Czy od wypłacanego członkowi rady nadzorczej zwrotu kosztów dojazdu na posiedzenia należy naliczać składkę zdrowotną
23 wrz 2008
Zgodnie z obowiązującym w naszej spółce regulaminem rady nadzorczej, jej członkowie będą otrzymywać zwrot kosztów związanych z uczestnictwem w posiedzeniach rady (tj. zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca, w którym odbywać się będą posiedzenia rady oraz zwrot kosztów zakwaterowania). Członkowie rady nadzorczej nie mają prawa do żadnych innych świadczeń. Czy od kwot wypłacanych przez spółkę członkom rady nadzorczej należy potrącać składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Jeżeli trzeba naliczać tę składkę, ale okaże się ona wyższa od zaliczki podatkowej, to czy można ją obniżyć do wysokości tej zaliczki?
Czy możliwa jest refundacja szkieł kontaktowych
22 wrz 2008
Mam dużą wadę wzroku. Do tej pory nosiłam okulary, jednak podczas ostatniej wizyty lekarz okulista zalecił mi noszenie soczewek kontaktowych. Nosząc okulary, otrzymywałam zwrot części kosztów, które ponosiłam w związku z ich kupnem. Zastanawiam się, czy teraz, kiedy używam szkieł kontaktowych podczas pracy przy komputerze, mogę ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów zakupu.
Wyjazd w celu wykonania umowy-zlecenia
16 wrz 2008
Zleceniodawca zobowiązany jest do zwrotu kosztów poniesionych przez zleceniobiorcę w celu prawidłowego wykonania zlecenia. Takimi kosztami mogą być m.in. koszty wyjazdów związanych z wykonywaniem umowy.
Podróż służbowa
14 sie 2008
Pracodawca zamierza wysłać mnie w podróż służbową trwającą 3 dni do innego miasta. Czy w takiej sytuacji ma on obowiązek zapewnić mi nocleg. Czy w tym zakresie obowiązują odpowiednie standardy (np. hotel 4-gwiazdkowy)?
Czy pracodawca zapłaci za przesunięcie terminu urlopu
23 cze 2008
Zgodnie z ustalonym w zakładzie pracy planem urlopów pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy na początku czerwca. Ze względu na pilne potrzeby pracodawcy, termin jego rozpoczęcia został jednak przesunięty. Czy w tej sytuacji pracownik może domagać się od pracodawcy pokrycia strat finansowych, jakie poniósł w związku z planowanym urlopem?
Jak ustalić wysokość ryczałtu samochodowego zwolnionego ze składek
15 kwi 2008
Pracownik otrzymuje ryczałt z tytułu używania własnego auta do celów służbowych w jazdach lokalnych. W marcu br. chorował przez 7 dni (5 dni roboczych). Jaka wysokość ryczałtu będzie wolna od składek za ten miesiąc?
Jakie są zasady rozliczania studiów pracownika
11 lut 2008
Podjęcie studiów przez pracownika wiąże się z korzyściami finansowymi zarówno dla pracownika, jak i jego pracodawcy.
Rozliczenie delegacji
06 gru 2007
Pracodawca polecił pracownikowi odbycie podróży służbowej. Wyraził zgodę na przejazd własnym samochodem pracownika. Po odbyciu podróży służbowej pracownik przedstawił pracodawcy faktury za paliwo. Czy, rozliczając delegację, pracodawca ma obowiązek zwrócić koszty poniesione przez pracownika na zakup paliwa?
Opodatkowanie pozapłacowych świadczeń dla pracowników
26 lis 2007
Przyznając pracownikom dodatkowe świadczenia poza wynagrodzeniem za pracę, należy pamiętać o konieczności ich prawidłowego rozliczenia.
Skutki używania samochodu prywatnego do celów służbowych
25 paź 2007
Korzystanie przez pracowników z własnych samochodów osobowych przy wykonywaniu obowiązków służbowych na rzecz swoich pracodawców jest powszechną praktyką. W takiej sytuacji pracownik oczekuje od pracodawcy refundacji poniesionych kosztów związanych z eksploatacją swojego samochodu na potrzeby firmy, w której jest zatrudniony.
Jak rozliczyć refundację okularów pracownikowi
08 paź 2007
Spółka zrefundowała pracownikowi część kosztów zakupu okularów
korekcyjnych. Zalecenie używania takich okularów zostało przez
pracownika udokumentowane zaświadczeniem lekarskim. Czy taki zwrot
kosztów jest dla spółki kosztem podatkowym, a jeśli tak, to w jakim
wymiarze? Czy spółka powinna potraktować wypłacaną kwotę jako przychód
pracownika i pobrać od niej zaliczkę?
Prywatne rozmowy są przychodem
25 wrz 2007
Gdy telefon służbowy używany jest do celów prywatnych, a pracodawca pokrywa koszt takich rozmów i nie żąda zwrotu poniesionych wydatków, powstanie przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu.
Zwrot pracownikom kosztów przejazdu autostradami płatnymi
24 wrz 2007
Pracownicy naszej firmy kilka razy w miesiącu odbywają podróże służbowe prywatnymi samochodami. Ponieważ jeżdżą również autostradami, chcielibyśmy na podstawie paragonów za przejazd dokonywać im zwrotu kosztów takich płatnych przejazdów. Czy zwrot tego typu wydatków jest możliwy? Jeżeli tak, to czy może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego?
Jak rozliczyć delegację krajową
12 wrz 2007
Wysyłając pracownika w podróż służbową, pracodawca musi pokryć określone należności, m.in. diety i koszty noclegów.
Dofinansowanie zakupu okularów pracownikowi pracującemu przy komputerze
23 sie 2007
Zostałam zatrudniona rok temu. Na badaniach wstępnych zalecono mi noszenie okularów do pracy przy komputerze - wada wzroku. Jednak faktycznie pracę przy komputerze zaczęłam dopiero w lipcu br. (wcześniej moje stanowisko pracy nie wymagało pracy przy komputerze). W związku z tym poprosiłam pracodawcę o dofinansowanie zakupu okularów (zgodnie z regulaminem). Niestety, dowiedziałam się, że takie dofinansowanie należy się tylko od razu po badaniu, a nie rok później. Czy pracodawca ma rację? Jest to jednostka budżetowa.
Zwrot kosztów podróży zleceniobiorcy
27 cze 2007
Nasza fundacja podpisuje z wolontariuszami umowy zlecenia, na podstawie których nieodpłatnie świadczą oni pracę. Niektórzy z nich w celu wykonania zlecenia muszą przemieszczać się po kraju, korzystając z komunikacji publicznej. Na podstawie przedłożonych przez nich biletów zwracamy im poniesione koszty podróży. Czy od tych kwot musimy potrącić składki ZUS?
Kiedy podróż służbowa trwa co najmniej 10 dni
27 cze 2007
Zajmuję się sprawami pracowniczymi w prywatnej firmie. Jeden z naszych
pracowników, zamieszkały i zatrudniony w Warszawie, wyjeżdża w podróż
służbową 24 kwietnia. Udaje się do Gdańska, gdzie spędzi 9 dni. 2 maja
przyjedzie do Warszawy, gdzie odbierze dokumenty z firmy i 4 maja uda
się do Krakowa na kolejne 4 dni. Do Warszawy wróci 8 maja wieczorem.
Czy mamy do czynienia z podróżą służbową trwającą co najmniej 10 dni i
czy pracownik ma prawo do zwrotu kosztów przejazdu do Warszawy w celu
spędzenia z rodziną weekendu 5–6 maja?
Jak wyliczyć należności za krajową podróż służbową
27 cze 2007
Pracownik zatrudniony w Warszawie był w podróży służbowej w Poznaniu od godziny 7.10 rano 8 lutego 2007 r. do godziny 13.35 11 lutego 2007 r. (wyjazd i powrót pociągiem), za bilety zapłacił łącznie 162 zł. Zapewniono mu 2 noclegi w hotelu (po 120 zł). Jedną noc pracownik spędził u swojej rodziny. W hotelu miał zapewnione dwie kolacje i dwa śniadania. W Poznaniu poruszał się komunikacją miejską (nie przedstawił biletów). Zakupił mapę Poznania, aby łatwiej mu było poruszać się po mieście (przedstawił rachunek na 12,50 zł). Przed podróża otrzymał zaliczkę w wysokości 400 zł. W jakiej wysokości przysługują mu należności z tytułu tej podróży?
Dodatkowe świadczenia dla podróżujących pracowników
27 cze 2007
Poza pensją wielu pracodawców wypłaca pracownikom różnego rodzaju dodatkowe świadczenia, do których wypłaty nie są zobowiązani przez przepisy. Pracodawca może w inny sposób docenić zaangażowanie pracownika w wykonywaną pracę. Mogą to być zarówno świadczenia całkowicie odrębne od innych świadczeń w formie pieniężnej lub niepieniężnej, jak i zwiększenia świadczeń wskazanych przez przepisy.
Kiedy podróżującemu służbowo pracownikowi nienocującemu w hotelu nie przysługuje ryczałt za noclegi
07 cze 2007
Wysłaliśmy dwóch kierowców samochodem ciężarowym z towarem do Francji.
Ich miejscem pracy wskazanym w umowie o pracę jest województwo
mazowieckie. Czy należy im wypłacić ryczałt za noclegi w odbywanej
podróży, jeżeli samochód jest wyposażony w leżankę, na której na zmianę
spali?
Zasady rozliczania podróży służbowych
03 cze 2007
Podróże służbowe wiążą się z koniecznością ich prawidłowego rozliczania. Ma to znaczenie zarówno dla pracowników, którzy mogą skorzystać z możliwości zwolnienia otrzymanych świadczeń od podatku dochodowego, ale również dla pracodawców i właścicieli firm. Ci ostatni mają najwięcej wątpliwości związanych z zasadami rozliczania odbywanych podróży w interesach, tym bardziej że organy podatkowe nie zajmują jednolitego stanowiska, a sądy administracyjne coraz częściej prezentują pogląd odmienny od resortu finansów.
Badania lekarskie - czy należy się dieta
02 cze 2007
Wiemy, że mamy obowiązek pokrywać koszty badań okresowych i kontrolnych
swoich pracowników oraz dokonywać zwrotu kosztów dojazdu na te badania.
Koszty dojazdu zwracamy na podstawie przedłożonego rozliczonego druku
delegacji. Czy powinniśmy także wypłacać diety?
Koszty podróży zwróci pracodawca
01 mar 2007
Ustalony przez strony umowy o pracę ryczałt z tytułu używania własnego samochodu do przejazdów służbowych nie wyklucza żądania zwrotu kosztów realnie poniesionych