REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bony dla młodych bezrobotnych - podsumowanie

REKLAMA

REKLAMA

Bony dla młodych bezrobotnych to forma aktywizacji osób, którzy nie przekroczyli jeszcze 30. roku życia. Została wprowadzona wraz z reformą urzędów pracy. Ile osób skorzystało z tego typu pomocy?

Prawie 13 tysięcy młodych bezrobotnych, którzy nie przekroczyli 30. roku życia skorzystało z bonów. Bony stażowowe, szkoleniowe, na zasiedlenie oraz na zatrudnienie pojawiły się w maju wraz z reformą urzędów pracy i są nową formą aktywizacji młodych bezrobotnych.

REKLAMA

Autopromocja

- Brak doświadczenia zawodowego i niedopasowanie kwalifikacji do rynku pracy, to główne przyczyny braku pracy wśród młodych ludzi. Z myślą o nich przygotowaliśmy nowe rozwiązania, które będą wspierać ich w aktywnym poszukiwaniu pracy, zdobywaniu nowych kwalifikacji. Dzieki bonom młodzi mają możliwość otrzymania wsparcia finansowego w realizacji swoich planów zawodowych: ukończenia szkolenia, zdobycia nowego doświadczenia zawodowego czy zmiany miejsca zamieszaknia – mówi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Marek Młynarz – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Limanowej: - Wprowadzenie nowych form w postaci bonów pozwala pracownikom urzędu na bardziej zindywidualizowane podejście do klienta i dostosowanie indywidualnego planu działania i kierowanej na jego podstawie pomocy do potrzeb i oczekiwań bezrobotnego oraz posiadanych przez niego kwalifikacji i umiejętności.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Z czterech rodzajów bonów największym zainteresowaniem cieszy się bon stażowy. Do tej pory skorzystało z niego ponad 9 300 bezrobotnych, najwięcej w powiecie kieleckim, bo aż ponad 300.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jakie korzyści daje bon stażowy? To gwarancja skierowania na 6-miesięczny staż u wskazanego przez bezrobotnego pracodawcy. Dla osoby bezrobotnej to stypendium w wysokości 120% zasiłku oraz możliwość dofinansowania kosztu przejazdu do miejsca odbywania stażu i z powrotem. Dla pracodawcy po zakończeniu stażu wypłacana jest premia w wysokości 1500 zł.

- Jest to dobry sposób na poszerzenie swojej wiedzy, sprawdzenie się w wyuczonym lub też nowym zawodzie. Poza tym, forma ta daje możliwość zdobycia zatrudnienia na stałe, jeżeli pracodawca będzie zadowolony z naszych wyników - przekonuje Joanna Brońska pracująca na stanowisku asystenta do spraw księgowości.

Zadaj pytanie na FORUM

– Zdecydowałam się na odbywanie stażu właśnie u tego pracodawcy, ponieważ mam szansę na zdobycie doświadczenia w wyuczonym zawodzie tj. technik ekonomista. Myślę, że staż jest szansą na zdobycie doświadczenia i mam nadzieję, że umożliwi mi znalezienie pracy. Doświadczenie, to bardzo ważny atut na rynku pracy – mówi Agata Kawczyńska.

Dużym zainteresowaniem cieszy się również bon szkoleniowy. Do tej pory z możliwości sfinansowania wybranego przez siebie szkolenia skorzystalo ponad 1300 osób.  

-Chciałem pogłębić swoją wiedzę oraz zdobyć nowe możliwości zarobku i stać się osobą bardziej konkurencyjną na rynku pracy - wyjaśnia Przemysław Rybacki, który odbywał szkolenie z audytów i świadectw energetycznych budynków.

Olga Lipińska skorzystała ze szkoleń kosmetycznych z zakresu stylizacji paznokci oraz rzęs: - Szkolenia z pewnością podniosły moje kwalifikacje zawodowe, co zwiększy moje szanse w poszukiwaniu pracy. Teraz mogę pracować nie tylko jako kosmetyczka, ale także szkolić innych w tej dziedzinie.

Dlaczego warto skorzystać z bonu szkoleniowego? Oprócz sfinansowania szkolenia można ubiegać się również o dofinansowanie kosztu przejazdu, zakwaterowania, jeśli szkolenie odbywa się poza miejscem zamieszkania. Bezrobotny otrzymuje także stypendium w wysokosci 120% kwoty zasiłku.

Skuteczność urzędów pracy

Do tej pory z bonów na zasiedlenie skorzystało prawie 740 osób, najwięcej w powiecie działdowskim oraz skarżyskim.

- Młodzi ludzie, jeśli otrzymają atrakcyjną ofertę pracy, coraz odważniej decydują się na zmianę miejsc zamieszkania. Ponad 7 tysięcy złotych na start w nowym miejscu to dobry początek, który pozwala pokryć koszty chociażby wynajęcia mieszkania – powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Bon za zasiedlenie przyznawany jest jeśli bezrobotny podejmie pracę w miejscu oddalonym od dotychczasowego miejsca zamieszkania o co najmniej 80 km lub jeśli czas dojazdu do miejsca pracy i powrotu wyniesie ponad 3 godziny dziennie. Po odebraniu bonu bezrobotny ma 8 miesięcy na znalezienie zatrudnienia.

- Zdecydowałem się na skorzystanie z bonu na zasiedlenie, ponieważ znalazłem pracę w zawodzie aż 200 km od  mojego domu. Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania była trudna, ale w mojej miejscowości ciężko o dobrą pracę - tłumaczy Krzysztof Ługowski, który pracuje jako księgowy.   

Natalia Orczykowska z zawodu jest technologiem chemicznym – ceramikiem,  pracuje na stanowisku Precess Engineer/Project Manager w branży ceramicznej: - Zdecydowałam się skorzystać z bonu na zasiedlenie, ponieważ jest to duży zastrzyk gotówki, za którą mogłam urządzić się w nowym miejscu zamieszkania.

Profilowanie pomocy dla osoby bezrobotnej

Prawie 1400 bezrobotnych skorzystało z bonów na zatrudnienie. Największe zainteresowanie tego rodzaju wsparciem jest w powiecie limanowskim. Bon na zatrudnienie to  gwarancja dla pracodawcy refundacji części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne bezrobotnego przez okres 12 miesięcy.

W przypadku bonu na zatrudnienie oraz bonu stażowego najważniejsza dla osób bezrobotnych jest gwarancja zatrudnienia u pracodawcy po okresie finansowego wsparcia przez urząd pracy. W obu przypadkach osoby bezrobotne, wypełnił które skorzystały z bonu, mają gwarancję kontynuowania.

Okres zatrudnienia, licząc łącznie z okresem stażu lub refundacji wynagrodzenia, może wynosić 12 lub 18 miesięcy. Daje to nie tylko możliwość nabycia doświadczenia na określonym stanowisku pracy, poznania umiejętności pracownika, ale przede wszystkim to stabilizacja dla samego zatrudnionego.

- Główną zaletą bonu jest częściowe sfinansowanie pracodawcy mojego zatrudnienia. Jest to więc dla pracodawcy opłacalne – przekonuje Edyta Grzyb, która pracuje w przedszkolu, jako pomoc nauczyciela.

Wprowadzenie bonów to część pakietu dla młodych osób poszukujących zatrudnienia wprowadzonego wraz z reformą urzędów pracy. Oprócz zmiany definicji osoby młodej, która obejmuje wszystkich do 30. roku życia (poprzednio były to osoby do 25. roku życia) skrócony został również z 6 do 4 miesięcy okres, w którym urząd pracy musi przedstawić im ofertę pracy, stażu lub podniesienia kwalifikacji.

Nowe instytucja wspierająca młodych na rynku pracy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA