu zasiłek w kwocie równiej 80% kwoty podstawowej zasiłku dla bezrobotnych (658,90 brutto przez pierwsze trzy miesiące, zaś w kolejnych miesiącach – 517,40 złotych). Jeśli długość stażu pracy bezrobotnego wynosi od ponad 5 lat do 20 lat,  zasiłek wypłacany jest w 100%. Po przekroczeniu 20 lat długości stażu pracy przysługiwać będzie 120% kwoty podstawowej (988,40 złotych brutto miesięcznie oraz 776,10 zł w kolejnych miesiącach). Kwoty te ulegną waloryzacji z dniem 1 czerwca 2014 r.

Zobacz również: Społeczny wymiar bezrobocia

Komu przysługuje prawo do zasiłku?

Aby uzyskać uprawnienie do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnego należy spełniać kilka przesłanek wskazanych w przepisach. Osoba taka nie może mieć możliwości skorzystania z odpowiedniej pracy, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych ani robót publicznych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zasiłek dla bezrobotnych 2014. /fot. Fotolia
Zasiłek dla bezrobotnych 2014. /fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama