REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważne zmiany w Kodeksie pracy poparte przez Senat

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Ważne zmiany w Kodeksie pracy zostały poparte przez Senat. Nowelizacja przewiduje maksymalny okres zatrudnienia na podstawie umów na czas określony do 33 tygodni i limit tego typu umów do 3. To tzw. zasada 33 i 3. Jakie inne modyfikacje Kodeksu pracy zostaną wprowadzone?

Senat przyjął nowelizację Kodeksu pracy. Przewiduje ona m.in, że po 33 miesiącach terminowe umowy o pracę automatycznie przekształcać się będą w bezterminowe. Zmiany wejdą w życie w I kw. przyszłego roku. Wtedy też należy się spodziewać problemów związanych ze stosowaniem tej regulacji w praktyce. Wiele przepisów już teraz budzi wątpliwości interpretacyjne.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Na te wątpliwości zwracaliśmy uwagę już podczas prac nad ustawą. Dotyczą one przykładowo klauzuli generalnej, jaką jest przesłanka „obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy”. Uzasadniałaby ona przekroczenie zawartego w przepisach limitu 3 umów i 33 miesięcy dla umów o pracę na czas określony. Uznajemy tę klauzulę za potrzebną, jednak co do jej stosowania kluczowe znaczenie będą miały orzecznictwo sądowe oraz praktyka Państwowej Inspekcji Pracy, które mogą być zgoła różne.

Kolejna kwestia to przepisy przejściowe. Przed pracodawcami stanie bowiem nie lada wyzwanie, jakim będzie liczenie limitów – 3 umów i 33 miesięcy. Mogą wystąpić podobne trudności, jakie miały miejsce przy tzw. ustawie antykryzysowej. Ponadto nasze zastrzeżenia wywołują decyzja o niewydłużeniu maksymalnego czasu trwania umowy na okres próbny do 6 miesięcy oraz wyeliminowanie odrębności umów na zastępstwo i umów na czas wykonania określonej pracy.

Zobacz polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)

Warto przypomnieć, jakie dokładnie zmiany przewiduje uchwalona nowelizacja Kodeksu pracy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. likwidacja odrębności umów na zastępstwo i umów na czas wykonania określonej pracy;
  2. możliwość ponownego zawarcia umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem przy wykonywaniu pracy innego rodzaju oraz po upływie 3 lat przy pracy tego samego rodzaju;
  3. wprowadzenie limitów przy umowach na czas określony – maksymalnie 33 miesiące i nie więcej niż 3 umowy; po ich upływie umowa przekształci się w bezterminową (tzw. „zasada 33 i 3”);
  4. określenie wyjątków od powyższej reguły: zastępstwo, praca o charakterze dorywczym lub sezonowym, okres kadencji oraz obiektywne przyczyny leżące po stronie pracodawcy (zawarcie umowy na czas określony ma służyć zaspokojeniu rzeczywistego zapotrzebowania o charakterze okresowym i być niezbędne w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy);
  5. obowiązek powiadomienia PIP (w formie pisemnej lub elektronicznej) w terminie 5 dni roboczych o zawarciu umowy z powodu obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy; jego niedopełnienie będzie wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, zagrożonym grzywną w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł;
  6. zrównanie okresów wypowiedzenia umów na czas określony z umowami bezterminowymi;
  7. możliwość jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

W ocenie senatorów, ale i rządu zmiany te są pierwszym krokiem do uzdrowienia polskiego rynku pracy oraz ograniczenia występujących na nim patologii. Oby tak się stało, choć trudno oczekiwać, aby wprowadzenie ograniczenia w zawieraniu umów na czas określony spowodowało znaczący wzrost liczby umów bezterminowych. Aby osiągnąć taki efekt, należałoby raczej złagodzić przepisy dotyczące umów na czas nieokreślony, ponieważ to one są źródłem nadmiernego wykorzystywania zatrudnienia terminowego w naszym kraju.

Zadaj pytanie na FORUM

Wioletta Żukowska, Ekspert Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA