Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odszkodowanie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odszkodowanie.
Minimalne wynagrodzenie w 2018 r. - wpływ na świadczenia pracownicze
Aktualizacja: 31.12.2018
W 2018 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 2100 zł brutto. Wzrost płacy minimalnej ma wpływ na inne świadczenia związane ze stosunkiem pracy, np. na dodatek za pracę w porze nocnej, odprawy, odszkodowania. Świadczenia będą należne w wyższej wysokości, pod warunkiem że prawo do nich powstanie w 2018 r. »
Kto odpowiada za mobbing w pracy?
Aktualizacja: 16.08.2017
Potocznie pod pojęciem mobbingu rozumie się permanentny terror psychiczny względem określonego pracownika, którego skutkiem jest zaniżona samoocena pracownika, a także rozstrój jego zdrowia psychicznego i fizycznego. Kto ponosi odpowiedzialność za mobbing? Czy zawsze pracodawca? »
Zmiana roszczenia odszkodowawczego na przywrócenie do pracy
Aktualizacja: 02.08.2017
W związku z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę, pracownik ma prawo wyboru czy chce przywrócenia do pracy czy też odszkodowania. Czy w trakcie postępowania sądowego, pracownik może zmienić roszczenie z pierwotnego zgłoszonego żądania przywrócenia do pracy na wypłatę odszkodowania, albo odwrotnie? »
Odszkodowanie w przypadku rozwiązania umowy o pracę z powodu mobbingu
Aktualizacja: 09.01.2018
Zgodnie z art. 94(3) § 4 i 5 kodeksu pracy, pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, a oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Czy w takiej sytuacji mobbing musi być więc jedyną (wyłączną) przyczyną rozwiązania umowy o pracę? »
Charakter prawny odprawy (odszkodowania) w umowie o pracę z członkiem zarządu
Aktualizacja: 09.01.2018
Charakter prawny odprawy (odszkodowania) przewidzianej w umowie o pracę z tytułu rozwiązania umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej lub odwołania z pełnienia tej funkcji ma bardzo istotne znaczenie w szczególności dla odpowiedzi na pytanie, czy roszczenie o taką odprawę (odszkodowanie) jest roszczeniem (sprawą) ze stosunku pracy oraz czy taka odprawa (odszkodowanie) podlega takiej samej ochronie prawnej jak wynagrodzenie za pracę. »
Charakter prawny odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji
Aktualizacja: 09.01.2018
Charakter prawny odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji ma bardzo istotne znaczenie w szczególności dla odpowiedzi na pytanie, czy odszkodowanie takie podlega takiej samej ochronie prawnej jak wynagrodzenie za pracę. »
Niewywiązywanie się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji
Aktualizacja: 09.01.2018
Zgodnie z art. 101(2) § 2 kodeksu pracy zakaz konkurencji przestaje obowiązywać przed upływem terminu wskazanego w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy w przypadku niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania. Co to oznacza w praktyce dla pracodawcy i dla pracownika? »
Wartość przedmiotu sporu w sprawach z zakresu prawa pracy
Aktualizacja: 24.04.2017
Kodeks postępowania cywilnego reguluje sposób oznaczania wartości przedmiotu sporu (wps). Wartość przedmiotu sporu w sprawach pracowniczych została jednak określona odmiennie. Jeśli sąd pracy ma wątpliwości, może sprawdzić wartość przedmiotu sporu oznaczoną przez powoda. »
Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji w czasie trwania stosunku pracy
Aktualizacja: 09.01.2018
W przypadku umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji zawsze jest koniecznym elementem tego stosunku prawnego uregulowanym w art. 101(2) § 1 i § 3 kodeksu pracy. Natomiast odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy nie jest przewidziane przepisami kodeksu pracy. Ustalenie takiego odszkodowania przez pracodawcę i pracownika zawierających umowę o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy jest jednak możliwe zgodnie z zasadą swobody umów. »
Minimalne wynagrodzenie 2017 r. - wpływ na świadczenia pracownicze
Aktualizacja: 15.11.2017
Od 1 stycznia 2017 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2 tys. zł. Podwyżka płacy minimalnej spowodowała wzrost niektórych świadczeń ze stosunku pracy np. odprawy z tytułu zwolnień grupowych, odszkodowania za mobbing czy wynagrodzenia dla praktykanta. Ponadto minimalna wysokość wynagrodzenia ma wpływ na podstawę wymiaru składek w 2017 r. »
Roszczenia związane ze świadectwem pracy
Aktualizacja: 16.11.2016
Pracownik może wystąpić z roszczeniem o wydanie lub sprostowanie świadectwa pracy. Obok roszczeń niemajątkowych wiążących się ze świadectwem pracy, pracownik może również dochodzić odszkodowania od pracodawcy. »
Wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy - świadczenia
Aktualizacja: 15.11.2016
Niemalże każdy wie, że pracownikowi należą się odpowiednie świadczenia, jeżeli ulegnie on wypadkowi przy pracy. Rzadziej jednak zwraca się uwagę na fakt, że w polskim systemie prawnym świadczenia przysługują pracownikowi również wtedy, gdy uległ on wypadkowi uznawanemu za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy. »
Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy - wzór
Aktualizacja: 06.09.2016
Umowa o zakazie konkurencji może obowiązywać przez cały czas trwania stosunku pracy lub też przez jego część, jednak z uwagi na fakt, że jest ona ściśle związana z umową o pracę – wygaśnie wraz z dniem ustania stosunku pracy. Przedstawiamy wzór umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy. »
Zakaz konkurencji – zakres, skutki
Aktualizacja: 15.07.2016
Czym jest zakaz konkurencji? Czy wyklucza on możliwość podejmowania jakiejkolwiek innej pracy przez pracownika? »
Odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania
Aktualizacja: 11.07.2016
Zgodnie z Kodeksem pracy osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Ile wynosi w 2016 roku? »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »