REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2014 r.

Natalia Stawecka
Zasiłek dla bezrobotnych 2014. /fot. Fotolia
Zasiłek dla bezrobotnych 2014. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze w 2014 r. zmieni się wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Co roku 1 czerwca zasiłek dla bezrobotnych zwiększany jest o wartość stopy inflacji. Jest to niewielki wzrost – ok. 1 procent, czyli mniej niż 10 zł.

Regulację dotyczącą zasiłków dla osób bezrobotnych zawierają przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, wraz z późniejszymi zmianami, jak również odpowiednie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej. Zgodnie z jej przepisami bezrobotnym jest osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej, gotowa i zdolna do podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej. Musi to być ona pełnoletnia, ale nie może być w wieku emerytalnym.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Wysokość przysługującego zasiłku

Wartość zasiłku ustala się raz w roku, 1 czerwca, waloryzując ją w oparciu o inflację. Od 1 czerwca 2013 roku wartość podstawowej kwoty zasiłku wynosi 823,60 zł brutto miesięcznie przez pierwsze trzy miesiące pobierania zasiłku oraz 646,70 zł brutto miesięcznie przez kolejne miesiące posiadania prawa do zasiłku. Bezrobotni będą pobierać zasiłki w tej wysokości do końca maja 2014 roku. Można się spodziewać niewielkiego wzrostu kwoty podstawowej. Zgodnie z założeniami budżetowymi wyniesie on około 1  procent, czyli mniej niż 10 złotych.

Wysokość pobieranego zasiłku różni się w zależności od długości stażu pracy bezrobotnego. Jeśli wynosi on najwyżej 5 lat, przysługuje mu zasiłek w kwocie równiej 80% kwoty podstawowej zasiłku dla bezrobotnych (658,90 brutto przez pierwsze trzy miesiące, zaś w kolejnych miesiącach – 517,40 złotych). Jeśli długość stażu pracy bezrobotnego wynosi od ponad 5 lat do 20 lat,  zasiłek wypłacany jest w 100%. Po przekroczeniu 20 lat długości stażu pracy przysługiwać będzie 120% kwoty podstawowej (988,40 złotych brutto miesięcznie oraz 776,10 zł w kolejnych miesiącach). Kwoty te ulegną waloryzacji z dniem 1 czerwca 2014 r.

Zobacz również: Społeczny wymiar bezrobocia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komu przysługuje prawo do zasiłku?

Aby uzyskać uprawnienie do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnego należy spełniać kilka przesłanek wskazanych w przepisach. Osoba taka nie może mieć możliwości skorzystania z odpowiedniej pracy, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych ani robót publicznych.


Rozwiązanie to obejmuje również te osoby bezrobotne, które w ciągu 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy przez łączny okres minimum 365 dni:

 • były zatrudnione lub wykonywały pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą lub świadczyły usługi na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy,
 • opłacały składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota, wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,
 • wykonywały pracę w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, jeśli podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę,
 • wykonywały pracę w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych jako członkowie tej spółdzielni, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
 • były zatrudnione, pełniły służbę lub wykonywały inną prace zarobkowa i osiągały wynagrodzenie lub dochód, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy,
 • opłacały składkę na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej za granicą u pracodawcy zagranicznego,
 • były zatrudnione za granicą i przybyły do Rzeczpospolitej Polskiej jako repatrianci,
 • były zatrudnione w państwach członkowskich Unii Europejskiej,
 • zostały zwolnione po odbyciu zasadniczej służby wojskowej lub okresowej służby wojskowej, jeśli jej okres odbywania wynosił 240 dni.

Polecamy także: Polacy emigrują za pracą

Długość tego okresu uzależniona jest od wysokości stopy bezrobocia w danym powiecie w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku. W większości przypadków omawiane świadczenie przysługuje na okres 6 miesięcy. Ma to miejsce wówczas, gdy stopa bezrobocia w danym powiecie nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju. Przez 12 miesięcy zasiłek pobierać mogą bezrobotni zarejestrowani w powiecie, w którym stopa bezrobocia na wskazany moment przekraczała tą wartość. Niezależnie od tego jednak uprawnienie do pobierania zasiłku przez 12 miesięcy przysługuje osobie:

 • powyżej 50. roku życia posiadającej co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku,
 • która utrzymuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, zaś jej małżonek również jest bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania.

Prawo do zasiłku można stracić

Powodem utraty uprawnienia do pobierania zasiłku może być m.in. odmowa przyjęcia przez bezrobotnego propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, wykonywania prac interwencyjnych, robót publicznych, poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym – przy jednoczesnym braku uzasadnionej przyczyny odmowy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA