REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zbiorowe prawo pracy, Kodeks pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynagrodzenie w razie przestoju

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną o czym stanowi art. 80 k.p., jednak dopuszcza on także prawo do wynagrodzenia w razie niewykonywania pracy przez pracownika. Dzieje się tak w przypadku przestoju, który nastąpił z przyczyn spowodowanych przez pracodawcę lub pracownika.

Zmiany w dokumentacji pracowniczej

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki zakłada, że tylko wybrane dokumenty, m.in. świadectwo pracy, wypowiedzenie umowy mają być przechowywane przez 50 lat od ustania zatrudnienia pracownika. Projekt wymaga jednak dalszych prac i nie będzie skierowany do Sejmu w tej kadencji.

Dwa dni wolne na dziecko - wniosek

Dwa dni wolne na dziecko w ciągu roku kalendarzowego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia przysługują pracownikowi, który wychowuje chociażby jedno dziecko do 14 roku życia. Sprawdź, jak wygląda wzór wniosku o udzielenie dwóch dni zwolnienia od pracy oraz oświadczenia pracownika będącego rodzicem lub opiekunem, o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z uprawnień przewidzianych w art. 188 Kodeksu pracy.

Zmiany Kodeksu pracy już za pół roku

Rewolucyjne zmiany Kodeksu pracy wejdą w życie już za pół roku. Największe modyfikacje dotkną umów o pracę na czas określony. Pracodawca będzie mógł zawrzeć tylko trzy takie umowy na maksymalnie 33 miesiące. Umowy te może dodatkowo poprzedzać umowa na okres próbny wynoszący maksymalnie 3 miesiące. Okresy wypowiedzenia umów terminowych zostaną zrównane z tymi obowiązującymi przy umowach bezterminowych.

REKLAMA

Ułatwienia dla pracujących rodziców od 2 stycznia 2016 r.

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw uchwaloną przez Sejm 24 lipca 2015 r., która ma na celu ułatwienie pracującym rodzicom łączenia życia zawodowego z prywatnym. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 2 stycznia 2016 r.

Ograniczenie umów terminowych i nowe okresy wypowiedzenia

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw uchwaloną przez Sejm 25 czerwca 2015 r. Nowe przepisy wprowadzają ograniczenie umów terminowych zgodnie z zasadą 33 i 3 oraz nowe okresy wypowiedzenia umów na czas określony.

Ustawa rodzinna poparta przez Senat

Ustawa rodzinna ułatwiająca godzenie życia zawodowego z prywatnym została we wtorek 4 sierpnia 2015 r. poparta przez Senat. Izba nie wniosła żadnych poprawek.

Zmiany w umowach terminowych od 2016 r.

Zmiany w umowach terminowych mają wejść w życie w pierwszej połowie 2016 r. Ogranicza się umowy o pracę do trzech rodzajów: umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas nieokreślony, umowy o pracę na czas określony. Wprowadza się limity czasowe i ilościowe umów zawieranych na czas określony. Jakie inne modyfikacje Kodeksu pracy zaczną obowiązywać w przyszłym roku?

REKLAMA

Urlopy dla rodziców - zmiany 2016

Urlopy dla rodziców w 2016 r. czekają poważne zmiany. Nowelizacja Kodeksu pracy m.in. ujednolica urlopy na dziecko, wprowadza możliwość późniejszego wykorzystania urlopu rodzicielskiego, zmienia zasady udzielania urlopu wychowawczego, ojcowskiego oraz terminy składania wniosków o urlop rodzicielski oraz wychowawczy, wydłuża możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na maksymalnie pół etatu, umożliwia dzielenie się urlopami bez względu na podstawę prawną zatrudnienia.

Nowe przepisy dla pracujących rodziców od 2016 r.

Nowe przepisy dla pracujących rodziców mogą zacząć obowiązywać od początku 2016 r. Senackie komisje nie zaproponowały żadnych poprawek do nowelizacji Kodeksu pracy, która pomaga pracującym rodzicom łączyć pracę z życiem rodzinnym.

Umowa na czas określony - zmiany 2015/2016

Przepisy Kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas określony ulegną zmianie. Liczba umów okresowych została ograniczona przepisami prawa. Co do zasady, umowa okresowa rozwiązuje się z upływem czasu na który była zawarta. Wypowiedzenie umowy na czas określony jest dopuszczalne w pewnych, konkretnych przypadkach. Co się zmieni w latach 2015-2016?

Ważne zmiany w Kodeksie pracy poparte przez Senat

Ważne zmiany w Kodeksie pracy zostały poparte przez Senat. Nowelizacja przewiduje maksymalny okres zatrudnienia na podstawie umów na czas określony do 33 tygodni i limit tego typu umów do 3. To tzw. zasada 33 i 3. Jakie inne modyfikacje Kodeksu pracy zostaną wprowadzone?

Zbiorowe układy pracy w Niemczech

Dlaczego niemieckie prawo pracy jest tak elastyczne? Duże znaczenie dla takiego stanu rzeczy mają mocne związki zawodowe oraz wysoka partycypacja pracownicza. Jakie znaczenie w Niemczech mają zbiorowe układy pracy?

Płaca minimalna 2500 zł - propozycja Biało-Czerwonych

Płaca minimalna w wysokości 2500 zł to propozycja ugrupowania Biało-Czerwoni. Kolejny pomysł ugrupowania to wprowadzenie jednolitego kontraktu o pracę. Obowiązywałby tylko jeden rodzaj umowy o pracę, a pensje prezesów firm byłyby uzależnione od wynagrodzeń pracowników.

Ustawa rodzinna - duże zmiany dla pracujących rodziców

Ustawa rodzinna wprowadzająca duże zmiany dla pracujących rodziców w Kodeksie pracy była przedmiotem drugiego czytania podczas 97. posiedzenia Sejmu. Przewiduje m.in. wydłużenie terminów na skorzystanie z urlopów dla rodziców, dłuższy termin na złożenie wniosku o urlop, połączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego z urlopem rodzicielskim i podział urlopu ojcowskiego na 2 części.

Udzielenie kary porządkowej a obecność osób trzecich przy wysłuchaniu pracownika

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca może nałożyć na pracownika karę porządkową. Czy przy wysłuchaniu pracownika przed nałożeniem kary porządkowej mogą lub powinny być obecne osoby trzecie?

Rozwiązanie umowy przez pracownika uprawnia do odprawy pieniężnej - SN

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 2 lipca 2015 r. (III PZP 4/15) uznał, że rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków uprawnia do odprawy pieniężnej, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód rozwiązania umowy.

Czym jest układ zbiorowy pracy?

W Polsce prawo pracy reguluje przede wszystkim Kodeks pracy. W krajach zachodnich, gdzie często emigrują za pracą nasi rodacy, duże znaczenie (często większe niż Kodeks pracy) mają układy zbiorowe pracy. Warto zapoznać się z obowiązującymi w danym państwie przepisami prawa pracy.

Właściwość sądu w sprawach z zakresu prawa pracy

Rozpoznawaniem spraw z zakresu prawa pracy zajmują się odrębne jednostki organizacyjne sądów rejonowych i okręgowych. Co do zasady, pracownik wnoszący powództwo w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu nie przewyższa kwoty 50.000 złotych, nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych. Powyższe nie odnosi się jednak do pracodawcy, który wnosząc powództwo ma obowiązek uiszczenia kosztów sądowych na zasadach ogólnych.

Rewolucyjne zmiany w umowach o pracę uchwalone przez Sejm

Rewolucyjne zmiany w umowach o pracę zostały 25 czerwca 2015 r. uchwalone przez Sejm. Nowe przepisy wprowadzają: ograniczenie czasowe i liczbowe umów na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami, uzależnienie długości okresów wypowiedzenia od długości zatrudnienia, a nie od rodzaju umów, doprecyzowanie uregulowań dotyczących umowy na okres próbny, podział umów na trzy rodzaje (likwiduje się umowę na czas wykonywania określonej pracy).

Zmiany w umowach na czas określony od 2016 r.

Zmiany w umowach na czas określony mogą wejść w życie od lutego 2016 r. Najważniejsze nowości to wprowadzenie limitów umów zawieranych na czas określony - 33 miesiące oraz zrównanie okresów wypowiedzenia umów na czas określony z umowami bezterminowymi.

Udział w związkach zawodowych tylko dla etatowców niekonstytucyjny - TK

Trybunał Konstytucyjny dnia 2 czerwca 2015 r. uznał przepisy dotyczące możliwości udziału w związkach zawodowych tylko pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę za niekonstytucyjne. Zgodnie z wyrokiem TK zatrudnieni na "śmieciówkach" również mogą wstępować do związków zawodowych.

Kompleksowe wsparcie pracujących rodziców

Kobiety wracające do pracy po urlopie macierzyńskim mają trudniej znaleźć pracę. Ponadto częściej niż mężczyźni zagrożone są długotrwałym bezrobociem. Niezbędne wydaje się więc kompleksowe wsparcie pracujących rodziców.

Bardzo ważne zmiany w Kodeksie pracy

Najprawdopodobniej jeszcze w tej kadencji parlamentu dojdą do skutku bardzo ważne zmiany w Kodeksie pracy. Najistotniejsza modyfikacja dotyczy zasad zawierania umów o prace na czas określony.

Telepraca bardziej elastyczna - projekt zmian w Kodeksie pracy

Resort pracy stworzył projekt zmian w Kodeksie pracy dotyczący wykonywania pracy w formie telepracy. Proponowane regulacje dążą do uelastycznienia zasad stosowania telepracy. Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Radosławem Mleczko.

Układ zbiorowy pracy jako źródło prawa pracy

Kodeks pracy nie jest jedynym źródłem prawa pracy. Źródłem prawa pracy są również inne ustawy i wydane na ich podstawie akty wykonawcze, źródłem prawa pracy mogą stać się również postanowienia układu zbiorowego pracy.

Ograniczenie umów terminowych - pierwsze czytanie w Sejmie

Ograniczenie umów terminowych do 33 miesięcy oraz ujednolicenie długości okresów wypowiedzenia było przedmiotem pierwszego czytania podczas pierwszego dnia 91 posiedzenia Sejmu. Wszystkie kluby opowiedziały się za przekazaniem projektu do dalszych prac.

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące rodziców - pierwsze czytanie w Sejmie

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące rodziców były tematem pierwszego czytania podczas pierwszego dnia 91 posiedzenia Sejmu. Zakłada uproszczenie i uelastycznienie urlopów rodzicielskich oraz ułatwienie korzystania z elastycznych form czasu pracy. Projekt trafi do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

Co zmieniło się we wstępnych badaniach do pracy?

Co zmieniło się we wstępnych badaniach lekarskich do pracy od 1 kwietnia 2015 roku? Kodeks pracy przewiduje więcej zwolnień z obowiązkowego przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich nowych pracowników.

Zmiany w Kodeksie pracy w 2015 roku

Zmiany w Kodeksie pracy, które mają wejść w życie jeszcze w 2015 r. dotyczą uregulowania maksymalnej długości zawierania umów o pracę na czas określony z tym samym pracownikiem. Jeśli chodzi o okresy wypowiedzenia, pracownicy zatrudniani na umowach terminowych są aktualnie gorzej traktowani w stosunku do tych zatrudnianych na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony.

Zatrudnienie na czas określony maksymalnie 3 lata

Zmiany w umowach terminowych zostały przyjęte przez rząd. Zakładają maksymalne zatrudnienie pracownika u jednego pracodawcy na podstawie umów na czas określony do 36 miesięcy (3 lata). Do tego limitu wlicza się 3-miesięczną umowę o pracę na okres próbny. Kodeks pracy dotychczas nie regulował maksymalnej długości zatrudnienia na podstawie umów terminowych.

Zmiany w umowach terminowych jeszcze w 2015 roku?

Zmiany w umowach terminowych mogą wejść w życie jeszcze w 2015 roku. Limit liczby umów na czas określony będzie wynosił 3, a limit czasowy 33 miesiące. Co jeszcze się zmieni?

Przepisy antymobbingowe wystarczająco dobre

Polskie przepisy antymobbingowe są wystarczająco dobre. Resort pracy nie przewiduje wprowadzania zmian w Kodeksie pracy. Problem polega na promowaniu i wdrażaniu w firmach procedur antymobbingowych.

Wstępne badania lekarskie pracowników 2015

Zasady dotyczące wstępnych badań lekarskich pracowników zmieniają się od 1 kwietnia 2015 r. Od tej daty pracodawcy nie mają obowiązku kierowania na wstępne badania lekarskie pracowników dysponujących aktualnymi badaniami profilaktycznymi z poprzedniej pracy. Warunkiem jest podjęcie pracy przez pracownika w ciągu 30 dni od rozwiązania ostatniej umowy w takich samych bądź zbliżonych warunkach pracy.

Zmiany we wstępnych badaniach lekarskich 2015

1 kwietnia 2015 r. wchodzą w życie zmiany we wstępnych badaniach lekarskich do pracy. Znowelizowany art. 229 Kodeksu pracy zmniejsza liczbę sytuacji, gdy pracodawca ma obowiązek skierowania pracownika na wstępne badania lekarskie.

Zmiany w umowach terminowych

Obecnie nie ma przepisu, który ograniczałby długość zawieranych umów na czas określony. W najbliższym czasie ma się to jednak zmienić. Pracodawcy będą mogli zawrzeć umowę terminową na maksymalnie 33 miesiące. Łącznie z okresem próbnym pracownik będzie mógł pracować na podstawie umów terminowych u jednego pracodawcy maksymalnie 36 miesięcy.

Terminowe zatrudnienie do 48 miesięcy, umowa próbna do 6 miesięcy - opinia pracodawców

Zgodnie z opinią pracodawców umowy na czas określony powinny być zawierane maksymalnie do 48 miesięcy, a umowa na okres próbny powinna zostać przedłużona do 6 miesięcy. Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował jednak zmiany w Kodeksie pracy, zgodnie z którymi łączny czas trwania umów terminowych (razem z umową próbną) wynosi maksymalnie 36 miesięcy.

Ograniczenie umów na czas określony - przyjęcie przez rząd

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ograniczenia umów na czas określony zostaną przyjęte przez rząd najprawdopodobniej w marcu. Zostanie określony maksymalny okres umowy terminowej.

Zmiany w prawie pracy do końca kadencji parlamentu

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podał planowane zmiany w prawie pracy, które mają zostać wprowadzone do końca kadencji parlamentu. Modyfikacje dotyczą umów o pracę na czas określony, urlopów rodzicielskich dla ojców oraz dialogu społecznego.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony mają zostać zmienione. Taki obowiązek nakłada na Polskę Unia Europejska. Nadal czekamy na nowelizację Kodeksu Pracy. Jak na razie zostajemy przy niespełniających unijnych standardów zasadach obliczania okresów wypowiedzenia umowy.

Zmiany w Kodeksie pracy w 2015 r. - problemy

Zmiany w Kodeksie pracy, które wejdą w życie być może jeszcze w 2015 r. obejmują przede wszystkim umowy o pracę na czas określony. Wprowadza się maksymalną długość umowy terminowej. Zmianie mają ulec okresy wypowiedzenia. Problem tkwi w porozumieniu się, co do tych kwestii i uregulowanie ich w sposób uwzględniający interesy pracodawców i pracowników.

Kodeks pracy – zmiany 2015

W 2015 r. Kodeks pracy czekają poważne zmiany. Rezygnuje się z umowy na czas wykonywania określonej pracy. Ponadto w określonych przypadkach nie będzie konieczności wykonywania nowych badań lekarskich do pracy. Nowe przepisy ułatwią zatrudnienie na umowę na czas nieokreślony. Wprowadza się także nowe okresy wypowiadania umów.

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące pracy kobiet

Komisja Europejska domaga się wprowadzenia zmian w polskim Kodeksie pracy dotyczących pracy kobiet. Modyfikacja ustawy kodeksowej ma polegać na wyeliminowaniu dyskryminacji mężczyzn. Przepis o specjalnym traktowaniu kobiet powinien zostać zawężony do kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Rodzaje kar porządkowych przewidzianych w Kodeksie pracy

Odpowiedzialność porządkowa pracowników została uregulowana w Dziale Czwartym Kodeksu pracy. Jakie są rodzaje kar porządkowych, które pracodawca może nałożyć na pracowników? Czy w przypadku stosowania kar wina pracownika ma znaczenie?

Nowe rozwiązania w Kodeksie pracy dla pracujących rodziców

W lutym 2015 r. ma trafić do Sejmu projekt zmian w prawie pracy, który przewiduje nowe, szczególne rozwiązania w Kodeksie pracy dla pracujących rodziców. Rodzice będą mieli możliwość ubiegania się o elastyczne formy organizacji czasu pracy. Zakłada się również prawo do łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą aż do 64 tygodni. Jakie jeszcze zmiany mogą zostać wprowadzone?

Ochrona sygnalistów w Kodeksie pracy

Trójstronna Komisja ds. prawa pracy i układów zbiorowych wniosła postulat o uregulowanie ochrony sygnalistów w Kodeksie pracy. W stosunku do osób informujących o nieprawidłowościach w miejscu pracy w celu ochrony interesu publicznego miałby również być stosowany wprost zakaz dyskryminacji.

Czwarta transza deregulacji podpisana przez prezydenta

Czwarta transza deregulacji została podpisana przez prezydenta 24 listopada 2014 r. Zmiany dotyczące obowiązku wykonywania pracowniczych badań lekarskich wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2015 r.

Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony

Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę zawieranych na czas określony przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez MPiPS. Mają one zostać uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jaka będzie długość okresów wypowiedzenia?

Zmiany w umowach terminowych według pracodawców

Pracodawcy przedstawili wspólne stanowisko odnośnie zmian w umowach terminowych. Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada przede wszystkim uregulowanie limitu umów o pracę na czas określony oraz długości okresów wypowiedzenia. Pracodawcy proponują również własne rozwiązania dotyczące umów na okres próbny, przepisów przejściowych i pracowników tymczasowych.

Zmiany w umowach na czas określony - stanowisko pracodawców

Pracodawcy przedstawiają własne stanowisko dotyczące zmian w umowach na czas określony. Propozycje modyfikacji Kodeksu pracy dotyczą m.in.: długości umów o pracę na czas określony, okresów wypowiedzenia, rodzajów umów, regulacji umów zawieranych na okres próbny. Pracodawcy postulują również wprowadzenie zmian w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

REKLAMA