REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktywne formy wsparcia bezrobotnych w 2014 r. - podsumowanie

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2014 r. na aktywne formy wsparcia bezrobotnych przeznaczyło 3403,5 mln zł. Ile osób skorzystało ze staży i kto może się o nie ubiegać?

W tym roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na aktywne formy wsparcia osób bezrobotnych przewidziało 3403,5 mln zł, tj. o 140,4 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Ze szkoleń i staży podnoszących kwalifikacje skorzystało już ponad 275 tys. bezrobotnych z całej Polski.

Autopromocja

Dla kogo staże?

Staże dostępne są we wszystkich urzędach pracy. Od stycznia do października tego roku skorzystało z nich 206 680 osób.

O staż mogą ubiegać się osoby bezrobotne, których sytuacja na rynku pracy jest szczególnie trudna. To osoby do 30. roku życia, długotrwale bezrobotni, kobiety, które nie wróciły do pracy po urodzeniu dziecka, osoby bezrobotne powyżej 50. roku życia, bezrobotni wychowujący niepełnoletnie dzieci, niepełnosprawni bezrobotni, czy bezrobotni po odbyciu kary pozbawienia wolności.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Staż może się odbyć u wskazanego przez starostę pracodawcy, w spółdzielni rolniczej lub prowadzącej działalność gospodarczą osoby fizycznej. Staż nie powinien trwać dłużej niż 6 miesięcy, może jednak być wydłużony do 12 mc, w przypadku młodych do 25. roku życia. Stażyście przysługuje stypendium w wysokości do 997,40 zł, czyli 120 % kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Monice Szulii z Legnicy staż pozwolił rozpocząć nową karierę zawodową.

- Mimo kierunkowego wykształcenia po latach pracy w księgowości straciłam zatrudnienie. Nie liczyłam, że zaledwie po 3 miesiącach po rejestracji w urzędzie pracy moja sytuacja się zmieni. Urząd zaproponował mi staż na stanowisku referenta ds. administracji w firmie, w której pracuję do dziś. Udało mi się awansować i teraz jestem koordynatorem projektów – mówi.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Dla Patrycji Żyznowskiej z Ciechanowa staż okazał się szansą na zbycie pracy.

- Skończyłam studia z zarządzania bezpieczeństwem. Po studiach zgłosiłam się do urzędu pracy, który zaproponował mi staż na stanowisku asystentki zarządu z firmie. Firma gwarantowała roczną umowę o pracę po zakończeniu stażu, więc propozycja była bardzo atrakcyjna – mówi.

Szkolenia dostępne są dla wszystkich bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy.

Szkolenia oferowane przez urzędy pracy są bezpłatne i otwarte, co oznacza, że mogą się o nie ubiegać wszystkie osoby bezrobotne. Dodatkowo w szkoleniach uczestniczyć mogą osoby pracujące, które są w okresie wypowiedzenia z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie będącym w stanie upadłości. Dodatkowo, na szczególnych zasadach, korzystać ze szkoleń mogą osoby korzystające z  pomocy społecznej.

Przyczyny trudności w znalezieniu pracy

Od stycznia do października br. szkolenia rozpoczęło 68 330 osób z całej Polski.

- Zdecydowałam się na szkolenie w UP, ponieważ chciałam rozszerzyć swoje umiejętności i wiedzę. Z wykształcenia jestem plastykiem i pedagogiem, a kurs instruktora rękodzieła, który skończyłam pozwala mi prowadzić warsztaty. Zajmuję się wykonywaniem Ikon, które sprzedają w sklepach z dewocjonaliami. Jednak kurs pozwolił mi na poszerzenie oferty i w przyszłości być może zajmę się też projektowaniem biżuterii. Kurs z pewnością pomoże mi też w zajęciach z osobami niewidomymi i chorymi, które niedługo rozpoczynam – mówi Monika Borowik, www.artmania.org.pl.

Osobom korzystającym ze szkolenia, w zależności od wieku, przysługuje zasiłek szkoleniowy lub stypendium. Urząd pracy może także pokryć koszty związane z kosztami przejazdu na miejsce szkolenia lub kosztami zakwaterowania.

- Zdecydowałem się na szkolenie z Urzędu Pracy, ponieważ przez blisko pół roku byłem osobą bezrobotną. Ale należę też do ludzi, którzy lubią podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, bo nigdy nie wiadomo kiedy będą przydatne do wykorzystania. Szkolenie „Operator wózków widłowych” pomogło mi w zdobyciu pracy, a umiejętności które na nim zdobyłem wykorzystuję każdego dnia – mówi Michał Kuśmierczyk ze Skierniewic.

Do końca września tego roku na staże i szkolenia urzędy pracy rozdysponowały 1 217 124 tys. zł.

Profilowanie pomocy dla bezrobotnych niezgodne z konstytucją?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę. Polacy rozstrzygnęli

Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET, nieco więcej niż 47% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Z drugiej strony, prawie 40% respondentów nie chce skrócenia tygodnia pracy, jeśli to oznacza utrzymanie obecnych wynagrodzeń.

MRPiPS: Podwyżka o 1000 zł prawnie niemożliwa. Od 1 lipca 2024 r. pracownicy poniżej 4300 zł pensji minimalnej [projekt rozporządzenia]

Problem dotyczy VI grup zaszeregowania pracowników samorządowych. Rząd nie może im dać pensji minimalnej 4300 zł brutto. Bo wymaga to podwyżki 30%, a w budżecie zapisano 20%. Rozwiązaniem jest dorzucenie pracownikom brakujących pieniędzy przez samorządy.

We wrześniu emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Ile to będzie?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określające termin wypłaty czternastej emerytury. Zgodnie z nim wypłata czternastki nastąpi we wrześniu. Jaka będzie wysokość świadczenia?

Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024 r. Dieta

9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należy się wynagrodzenie w formie zryczałtowanej diety oraz inne świadczenia.

Termin złożenia wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

20 maja 2024 r. minął termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2023 r. Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty.

Zasiłek dla bezrobotnych wyższy od 1 czerwca 2024 r. Znamy kwoty brutto i netto

Od 1 czerwca 2024 r. rosną kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych. Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych od czerwca? Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

Rodzice wcześniaków z nowymi uprawnieniami

W ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej trwają prace nad projektem ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Ustawa ma wydłużyć urlop macierzyński pracownikom-rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.

REKLAMA

Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

Ważne zmiany od 1 czerwca 2024 r. Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 czerwca 2024 r. zwiększą się obowiązkowe wpłaty na PFRON. Pracodawcy będą też musieli podwyższyć wynagrodzenie pracownikom młodocianym.

REKLAMA