Kategorie

Aktywne formy wsparcia bezrobotnych w 2014 r. - podsumowanie

Aktywne formy wsparcia bezrobotnych w 2014 r. - podsumowanie. / fot. Fotolia
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2014 r. na aktywne formy wsparcia bezrobotnych przeznaczyło 3403,5 mln zł. Ile osób skorzystało ze staży i kto może się o nie ubiegać?

W tym roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na aktywne formy wsparcia osób bezrobotnych przewidziało 3403,5 mln zł, tj. o 140,4 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Ze szkoleń i staży podnoszących kwalifikacje skorzystało już ponad 275 tys. bezrobotnych z całej Polski.

Dla kogo staże?

Staże dostępne są we wszystkich urzędach pracy. Od stycznia do października tego roku skorzystało z nich 206 680 osób.

O staż mogą ubiegać się osoby bezrobotne, których sytuacja na rynku pracy jest szczególnie trudna. To osoby do 30. roku życia, długotrwale bezrobotni, kobiety, które nie wróciły do pracy po urodzeniu dziecka, osoby bezrobotne powyżej 50. roku życia, bezrobotni wychowujący niepełnoletnie dzieci, niepełnosprawni bezrobotni, czy bezrobotni po odbyciu kary pozbawienia wolności.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Staż może się odbyć u wskazanego przez starostę pracodawcy, w spółdzielni rolniczej lub prowadzącej działalność gospodarczą osoby fizycznej. Staż nie powinien trwać dłużej niż 6 miesięcy, może jednak być wydłużony do 12 mc, w przypadku młodych do 25. roku życia. Stażyście przysługuje stypendium w wysokości do 997,40 zł, czyli 120 % kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

Monice Szulii z Legnicy staż pozwolił rozpocząć nową karierę zawodową.

- Mimo kierunkowego wykształcenia po latach pracy w księgowości straciłam zatrudnienie. Nie liczyłam, że zaledwie po 3 miesiącach po rejestracji w urzędzie pracy moja sytuacja się zmieni. Urząd zaproponował mi staż na stanowisku referenta ds. administracji w firmie, w której pracuję do dziś. Udało mi się awansować i teraz jestem koordynatorem projektów – mówi.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Dla Patrycji Żyznowskiej z Ciechanowa staż okazał się szansą na zbycie pracy.

- Skończyłam studia z zarządzania bezpieczeństwem. Po studiach zgłosiłam się do urzędu pracy, który zaproponował mi staż na stanowisku asystentki zarządu z firmie. Firma gwarantowała roczną umowę o pracę po zakończeniu stażu, więc propozycja była bardzo atrakcyjna – mówi.

Szkolenia dostępne są dla wszystkich bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy.

Szkolenia oferowane przez urzędy pracy są bezpłatne i otwarte, co oznacza, że mogą się o nie ubiegać wszystkie osoby bezrobotne. Dodatkowo w szkoleniach uczestniczyć mogą osoby pracujące, które są w okresie wypowiedzenia z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie będącym w stanie upadłości. Dodatkowo, na szczególnych zasadach, korzystać ze szkoleń mogą osoby korzystające z  pomocy społecznej.

Przyczyny trudności w znalezieniu pracy

Od stycznia do października br. szkolenia rozpoczęło 68 330 osób z całej Polski.

Reklama

- Zdecydowałam się na szkolenie w UP, ponieważ chciałam rozszerzyć swoje umiejętności i wiedzę. Z wykształcenia jestem plastykiem i pedagogiem, a kurs instruktora rękodzieła, który skończyłam pozwala mi prowadzić warsztaty. Zajmuję się wykonywaniem Ikon, które sprzedają w sklepach z dewocjonaliami. Jednak kurs pozwolił mi na poszerzenie oferty i w przyszłości być może zajmę się też projektowaniem biżuterii. Kurs z pewnością pomoże mi też w zajęciach z osobami niewidomymi i chorymi, które niedługo rozpoczynam – mówi Monika Borowik, www.artmania.org.pl.

Osobom korzystającym ze szkolenia, w zależności od wieku, przysługuje zasiłek szkoleniowy lub stypendium. Urząd pracy może także pokryć koszty związane z kosztami przejazdu na miejsce szkolenia lub kosztami zakwaterowania.

- Zdecydowałem się na szkolenie z Urzędu Pracy, ponieważ przez blisko pół roku byłem osobą bezrobotną. Ale należę też do ludzi, którzy lubią podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, bo nigdy nie wiadomo kiedy będą przydatne do wykorzystania. Szkolenie „Operator wózków widłowych” pomogło mi w zdobyciu pracy, a umiejętności które na nim zdobyłem wykorzystuję każdego dnia – mówi Michał Kuśmierczyk ze Skierniewic.

Do końca września tego roku na staże i szkolenia urzędy pracy rozdysponowały 1 217 124 tys. zł.

Profilowanie pomocy dla bezrobotnych niezgodne z konstytucją?

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.