Unijna walka z bezrobociem wśród młodych
REKLAMA
REKLAMA
Rynek pracy w Grecji, Hiszpanii czy Chorwacji nie zmienił się w znaczący sposób w ciągu ostatnich miesięcy. Wciąż połowa młodych ludzi pozostaje tam bez stałego zajęcia, a w samej Unii Europejskiej wskaźnik ten również nie wygląda najlepiej, sięgając 23 proc.
REKLAMA
Nowa instytucja wspierająca młodych na rynku pracy
Unia Europejska stworzyła dwa programy w celu poprawy sytuacji. Gwarancja dla Młodzieży, poparta przez Parlament Europejski w styczniu 2013 r. ma pomóc młodym (przed 25 rokiem życia) w znalezieniu zatrudnienia, dalszej edukacji, stażu lub treningu najpóźniej w cztery miesiące po formalnym zakończeniu nauki. Do tej pory, zaprezentowano 18 projektów pilotażowych.
Drugim programem jest Inicjatywa na rzecz Zatrudnienia Młodzieży. Przeznaczona dla regionów Unii Europejskiej, w których bezrobocie wśród młodzieży przekracza 25 proc., dotyczy głównie tzw. NEETs (osoby bez zatrudnienia, dalszej edukacji, szkoleń). Komisja zaakceptowała programy kierowane dla Francuzów i Włochów. Polska, Portugalia i Wielka Brytania – najwięksi beneficjenci Inicjatywy, złożyli formalne wnioski i czekają na decyzję.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat