REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bony dla młodych bezrobotnych - podsumowanie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Bony dla młodych bezrobotnych to forma aktywizacji osób, którzy nie przekroczyli jeszcze 30. roku życia. Została wprowadzona wraz z reformą urzędów pracy. Ile osób skorzystało z tego typu pomocy?

Prawie 13 tysięcy młodych bezrobotnych, którzy nie przekroczyli 30. roku życia skorzystało z bonów. Bony stażowowe, szkoleniowe, na zasiedlenie oraz na zatrudnienie pojawiły się w maju wraz z reformą urzędów pracy i są nową formą aktywizacji młodych bezrobotnych.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

- Brak doświadczenia zawodowego i niedopasowanie kwalifikacji do rynku pracy, to główne przyczyny braku pracy wśród młodych ludzi. Z myślą o nich przygotowaliśmy nowe rozwiązania, które będą wspierać ich w aktywnym poszukiwaniu pracy, zdobywaniu nowych kwalifikacji. Dzieki bonom młodzi mają możliwość otrzymania wsparcia finansowego w realizacji swoich planów zawodowych: ukończenia szkolenia, zdobycia nowego doświadczenia zawodowego czy zmiany miejsca zamieszaknia – mówi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Marek Młynarz – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Limanowej: - Wprowadzenie nowych form w postaci bonów pozwala pracownikom urzędu na bardziej zindywidualizowane podejście do klienta i dostosowanie indywidualnego planu działania i kierowanej na jego podstawie pomocy do potrzeb i oczekiwań bezrobotnego oraz posiadanych przez niego kwalifikacji i umiejętności.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Z czterech rodzajów bonów największym zainteresowaniem cieszy się bon stażowy. Do tej pory skorzystało z niego ponad 9 300 bezrobotnych, najwięcej w powiecie kieleckim, bo aż ponad 300.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jakie korzyści daje bon stażowy? To gwarancja skierowania na 6-miesięczny staż u wskazanego przez bezrobotnego pracodawcy. Dla osoby bezrobotnej to stypendium w wysokości 120% zasiłku oraz możliwość dofinansowania kosztu przejazdu do miejsca odbywania stażu i z powrotem. Dla pracodawcy po zakończeniu stażu wypłacana jest premia w wysokości 1500 zł.

- Jest to dobry sposób na poszerzenie swojej wiedzy, sprawdzenie się w wyuczonym lub też nowym zawodzie. Poza tym, forma ta daje możliwość zdobycia zatrudnienia na stałe, jeżeli pracodawca będzie zadowolony z naszych wyników - przekonuje Joanna Brońska pracująca na stanowisku asystenta do spraw księgowości.

Zadaj pytanie na FORUM

– Zdecydowałam się na odbywanie stażu właśnie u tego pracodawcy, ponieważ mam szansę na zdobycie doświadczenia w wyuczonym zawodzie tj. technik ekonomista. Myślę, że staż jest szansą na zdobycie doświadczenia i mam nadzieję, że umożliwi mi znalezienie pracy. Doświadczenie, to bardzo ważny atut na rynku pracy – mówi Agata Kawczyńska.

Dużym zainteresowaniem cieszy się również bon szkoleniowy. Do tej pory z możliwości sfinansowania wybranego przez siebie szkolenia skorzystalo ponad 1300 osób.  

-Chciałem pogłębić swoją wiedzę oraz zdobyć nowe możliwości zarobku i stać się osobą bardziej konkurencyjną na rynku pracy - wyjaśnia Przemysław Rybacki, który odbywał szkolenie z audytów i świadectw energetycznych budynków.

Olga Lipińska skorzystała ze szkoleń kosmetycznych z zakresu stylizacji paznokci oraz rzęs: - Szkolenia z pewnością podniosły moje kwalifikacje zawodowe, co zwiększy moje szanse w poszukiwaniu pracy. Teraz mogę pracować nie tylko jako kosmetyczka, ale także szkolić innych w tej dziedzinie.

Dlaczego warto skorzystać z bonu szkoleniowego? Oprócz sfinansowania szkolenia można ubiegać się również o dofinansowanie kosztu przejazdu, zakwaterowania, jeśli szkolenie odbywa się poza miejscem zamieszkania. Bezrobotny otrzymuje także stypendium w wysokosci 120% kwoty zasiłku.

Skuteczność urzędów pracy

Do tej pory z bonów na zasiedlenie skorzystało prawie 740 osób, najwięcej w powiecie działdowskim oraz skarżyskim.

- Młodzi ludzie, jeśli otrzymają atrakcyjną ofertę pracy, coraz odważniej decydują się na zmianę miejsc zamieszkania. Ponad 7 tysięcy złotych na start w nowym miejscu to dobry początek, który pozwala pokryć koszty chociażby wynajęcia mieszkania – powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Bon za zasiedlenie przyznawany jest jeśli bezrobotny podejmie pracę w miejscu oddalonym od dotychczasowego miejsca zamieszkania o co najmniej 80 km lub jeśli czas dojazdu do miejsca pracy i powrotu wyniesie ponad 3 godziny dziennie. Po odebraniu bonu bezrobotny ma 8 miesięcy na znalezienie zatrudnienia.

- Zdecydowałem się na skorzystanie z bonu na zasiedlenie, ponieważ znalazłem pracę w zawodzie aż 200 km od  mojego domu. Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania była trudna, ale w mojej miejscowości ciężko o dobrą pracę - tłumaczy Krzysztof Ługowski, który pracuje jako księgowy.   

Natalia Orczykowska z zawodu jest technologiem chemicznym – ceramikiem,  pracuje na stanowisku Precess Engineer/Project Manager w branży ceramicznej: - Zdecydowałam się skorzystać z bonu na zasiedlenie, ponieważ jest to duży zastrzyk gotówki, za którą mogłam urządzić się w nowym miejscu zamieszkania.

Profilowanie pomocy dla osoby bezrobotnej

Prawie 1400 bezrobotnych skorzystało z bonów na zatrudnienie. Największe zainteresowanie tego rodzaju wsparciem jest w powiecie limanowskim. Bon na zatrudnienie to  gwarancja dla pracodawcy refundacji części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne bezrobotnego przez okres 12 miesięcy.

W przypadku bonu na zatrudnienie oraz bonu stażowego najważniejsza dla osób bezrobotnych jest gwarancja zatrudnienia u pracodawcy po okresie finansowego wsparcia przez urząd pracy. W obu przypadkach osoby bezrobotne, wypełnił które skorzystały z bonu, mają gwarancję kontynuowania.

Okres zatrudnienia, licząc łącznie z okresem stażu lub refundacji wynagrodzenia, może wynosić 12 lub 18 miesięcy. Daje to nie tylko możliwość nabycia doświadczenia na określonym stanowisku pracy, poznania umiejętności pracownika, ale przede wszystkim to stabilizacja dla samego zatrudnionego.

- Główną zaletą bonu jest częściowe sfinansowanie pracodawcy mojego zatrudnienia. Jest to więc dla pracodawcy opłacalne – przekonuje Edyta Grzyb, która pracuje w przedszkolu, jako pomoc nauczyciela.

Wprowadzenie bonów to część pakietu dla młodych osób poszukujących zatrudnienia wprowadzonego wraz z reformą urzędów pracy. Oprócz zmiany definicji osoby młodej, która obejmuje wszystkich do 30. roku życia (poprzednio były to osoby do 25. roku życia) skrócony został również z 6 do 4 miesięcy okres, w którym urząd pracy musi przedstawić im ofertę pracy, stażu lub podniesienia kwalifikacji.

Nowe instytucja wspierająca młodych na rynku pracy

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA