REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Bezrobocie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zarządzanie talentami w firmie

Zarządzanie talentami w firmie powinno być oparte na rozwijaniu umiejętności i kompetencji pracownika. Dotyczy to szczególnie pracowników o najwyższym potencjale, którzy mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość pracodawcy.

Mniej bezrobotnych, więcej ofert pracy - wrzesień 2014 r.

We wrześniu 2014 r. bezrobocie zmniejszyło się do poziomu 11,5%. To już ósmy miesiąc z rzędu spadku liczby bezrobotnych. Na rynku pojawia się też więcej ofert pracy.

Unijna walka z bezrobociem wśród młodych

Unia Europejska wprowadziła dwa kluczowe programy, aby walczyć z bezrobociem wśród ludzi młodych. Czy są szanse na obniżenie bezrobocia, które jeszcze w maju tego roku dotknęło 5,2 miliona osób poniżej 25 roku życia?

Stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie ok. 12,1-12,2 procent

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, iż stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie ok. 12,1-12,2 proc. - poinformował w poniedziałek wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina.

REKLAMA

Bezrobocie najniższe od lat

Jak wynika z szacunków Ministerstwa Prawa Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia spadła w sierpniu do 11,7 proc. To największy spadek bezrobocia od 7 lat.

Bezrobocie rejestrowane w lipcu 2014 r.

GUS podał dane dotyczące bezrobocia rejestrowanego w Polsce w lipcu 2014 r. Odnotowano spadek liczby osób bezrobotnych. Jak wypada 2014 r. w porównaniu do poprzedniego?

Profilowanie pomocy dla bezrobotnych niezgodne z konstytucją?

Przepisy dotyczące profilowania pomocy dla bezrobotnych mogą trafić do Trybunału Konstytucyjnego. Czy ograniczają równy dostęp do wsparcia ze strony urzędu pracy?

Wzrost bezrobocia wśród nauczycieli

Niż demograficzny sprawia, że bezrobocie wśród nauczycieli stale wzrasta. Związek Nauczycielstwa Polskiego stara się znaleźć alternatywny sposób na wykorzystanie ich potencjału.

REKLAMA

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych jest uzależniona od stażu pracy. Zasiłek można pobierać przez 6 lub wyjątkowo przez 12 miesięcy. Jakie warunki musi spełniać bezrobotny, aby przysługiwał mu zasiłek? Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2014 roku?

Lipiec kolejnym miesiącem spadku bezrobocia

Jak ogłosił Główny Urząd Statystyczny lipiec jest ko;lejnym miesiącu, w którym bezrobocie w Polsce spada. Stopa bezrobocia w lipcu obniżyła się do 11,9 procent. To o 0,1 punktu procentowego mniej niż w czerwcu.

Polska wśród liderów spadku bezrobocia w UE

Stopa bezrobocia w latach 2007-2014 wzrosła w całej Unii Europejskiej. Jedynie w Polsce, w Niemczech i na Malcie odnotowano spadek bezrobocia - wynika z danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat.

Międzynarodowe firmy działają na rzecz zatrudniania ludzi młodych

Bezrobocie wśród osób młodych jest najważniejszym problemem rynku pracy. Duże firmy powoli zaczynają zatrudniać osoby tuż po studiach, bez doświadczenia zawodowego. Duże międzynarodowe firmy wprowadzają inicjatywy na rzecz zatrudniania ludzi młodych.

Rządowy program na wzrost zatrudnienia

Rząd przyjął „Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej”, w którym wskazano najważniejsze kierunki działań służące tworzeniu jak najlepszych warunków do rozwoju ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych. Realizacja programu ma przyczynić się do powstania 35 tys. nowych miejsc pracy do końca 2020 r.

Brak szans na powrót do kraju emigrantów zarobkowych

Zdaniem ekspertów nie ma szans na powrót do kraju emigrantów zarobkowych. Pomimo wzrostu wynagrodzeń w Polsce, wziąż realna siła nabywcza wynagrodzeń za granica jest około dwukrotnie wyższa niż w Polsce.

Bezrobocie w UE spada

Zgodnie z danymi Eurostat-u, bezrobocie w Unii Europejskiej powoli spada. Bezrobocie w strefie euro w czerwcu wyniosło 11,5 proc., co daje najniższy wynik od września 2012 r.

Dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie bezrobotnych 50+

Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie skierowanych osób bezrobotnych po 50. roku życia, mogą uzyskać dofinansowanie do ich wynagrodzeń. Na jakich zasadach przyznawane jest dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie bezrobotnych powyżej 50. roku życia?

Bezrobocie ciąge spada

Jak podaje GUS, stopa bezrobocia w czerwcu spadła w stosunku do 12,5 proc. w maju i wyniosła 12 proc. Eksperci podkreślają nadal, że dwucyfrowa stopa bezrobocia nie jest powodem do zadowolenia.

Słaby wzrost liczby nowych miejsc pracy

Wzrost liczby nowych miejsc pracy wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. Tymczasem od 6 miesięcy spada bezrobocie. Dlaczego pracodawcy nie tworzą nowych miejsc pracy?

Problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników

Aż 1/3 młodych Polaków nie może znaleźć pracy. Tymczasem 80% pracodawców ma problem z pozyskaniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Czy taka sytuacja występuje tylko w Polsce? Jak jej zaradzić?

Potrzeba zwiększenia zatrudnienia wśród ludzi młodych

Bezrobocie wśród ludzi młodych w Europie wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. W Parlamencie Europejskim odbyła się debata o potrzebie zwiększenia zatrudnienia wśród młodych. Jakie działania podejmowane są w Polsce?

Podsumowanie reformy urzędów pracy

Podczas posiedzenia Naczelnej Rady Zatrudnienia, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Jacek Męcina podsumował pierwszy etap wdrożenia nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Poziom bezrobocia w Polsce w stosunku do innych państw UE

Poziom bezrobocia w Polsce jest niższy niż średnia dla 28 państw UE. Największym problemem Polski jest natomiast bezrobocie wśród ludzi młodych, które utrzymuje się na poziomie wyższym niż średnia unijna.

Świadczenie aktywizacyjne

Pracodawcy zatrudniający osoby bezrobotne mogą liczyć na wsparcie w postaci świadczenia aktywizacyjnego. Komu i na jakich warunkach ono przysługuje?

Program Aktywizacji i Integracji

Powiatowy Urząd Pracy realizuje program aktywizacji zawodowej i integracji społecznej dla osób bezrobotnych. Celem programu jest wsparcie osób bezrobotnych.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika może nastąpić w przypadku, gdy pracodawca ciężko naruszy swoje podstawowe obowiązki. Kiedy można dokonać wypowiedzenia w trybie natychmiastowym?

Profilowanie pomocy dla osoby bezrobotnej

Urząd pracy niezwłocznie po rejestracji zobowiązany jest ustalić profil pomocy osobie bezrobotnej. W każdym z dostępnych profili zostały uwzględnione formy pomocy, dopasowane do indywidualnych potrzeb bezrobotnego. Jak one wyglądają?

Reforma urzędów pracy szansą na poprawę sytuacji osób młodych i 50+ na rynku pracy

Znowelizowana ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła w życie z końcem maja, jest szansą na zwiększenie aktywności zawodowej osób bezrobotnych i wsparcie pracodawców. Nowelizacja ta wprowadza wiele nowych instrumentów w walce z bezrobociem oraz przewiduje współpracę sektora publicznego z firmami prywatnymi. Jak pracodawcy oceniają reformę urzędów pracy?

Bony dla bezrobotnych

W związku z reformą urzędów pracy, osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą skorzystać z dodatkowych instrumentów rynku pracy w postaci bonu szkoleniowego, stażowego, zatrudnieniowego oraz bonu na zasiedlenie. Na czym polega pomoc oferowana w ramach bonów?

Nowy unijny program "Gwarancje dla młodzieży" 2014/2015

Funkcjonuje już nowy program unijny "Gwarancje dla młodzieży". Jego celem jest wspieranie na rynku pracy ludzi młodych do 25 roku życia. W ramach gwarancji dla młodzieży przewidziano realizację dwóch projektów "Pomysł na siebie" oraz "Równi na rynku pracy", które obejmują okres od 1 kwietnia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r. Na czym polegają?

Reforma urzędów pracy weszła w życie - co zostało zmienione?

Reforma urzędów pracy weszła dziś (27 maja 2014 r.) w życie. Wprowadza refundację składek za pracowników, granty na telepracę, bony, niskooprocentowane pożyczki,  lepiej dopasowuje pomoc do potrzeb bezrobotnych. Co jeszcze zostało zmienione?

Jak postępować z nielojalnym pracownikiem?

Lojalność i zaufanie to podstawowe zasady współpracy, jednak nie mogą one podlegać tylko subiektywnej ocenie pracodawcy. Kiedy dochodzi do nadużycia jego zaufania? Jakie działania można w takich przypadkach podjąć wobec szeregowych pracowników, a jakie wobec kadry kierowniczej?

Reforma urzędów pracy w 2014 r.

Reforma urzędów pracy w 2014 r. przewiduje nowe instrumenty wsparcia, profilowanie pomocy dla bezrobotnych i wynagradzanie pracowników urzędów za osiągane wyniki. Reformę przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a w czwartek 24 kwietnia 2014 r. została podpisana przez prezydenta.

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym dotyczy zarówno wypowiedzenie warunków pracy i płacy, jak i samej umowy (zarówno okresowej, jak i bezterminowej).

Praca w małej firmie czy w korporacji?

Zatrudnienie w małej firmie czy w korporacji? - przed takim dylematem stoi wiele młodych osób, które nie mają zbyt wielkiego doświadczenia zawodowego. Wśród tych, którzy je w mniejszym lub większym stopniu nabyli, opinie są podzielone. Jedni wolą stabilne zatrudnienie, które oferuje praca w korporacji. Inni wybierają wyzwania i szeroki zakres kompetencji, jakie spotkać można pracując w małej firmie. Kto ma rację?

Zarządzanie talentami pracowników: dlaczego tak niewielu firmom się to udaje?

W czasach gospodarki opartej na wiedzy zasoby ludzkie stanowią największy potencjał firm i organizacji. Dlatego tak ważne jest umiejętne zarządzanie zdolnościami i kompetencjami pracowników. Bo dobrze zarządzane talenty to najlepszy sposób dystansowania konkurencji.

Wybór lidera zespołu pracowniczego

Wybór lidera zespołu pracowniczego jest niezwykle ważny w każdej firmie. Od niego zależy efektywność pracy całego zespołu. Jego obowiązkiem jest czuwać nad pracą pozostałych pracowników oraz mobilizować ich do działania. Jak dokonać wyboru najlepszego lidera i wykorzystać jego talent w firmie?

Mobilność studentów i absolwentów w UE

Priorytetem unijnej polityki społecznej jest tworzenie warunków sprzyjających studiom, szkoleniom i pracy za granicą. Komisja Europejska oraz Euridice sprawdziły wspieranie mobilności studentów i absolwentów w poszczególnych państwach. Jak na tle całej UE wypadła Polska?

Stres z powodu braku gwarancji stałego zatrudnienia

Stres zawodowy dotyczy 30 proc. Polaków. Najczęściej pojawia się w sytuacji, gdy pracownik nie ma gwarancji stałego zatrudnienia lub stawiane wymagania przekraczają jego możliwości. Stres wiąże się także z ograniczonym przedziałem czasowym przeznaczonym na wykonanie zbyt dużej liczby poleceń.

Dni wolne od pracy

Co do zasady niedziele i święta to dni wolne od pracy, jednak istnieją sytuacje, w których dopuszczalne jest świadczenie pracy w tych dniach, np. w systemie pracy w ruchu ciągłym lub pracy zmianowej oraz w sytuacjach nadzwyczajnych takich jak konieczność prowadzenia akcji ratowniczej.

Cechy przydatne kandydatowi bez doświadczenia zawodowego?

Osoby bez doświadczenia zawodowego mają gorszą pozycję na rynku pracy, a co za tym idzie utrudnione zadanie w poszukiwaniu pracy. Są rzadziej zapraszane na rozmowę kwalifikacyjną i zatrudniane. To jednak nie oznacza, że nie mają szansy na znalezienie dobrej pracy. Jakie cechy są przydatne kandydatowi bez doświadczenia zawodowego?

Jak maksymalnie skupić się w pracy?

Statystycznie każdy człowiek o spędza koło 1/3 swojego życia w pracy. Czas ten powinien być wykorzystany przez pracownika jak najefektywniej. Istnieje wiele czynników, takich jak presja czasu czy duża liczba obowiązków, które rozpraszają pracownika w pracy. Jak maksymalnie skupić się w pracy?

Pomoc państwa w sytuacji zwolnienia rolnika z pracy

Po zwolnieniu z pracy właściciel lub posiadacz nieruchomości rolnej może liczyć na pomoc z urzędu pracy i od organów samorządu terytorialnego.

Kiedy przepisy prawa pracy nie działają na korzyść pracownika?

Co do zasady przepisy prawa pracy działają na korzyść pracownika. Istnieją jednak sytuacje, w których nie stosuje się ogólnej zasady. Kiedy przepisy prawa pracy nie działają na korzyść pracownika?

Roczna informacja dla pracownika - najczęstsze błędy

Płatnicy składek mają obowiązek przekazania ubezpieczonym informacji zawartych w raportach imiennych przekazanych do ZUS za ubiegły rok, z podziałem na poszczególne miesiące do dnia 28 lutego 2014 r. W przypadku, gdy ubezpieczeni otrzymywali taką informację co miesiąc, płatnicy nie mają, co do zasady, obowiązku przekazywania im informacji rocznej, chyba że ubezpieczony zwróci się z wnioskiem o jej wydanie.

Kiedy i w jakiej formie pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Kodeks pracy przewiduje możliwość rozwiązania przez pracownika stosunku pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Kiedy i w jakiej formie pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Niezbędna znajomość nowych technologii cz.2

Prezentujemy drugą część wywiadu z Natalią Hatalską, ekspertką trendów w nowych technologiach i ambientem marketingu. W drugiej części wywiadu ekspertka opowiada nam o niestandardowych formach promocji i (nie)zarabianiu na blogu.

Niezbędna znajomość nowych technologii cz.1

Prezentujemy pierwszą część wywiadu z Natalią Hatalską, ekspertką trendów w nowych technologiach i ambientem marketingu. Ekspertka radzi, iż na "poszukiwanie pracy należy traktować w kategorii kampanii reklamowej, gdzie grupą docelową jest jedna, dwie, a nawet trzy osoby". Jak to rozumieć?

Potrzeba chaosu i kreatywność

W ludziach tkwi potrzeba chaosu. Chaos nie jest równoznaczny z bałaganem, choć może mu towarzyszyć podobny rodzaj niepokoju. Może być dobrodziejstwem nadanym od natury. Przykładem na to jest kreatywność.

Pomieszczenie socjalne w pracy

Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom pomieszczenie socjalne. Nakazuje to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Podwyżka według polskiego pracownika

Zadowolenie z pracownika, większe kompetencje i staż pracy - oto trzy najważniejsze powody według pracowników, za które powinna należeć się podwyżka. Jednak tylko 38% zatrudnionych w Polsce, zgłasza się po wyższe wynagrodzenie do pracodawcy.

REKLAMA