REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa, Ochrona kobiet w ciąży

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie dyscyplinarne kobiety w ciąży

Gdy u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa bądź taka organizacja funkcjonuje, ale nie reprezentuje interesów pracownicy, dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w okresie ciąży pracownicy - art. 177 § 1 k.p. (uchwała Sądu Najwyższego z 18 marca 2008 r., II PZP 2/08).

Kiedy pracodawca musi zaproponować kobiecie w ciąży inną pracę

Zdarza się, że kobiety w ciąży nie mogą wykonywać swoich dotychczasowych obowiązków. W takiej sytuacji pracodawca musi zaproponować im inną pracę albo zwolnić je z jej świadczenia. Kiedy pracodawca musi przenieść kobietę w ciąży do innej pracy? Czy może to być praca gorzej płatna?

Dodatek wyrównawczy

Przeniesienie pracownika do innej pracy może spowodować obniżenie jego wynagrodzenia. Jeżeli dotyczy ono m.in. pracownic w ciąży, pracowników objętych szczególną ochroną trwałości stosunku pracy, wówczas pracodawca jest zobowiązany do wypłaty dodatku wyrównawczego.

Zawarcie porozumienia z pracodawcą wyklucza późniejsze przywrócenie do pracy

Jeśli pracownica w okresie wypowiedzenia zajdzie w ciążę, to umowa o pracę nie ulegnie rozwiązaniu. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy do zakończenia stosunku pracy doszło na mocy porozumienia stron.

REKLAMA

Zatrudnienie mocno promowane

Nowe obowiązki dla pracodawców i powiatowych urzędów pracy mają złożyć się na usprawnienie promocji zatrudnienia i wzmocnić instytucje rynku pracy w Polsce. Czy mają szansę?

Ryczałt samochodowy

Wypłacamy pracownikom ryczałty samochodowe za jazdy lokalne. W umowach o używanie samochodów prywatnych do celów służbowych jest zapis, że przysługują one w wysokości przewidzianej w przepisach o transporcie. W jaki sposób obliczyć ryczałty za listopad br. w związku ze zmianą stawek kilometrówki od połowy miesiąca?

Ochrona kobiet w ciąży i w okresie macierzyństwa

Kobiety w ciąży korzystają z silnej ochrony prawnej. Przede wszystkim nie można im wypowiedzieć umowy, nie można zatrudniać przy pracach niebezpiecznych ani w porze nocnej, wreszcie pracodawca ma obowiązek zwolnić je na badania lekarskie.

Nie wszystkie umowy terminowe z kobietami w ciąży przedłużane są do dnia porodu

Pracownicy w ciąży zatrudnionej na okres próbny krótszy niż jeden miesiąc albo na podstawie umowy na czas zastępstwa, której umowa nie ulega przedłużeniu do dnia porodu, nie przysługuje zasiłek macierzyński.

REKLAMA

Czy kobieta w ciąży może wycofać złożone już wypowiedzenie

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży pracownicy, chyba że zachodzą wyjątkowe, określone przepisami okoliczności. Zakaz rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę w okresie ciąży obowiązuje także wtedy, gdy pracownica zaszła w ciążę już po złożeniu jej przez pracodawcę wypowiedzenia, ale przed dniem rozwiązania umowy o pracę. Co w sytuacji, gdy wypowiedzenie, nie wiedząc o swojej ciąży, złożyła sama kobieta?

Czy pracownica musi złożyć wniosek o urlop macierzyński

Jedna z pracownic naszej firmy urodziła dziecko. Poprosiliśmy ją, aby złożyła wniosek o urlop macierzyński. Pracownica odmówiła wyjaśniając, że nie ma takiego obowiązku. Czy ma ona rację? Wcześniej pracownice naszego zakładu składały wnioski o urlop macierzyński.

Umowa na zastępstwo

Nasza firma zawarła umowę z nową pracownicą na czas zastępstwa. W czasie trwania umowy pracownica zaszła w ciążę. Termin urodzenia dziecka przypadnie w czasie trwania umowy na czas zastępstwa. Czy pracownica ta ma prawo do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego? Jeżeli tak, to w jakim wymiarze powinniśmy jej udzielić urlopu?

REKLAMA