REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zbiorowe układy pracy w Niemczech

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Zbiorowe układy pracy w Niemczech. / Fot. Fotolia
Zbiorowe układy pracy w Niemczech. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego niemieckie prawo pracy jest tak elastyczne? Duże znaczenie dla takiego stanu rzeczy mają mocne związki zawodowe oraz wysoka partycypacja pracownicza. Jakie znaczenie w Niemczech mają zbiorowe układy pracy?

Zbiorowe układy pracy w Niemczech

Kontynuujemy wątek zbiorowych układów pracy. Dziś przybliżymy Wam specyfikę niemieckich układów pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Inaczej niż w Polsce, Niemcy mają dość ogólny kodeks pracy, określa on ramy organizacyjne, które uzupełniają zapisy zawarte w układach zbiorowych (po niemiecku – Tarifvertrag). Czemu nasi zachodni sąsiedzi mają tak elastyczne prawo pracy? Z pewnością duże znaczenie dla takiego stanu rzeczy mają mocne związki zawodowe oraz wysoka partycypacja pracownicza. Niemcy umieją się organizować i dbać o interesy swoich grup zawodowych. Dzięki temu w zakładach pracy obowiązują satysfakcjonujące zarówno dla pracowników, jak i pracodawców zasady.

Powszechnie obowiązujące ustalenia są wiążące dla wszystkich pracowników danej branży w całym kraju i nadrzędne dla wielu mniejszych porozumień, na poziomie przedsiębiorstw czy zakładów pracy – niektóre z nich modyfikują ogólne ustalenia (na bardziej korzystne dla pracownika). Układy zbiorowe na poziomie zakładów pracy i przedsiębiorstw funkcjonują też w zakładach pracy, których nie dotyczą branżowe ustalenia.

Rekomendowany produkt: Urlopy wypoczynkowe – udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia

Zmiany w sposobie regulacji płacy minimalnej

Niemcy są obecnie w okresie przejściowym mającym na celu wprowadzenie powszechnej płacy minimalnej wynoszącej 8,50 Euro/h. Proces ten budzi wiele kontrowersji, a towarzyszące mu zawirowania – m.in. w postaci zmian płac dla zagranicznych kierowców – odbiły się echem w całej Europie. W jaki sposób regulowane były płace pracowników przed wprowadzeniem powszechnej płacy minimalnej? Odpowiedzialne za te ustalenia były oczywiście układy zbiorowe. Obecnie płaca minimalna w danej branży w dalszym ciągu może być ustalana przez układy zbiorowe, ale musi być równa lub wyższa od państwowego minimum. To także wskazuje, jak dużą siłę mają w Niemczech związki zawodowe w kształtowaniu warunków pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

W RFN funkcjonuje obecnie ok. 70 tys. układów zbiorowych, z czego 502 jest ogólnie wiążących (pozostałe są wewnątrzzakładowe). Około 60% wszystkich zatrudnionych pracuje na warunkach zapisanych w korzystnych dla obu stron układach zbiorowych.  To, czym są atrakcyjne warunki pracy zmienia się w zależności od sytuacji na rynku pracy i trendów panujących w branży. Dlatego co jakiś czas układy zbiorowe są renegocjowane, by móc na nowo godzić interesy pracodawców i pracowników.

Zatrudnienie w Niemczech

Pracodawca decydujący się zatrudnić nową osobę, musi w umowie o pracę przedstawić informację o obowiązującym przyszłego pracownika układzie zbiorowym. Jeśli tak się nie stanie, a nowo zatrudniony będzie pracował w warunkach innych niż te odgórnie ustalone, może to być podstawą do ubiegania się o odszkodowanie. Zapisy zawarte w układzie zbiorowym są zawsze nadrzędne względem tych, zawartych w umowie o pracę – wyjątkiem są sytuacje, gdy pracodawca proponuje warunki pracy bardziej korzystne dla pracownika niż układ zbiorowy.

Sądownictwo pracy w Niemczech

Zanim się zatrudnisz:

  • sprawdź, czy i jaki układ zbiorowy obowiązuje w Twoim miejscu pracy
  • przeanalizuj dokładnie jego zawartość (pamiętaj, że możesz poprosić o polską wersję dokumentu!)

Kiedy pracujesz:

  • kontroluj co jakiś czas, czy Twoje warunki pracy są zgodne z obowiązującym w firmie układem zbiorowym.

Jeśli masz podstawy, by podejrzewać, że pracodawca nie jest wobec Ciebie uczciwy, warto skontaktować się z Niemieckim Zrzeszeniem Związków Zawodowych (DGB). Na stronie internetowej organizacji [http://berlin-brandenburg.dgb.de/beratung/eb/?tab=tab_0_2 ] znajdziesz informację o numerach telefonów oraz godzinach pracy polskich konsultantów.

Niemiecka płaca minimalna a interpretacja przepisów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS wypłaci wyższe odszkodowanie. Już obowiązują nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy

Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1636 zł.

Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

REKLAMA

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

REKLAMA

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

REKLAMA