| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie chorobowe > Wysokość zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia 2016

Wysokość zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia 2016

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia przysługuje, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni oraz powstała nie później niż w ciągu 14 dni po ustaniu ubezpieczenia. W jakiej wysokości pracownikowi przysługuje zasiłek po ustaniu tytułu do ubezpieczeń w 2016 roku?

W przedstawionej przez Państwa sytuacji 2 kwietnia 2016 r., czyli już po rozwiązaniu umowy o pracę, Państwa pracownica była niezdolna do pracy. Mimo to nabędzie prawo do zasiłku chorobowego, ponieważ dalsza niezdolność do pracy trwa bez przerwy 30 dni i powstała w ciągu 14 dni od ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego.

Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń

Po ustaniu tytułu do ubezpieczeń (chorobowego, wypadkowego) zasiłek chorobowy przysługuje, jeśli niezdolność do pracy trwa bez przerwy co najmniej 30 dni oraz powstała nie później niż w ciągu 14 dni po ustaniu ubezpieczenia.

Z wyroku Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 2009 r. (I UK 337/08) wynika, że ograniczenie wysokości podstawy obliczania zasiłku chorobowego, o którym mowa w art. 46 ustawy zasiłkowej, ma zastosowanie wówczas, gdy okres zasiłkowy rozpoczął się w czasie trwania zatrudnienia. Wykładnia językowo-logiczna przytoczonego przepisu nie pozwala bowiem na postawienie tezy, że ograniczenie wysokości podstawy wymiaru zasiłku chorobowego ma miejsce tylko wówczas, gdy prawo do zasiłku powstało po ustaniu tytułu ubezpieczenia, a nie ma zastosowania w sytuacji, gdy prawo to powstało w czasie trwania tytułu ubezpieczenia i obejmuje również okres po jego ustaniu.

Z pracownikiem rozwiązano umowę o pracę 31 marca 2016 r. Osoba ta stała się niezdolna do pracy z powodu choroby po ustaniu zatrudnienia od 7 do 11 kwietnia 2016 r. (5 dni), od 13 do 28 kwietnia (16 dni) i od 29 kwietnia do 15 maja 2016 r. (17 dni). Pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia za okres od 7 do 11 kwietnia (5 dni), ponieważ niezdolność do pracy, mimo że powstała w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia, nie trwała bez przerwy co najmniej 30 dni. Osoba ta nabywa prawo do zasiłku chorobowego za okres od 13 do 28 kwietnia i od 29 kwietnia do 15 maja, gdyż niezdolność do pracy powstała w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia i trwała bez przerwy co najmniej 30 dni (16 dni + 17 dni = 33 dni).

Za okres po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy nie przysługuje osobie, która m.in.:

● ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,

● ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,

● nie nabyła prawa do zasiłku chorobowego w czasie trwania ubezpieczenia z powodu nieprzepracowania wymaganego okresu (30 dni w przypadku pracowników).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »