| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak ustalić wysokość ryczałtu samochodowego zwolnionego ze składek

Jak ustalić wysokość ryczałtu samochodowego zwolnionego ze składek

Pracownik otrzymuje ryczałt z tytułu używania własnego auta do celów służbowych w jazdach lokalnych. W marcu br. chorował przez 7 dni (5 dni roboczych). Jaka wysokość ryczałtu będzie wolna od składek za ten miesiąc?

 RADA

Kwotę ryczałtu za marzec należy proporcjonalnie pomniejszyć o kwotę za 5 dni roboczych, w czasie których pracownik nie używał samochodu do celów służbowych. Pomniejszona kwota wypłaconego za ten miesiąc ryczałtu nie będzie stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, jeśli wysokość ryczałtu jest ustalana przy uwzględnieniu limitów określonych w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r.

UZASADNIENIE

Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników nie stanowią m.in. przychody wymienione w rozporządzeniu z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wśród wymienionych tam wypłat zwolnionych ze składek znajduje się zwrot kosztów używania przez pracowników pojazdów w jazdach lokalnych na potrzeby pracodawcy, jeśli te pojazdy nie są własnością pracodawcy. Przy czym zwolnienie ze składek obejmuje wysokość miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo tzw. kilometrówkę (pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu według zasad określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Obie formy rozliczeń z pracownikiem z tytułu używania przez pracownika pojazdu niebędącego własnością pracodawcy do celów służbowych są oparte na stawkach za 1 km przebiegu pojazdu i pojemności skokowej silnika pojazdu określonych w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. Ryczałt albo „kilometrówka” są zwolnione ze składek, jeśli zostaną ustalone w wysokości nieprzekraczającej stawek określonych w tym rozporządzeniu.

„Kilometrówka” jest ustalana jako iloczyn stawki za 1 km przebiegu pojazdu (w zależności od pojemności skokowej silnika pojazdu) i liczby przejechanych i odpowiednio udokumentowanych przez pracownika kilometrów przebiegu pojazdu w danym miesiącu. Stawka za 1 kilometr przebiegu pojazdu nie może być wyższa niż:

• dla samochodu osobowego:

- o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 - 0,5214 zł,

- o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 - 0,8358 zł,

• dla motocykla - 0,2302 zł,

• dla motoroweru - 0,1382 zł.

Natomiast ryczałt nie jest uzależniony od faktycznie przejechanych kilometrów, ale od stawki za 1 km przebiegu pojazdu (zależnej od pojemności skokowej silnika) i limitu kilometrów. Miesięczny limit kilometrów zależy od liczby mieszkańców miejscowości lub gminy, w której pracownik jest zatrudniony, i wynosi:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »