reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy okres prac interwencyjnych na podstawie skierowania z urzędu pracy jest wliczany do okresu wyczekiwania

Czy okres prac interwencyjnych na podstawie skierowania z urzędu pracy jest wliczany do okresu wyczekiwania

Od 1 października br. zatrudniłam pracownika, który po dwóch dniach pracy zachorował. Ma zwolnienie od 5 października. Wcześniej pracował przez 1 miesiąc w urzędzie gminy przy pracach interwencyjnych. Między okresami pracy w gminie i w naszej firmie przerwa wyniosła 17 dni (nie przekroczyła 30 dni). Czy w związku z zatrudnieniem przy pracach interwencyjnych pracownik podlegał ubezpieczeniu chorobowemu? Czy wobec tego ma u nas prawo do wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego? Pracownik w 2007 r. ukończył 50 lat. Czy wynagrodzenie chorobowe przysługuje mu przez 14 dni czy 33 dni?

W okresie wykonywania prac interwencyjnych pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu. Przerwa między rozwiązaniem zatrudnienia na podstawie skierowania przez urząd gminy a podpisaniem umowy z Państwa firmą, czyli przerwa w ubezpieczeniu chorobowym, nie przekroczyła 30 dni. Dlatego pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od 5 października 2009 r. W 2009 r. przysługuje mu prawo do wynagrodzenia chorobowego przez 14 dni kalendarzowych.

UZASADNIENIE

Osoby bezrobotne wykonują prace interwencyjne na podstawie skierowania urzędu pracy. Jednak umowę o pracę podpisują pracownik i firma, na rzecz której jest wykonywana praca. To oznacza, że osoba przyjęta w ten sposób do pracy podlega z tytułu zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym, w tym również ubezpieczeniu chorobowemu – jak każdy pracownik.

Przy ustalaniu prawa do świadczeń z tytułu choroby mają do niej zastosowanie wszystkie zasady, które dotyczą pracowników. Okres pracy w ramach prac interwencyjnych jest uwzględniany w okresie ubezpieczenia chorobowego przy ustalaniu prawa do wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego.

WAŻNE!

Okres prac interwencyjnych jest uwzględniany w okresie ubezpieczenia chorobowego, mimo że podjęcie zatrudnienia następuje za pośrednictwem urzędu pracy.

W tym przypadku nie ma znaczenia również rodzaj zawartej umowy o pracę – może to być zarówno umowa o pracę na okres próbny, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy, jak i umowa o pracę na zastępstwo.

Pracownik uzyskuje prawo do wynagrodzenia chorobowego po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 30 dni (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Od pierwszego dnia zatrudnienia prawo do wynagrodzenia za czas choroby przysługuje tylko wtedy, gdy pracownik:

  • ma co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
  • stał się niezdolny do pracy w związku z wypadkiem w drodze do lub z pracy,
  • jest absolwentem szkoły lub szkoły wyższej i został objęty ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia szkoły wyższej,
  • był posłem lub senatorem i przystąpił do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Przy ustalaniu prawa do wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego znaczenie ma również to, czy wcześniej pracownik pracował albo jaka była przerwa między aktualną a ostatnią umową o pracę lub innym tytułem do ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli pracownik zmienia miejsce pracy, to przy ustalaniu prawa do świadczeń z tytułu choroby zostanie uwzględniony poprzedni okres ubezpieczenia chorobowego, jeżeli między ustaniem zatrudnienia w poprzednim zakładzie pracy lub wykonywaniem innej działalności, z tytułu której podlegał ubezpieczeniu chorobowemu, a podjęciem zatrudnienia w nowym miejscu pracy minęło nie więcej niż 30 dni (art. 4 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama