Kategorie

Bony dla młodych bezrobotnych - podsumowanie

Bony dla młodych bezrobotnych - podsumowanie. / Fot. Fotolia
Fotolia
Bony dla młodych bezrobotnych to forma aktywizacji osób, którzy nie przekroczyli jeszcze 30. roku życia. Została wprowadzona wraz z reformą urzędów pracy. Ile osób skorzystało z tego typu pomocy?

Prawie 13 tysięcy młodych bezrobotnych, którzy nie przekroczyli 30. roku życia skorzystało z bonów. Bony stażowowe, szkoleniowe, na zasiedlenie oraz na zatrudnienie pojawiły się w maju wraz z reformą urzędów pracy i są nową formą aktywizacji młodych bezrobotnych.

Reklama

- Brak doświadczenia zawodowego i niedopasowanie kwalifikacji do rynku pracy, to główne przyczyny braku pracy wśród młodych ludzi. Z myślą o nich przygotowaliśmy nowe rozwiązania, które będą wspierać ich w aktywnym poszukiwaniu pracy, zdobywaniu nowych kwalifikacji. Dzieki bonom młodzi mają możliwość otrzymania wsparcia finansowego w realizacji swoich planów zawodowych: ukończenia szkolenia, zdobycia nowego doświadczenia zawodowego czy zmiany miejsca zamieszaknia – mówi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Marek Młynarz – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Limanowej: - Wprowadzenie nowych form w postaci bonów pozwala pracownikom urzędu na bardziej zindywidualizowane podejście do klienta i dostosowanie indywidualnego planu działania i kierowanej na jego podstawie pomocy do potrzeb i oczekiwań bezrobotnego oraz posiadanych przez niego kwalifikacji i umiejętności.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Z czterech rodzajów bonów największym zainteresowaniem cieszy się bon stażowy. Do tej pory skorzystało z niego ponad 9 300 bezrobotnych, najwięcej w powiecie kieleckim, bo aż ponad 300.

Jakie korzyści daje bon stażowy? To gwarancja skierowania na 6-miesięczny staż u wskazanego przez bezrobotnego pracodawcy. Dla osoby bezrobotnej to stypendium w wysokości 120% zasiłku oraz możliwość dofinansowania kosztu przejazdu do miejsca odbywania stażu i z powrotem. Dla pracodawcy po zakończeniu stażu wypłacana jest premia w wysokości 1500 zł.

- Jest to dobry sposób na poszerzenie swojej wiedzy, sprawdzenie się w wyuczonym lub też nowym zawodzie. Poza tym, forma ta daje możliwość zdobycia zatrudnienia na stałe, jeżeli pracodawca będzie zadowolony z naszych wyników - przekonuje Joanna Brońska pracująca na stanowisku asystenta do spraw księgowości.

Zadaj pytanie na FORUM

– Zdecydowałam się na odbywanie stażu właśnie u tego pracodawcy, ponieważ mam szansę na zdobycie doświadczenia w wyuczonym zawodzie tj. technik ekonomista. Myślę, że staż jest szansą na zdobycie doświadczenia i mam nadzieję, że umożliwi mi znalezienie pracy. Doświadczenie, to bardzo ważny atut na rynku pracy – mówi Agata Kawczyńska.

Dużym zainteresowaniem cieszy się również bon szkoleniowy. Do tej pory z możliwości sfinansowania wybranego przez siebie szkolenia skorzystalo ponad 1300 osób.  

-Chciałem pogłębić swoją wiedzę oraz zdobyć nowe możliwości zarobku i stać się osobą bardziej konkurencyjną na rynku pracy - wyjaśnia Przemysław Rybacki, który odbywał szkolenie z audytów i świadectw energetycznych budynków.

Reklama

Olga Lipińska skorzystała ze szkoleń kosmetycznych z zakresu stylizacji paznokci oraz rzęs: - Szkolenia z pewnością podniosły moje kwalifikacje zawodowe, co zwiększy moje szanse w poszukiwaniu pracy. Teraz mogę pracować nie tylko jako kosmetyczka, ale także szkolić innych w tej dziedzinie.

Dlaczego warto skorzystać z bonu szkoleniowego? Oprócz sfinansowania szkolenia można ubiegać się również o dofinansowanie kosztu przejazdu, zakwaterowania, jeśli szkolenie odbywa się poza miejscem zamieszkania. Bezrobotny otrzymuje także stypendium w wysokosci 120% kwoty zasiłku.

Skuteczność urzędów pracy

Do tej pory z bonów na zasiedlenie skorzystało prawie 740 osób, najwięcej w powiecie działdowskim oraz skarżyskim.

- Młodzi ludzie, jeśli otrzymają atrakcyjną ofertę pracy, coraz odważniej decydują się na zmianę miejsc zamieszkania. Ponad 7 tysięcy złotych na start w nowym miejscu to dobry początek, który pozwala pokryć koszty chociażby wynajęcia mieszkania – powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Bon za zasiedlenie przyznawany jest jeśli bezrobotny podejmie pracę w miejscu oddalonym od dotychczasowego miejsca zamieszkania o co najmniej 80 km lub jeśli czas dojazdu do miejsca pracy i powrotu wyniesie ponad 3 godziny dziennie. Po odebraniu bonu bezrobotny ma 8 miesięcy na znalezienie zatrudnienia.

- Zdecydowałem się na skorzystanie z bonu na zasiedlenie, ponieważ znalazłem pracę w zawodzie aż 200 km od  mojego domu. Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania była trudna, ale w mojej miejscowości ciężko o dobrą pracę - tłumaczy Krzysztof Ługowski, który pracuje jako księgowy.   

Natalia Orczykowska z zawodu jest technologiem chemicznym – ceramikiem,  pracuje na stanowisku Precess Engineer/Project Manager w branży ceramicznej: - Zdecydowałam się skorzystać z bonu na zasiedlenie, ponieważ jest to duży zastrzyk gotówki, za którą mogłam urządzić się w nowym miejscu zamieszkania.

Profilowanie pomocy dla osoby bezrobotnej

Prawie 1400 bezrobotnych skorzystało z bonów na zatrudnienie. Największe zainteresowanie tego rodzaju wsparciem jest w powiecie limanowskim. Bon na zatrudnienie to  gwarancja dla pracodawcy refundacji części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne bezrobotnego przez okres 12 miesięcy.

W przypadku bonu na zatrudnienie oraz bonu stażowego najważniejsza dla osób bezrobotnych jest gwarancja zatrudnienia u pracodawcy po okresie finansowego wsparcia przez urząd pracy. W obu przypadkach osoby bezrobotne, wypełnił które skorzystały z bonu, mają gwarancję kontynuowania.

Okres zatrudnienia, licząc łącznie z okresem stażu lub refundacji wynagrodzenia, może wynosić 12 lub 18 miesięcy. Daje to nie tylko możliwość nabycia doświadczenia na określonym stanowisku pracy, poznania umiejętności pracownika, ale przede wszystkim to stabilizacja dla samego zatrudnionego.

- Główną zaletą bonu jest częściowe sfinansowanie pracodawcy mojego zatrudnienia. Jest to więc dla pracodawcy opłacalne – przekonuje Edyta Grzyb, która pracuje w przedszkolu, jako pomoc nauczyciela.

Wprowadzenie bonów to część pakietu dla młodych osób poszukujących zatrudnienia wprowadzonego wraz z reformą urzędów pracy. Oprócz zmiany definicji osoby młodej, która obejmuje wszystkich do 30. roku życia (poprzednio były to osoby do 25. roku życia) skrócony został również z 6 do 4 miesięcy okres, w którym urząd pracy musi przedstawić im ofertę pracy, stażu lub podniesienia kwalifikacji.

Nowe instytucja wspierająca młodych na rynku pracy

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?