REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2014 r.

Natalia Stawecka
Zasiłek dla bezrobotnych 2014. /fot. Fotolia
Zasiłek dla bezrobotnych 2014. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze w 2014 r. zmieni się wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Co roku 1 czerwca zasiłek dla bezrobotnych zwiększany jest o wartość stopy inflacji. Jest to niewielki wzrost – ok. 1 procent, czyli mniej niż 10 zł.

Regulację dotyczącą zasiłków dla osób bezrobotnych zawierają przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, wraz z późniejszymi zmianami, jak również odpowiednie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej. Zgodnie z jej przepisami bezrobotnym jest osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej, gotowa i zdolna do podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej. Musi to być ona pełnoletnia, ale nie może być w wieku emerytalnym.

Autopromocja

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Wysokość przysługującego zasiłku

Wartość zasiłku ustala się raz w roku, 1 czerwca, waloryzując ją w oparciu o inflację. Od 1 czerwca 2013 roku wartość podstawowej kwoty zasiłku wynosi 823,60 zł brutto miesięcznie przez pierwsze trzy miesiące pobierania zasiłku oraz 646,70 zł brutto miesięcznie przez kolejne miesiące posiadania prawa do zasiłku. Bezrobotni będą pobierać zasiłki w tej wysokości do końca maja 2014 roku. Można się spodziewać niewielkiego wzrostu kwoty podstawowej. Zgodnie z założeniami budżetowymi wyniesie on około 1  procent, czyli mniej niż 10 złotych.

Wysokość pobieranego zasiłku różni się w zależności od długości stażu pracy bezrobotnego. Jeśli wynosi on najwyżej 5 lat, przysługuje mu zasiłek w kwocie równiej 80% kwoty podstawowej zasiłku dla bezrobotnych (658,90 brutto przez pierwsze trzy miesiące, zaś w kolejnych miesiącach – 517,40 złotych). Jeśli długość stażu pracy bezrobotnego wynosi od ponad 5 lat do 20 lat,  zasiłek wypłacany jest w 100%. Po przekroczeniu 20 lat długości stażu pracy przysługiwać będzie 120% kwoty podstawowej (988,40 złotych brutto miesięcznie oraz 776,10 zł w kolejnych miesiącach). Kwoty te ulegną waloryzacji z dniem 1 czerwca 2014 r.

Zobacz również: Społeczny wymiar bezrobocia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komu przysługuje prawo do zasiłku?

Aby uzyskać uprawnienie do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnego należy spełniać kilka przesłanek wskazanych w przepisach. Osoba taka nie może mieć możliwości skorzystania z odpowiedniej pracy, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych ani robót publicznych.


Rozwiązanie to obejmuje również te osoby bezrobotne, które w ciągu 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy przez łączny okres minimum 365 dni:

 • były zatrudnione lub wykonywały pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą lub świadczyły usługi na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy,
 • opłacały składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota, wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,
 • wykonywały pracę w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, jeśli podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę,
 • wykonywały pracę w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych jako członkowie tej spółdzielni, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
 • były zatrudnione, pełniły służbę lub wykonywały inną prace zarobkowa i osiągały wynagrodzenie lub dochód, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy,
 • opłacały składkę na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej za granicą u pracodawcy zagranicznego,
 • były zatrudnione za granicą i przybyły do Rzeczpospolitej Polskiej jako repatrianci,
 • były zatrudnione w państwach członkowskich Unii Europejskiej,
 • zostały zwolnione po odbyciu zasadniczej służby wojskowej lub okresowej służby wojskowej, jeśli jej okres odbywania wynosił 240 dni.

Polecamy także: Polacy emigrują za pracą

Długość tego okresu uzależniona jest od wysokości stopy bezrobocia w danym powiecie w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku. W większości przypadków omawiane świadczenie przysługuje na okres 6 miesięcy. Ma to miejsce wówczas, gdy stopa bezrobocia w danym powiecie nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju. Przez 12 miesięcy zasiłek pobierać mogą bezrobotni zarejestrowani w powiecie, w którym stopa bezrobocia na wskazany moment przekraczała tą wartość. Niezależnie od tego jednak uprawnienie do pobierania zasiłku przez 12 miesięcy przysługuje osobie:

 • powyżej 50. roku życia posiadającej co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku,
 • która utrzymuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, zaś jej małżonek również jest bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania.

Prawo do zasiłku można stracić

Powodem utraty uprawnienia do pobierania zasiłku może być m.in. odmowa przyjęcia przez bezrobotnego propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, wykonywania prac interwencyjnych, robót publicznych, poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym – przy jednoczesnym braku uzasadnionej przyczyny odmowy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  REKLAMA

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA