reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Aktywne formy wsparcia bezrobotnych w 2014 r. - podsumowanie

Aktywne formy wsparcia bezrobotnych w 2014 r. - podsumowanie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2014 r. na aktywne formy wsparcia bezrobotnych przeznaczyło 3403,5 mln zł. Ile osób skorzystało ze staży i kto może się o nie ubiegać?

W tym roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na aktywne formy wsparcia osób bezrobotnych przewidziało 3403,5 mln zł, tj. o 140,4 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Ze szkoleń i staży podnoszących kwalifikacje skorzystało już ponad 275 tys. bezrobotnych z całej Polski.

Dla kogo staże?

Staże dostępne są we wszystkich urzędach pracy. Od stycznia do października tego roku skorzystało z nich 206 680 osób.

O staż mogą ubiegać się osoby bezrobotne, których sytuacja na rynku pracy jest szczególnie trudna. To osoby do 30. roku życia, długotrwale bezrobotni, kobiety, które nie wróciły do pracy po urodzeniu dziecka, osoby bezrobotne powyżej 50. roku życia, bezrobotni wychowujący niepełnoletnie dzieci, niepełnosprawni bezrobotni, czy bezrobotni po odbyciu kary pozbawienia wolności.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Staż może się odbyć u wskazanego przez starostę pracodawcy, w spółdzielni rolniczej lub prowadzącej działalność gospodarczą osoby fizycznej. Staż nie powinien trwać dłużej niż 6 miesięcy, może jednak być wydłużony do 12 mc, w przypadku młodych do 25. roku życia. Stażyście przysługuje stypendium w wysokości do 997,40 zł, czyli 120 % kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

Monice Szulii z Legnicy staż pozwolił rozpocząć nową karierę zawodową.

- Mimo kierunkowego wykształcenia po latach pracy w księgowości straciłam zatrudnienie. Nie liczyłam, że zaledwie po 3 miesiącach po rejestracji w urzędzie pracy moja sytuacja się zmieni. Urząd zaproponował mi staż na stanowisku referenta ds. administracji w firmie, w której pracuję do dziś. Udało mi się awansować i teraz jestem koordynatorem projektów – mówi.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Dla Patrycji Żyznowskiej z Ciechanowa staż okazał się szansą na zbycie pracy.

- Skończyłam studia z zarządzania bezpieczeństwem. Po studiach zgłosiłam się do urzędu pracy, który zaproponował mi staż na stanowisku asystentki zarządu z firmie. Firma gwarantowała roczną umowę o pracę po zakończeniu stażu, więc propozycja była bardzo atrakcyjna – mówi.

Szkolenia dostępne są dla wszystkich bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy.

Szkolenia oferowane przez urzędy pracy są bezpłatne i otwarte, co oznacza, że mogą się o nie ubiegać wszystkie osoby bezrobotne. Dodatkowo w szkoleniach uczestniczyć mogą osoby pracujące, które są w okresie wypowiedzenia z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie będącym w stanie upadłości. Dodatkowo, na szczególnych zasadach, korzystać ze szkoleń mogą osoby korzystające z  pomocy społecznej.

Przyczyny trudności w znalezieniu pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Zdjęcia

Aktywne formy wsparcia bezrobotnych w 2014 r. - podsumowanie. / fot. Fotolia
Aktywne formy wsparcia bezrobotnych w 2014 r. - podsumowanie. / fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama