REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy - świadczenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.
Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.
Robert Wechman
Robert Wechman
Wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy - świadczenia/ Fot. Fotolia
Wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy - świadczenia/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niemalże każdy wie, że pracownikowi należą się odpowiednie świadczenia, jeżeli ulegnie on wypadkowi przy pracy. Rzadziej jednak zwraca się uwagę na fakt, że w polskim systemie prawnym świadczenia przysługują pracownikowi również wtedy, gdy uległ on wypadkowi uznawanemu za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy.

Rodzaje świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz warunki nabywania prawa do tych świadczeń oraz zasady i tryb przyznawania świadczeń, ustalania ich wysokości oraz zasady ich wypłaty określa ustawa z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

REKLAMA

Zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie, które zostało wywołane przyczyną zewnętrzną, nastąpiło w związku z pracą i spowodowało uraz lub śmierć. Zdarzenie to musi nastąpić:

  1. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
  2. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
  3. w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Aby wypadek został uznany za zrównany z wypadkiem przy pracy, muszą zostać spełnione określone warunki. Zgodnie z art. 3 ust. 2 Ustawy, za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:

  1. w czasie podróży służbowej;
  2. podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony;
  3. przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

Analizując problematykę okoliczności, które pozwalają na zakwalifikowanie wypadku jako wypadku zrównanego z wypadkiem przy pracy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Jest to ważne, ponieważ bez zaistnienia konkretnych przesłanek, nie może być mowy o zajściu wypadku zrównanego z wypadkiem przy pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podróż służbowa

REKLAMA

Podróżą służbową zgodnie z art. 775 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. 2014, poz. 1502 ze zm.), jest podróż, w czasie której pracownik wykonuje zadanie służbowe poza miejscowością stanowiącą siedzibę pracodawcy lub poza miejscem, gdzie zazwyczaj praca jest świadczona. Wypadek podczas delegacji zostanie uznany za zrównany z wypadkiem przy pracy, gdy nie może zostać zakwalifikowany jako wypadek przy pracy. Takie sytuacje będą miały miejsce, gdy do zdarzenia nie dojdzie: podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych, albo podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia, a także w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Tym samym, pojawia się pytanie, co w przypadku, gdy wypadek wydarzy się podczas nieoficjalnej części wyjazdu służbowego. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 7 maja 2014 roku, sygn. akt III AUa 1681/13 nawet, gdy pracownik ulegnie wypadkowi w czasie podróży służbowej, w trakcie nieoficjalnej części zaplanowanego spotkania, to taki wypadek uznawany jest za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy.

Należy jednak podkreślić, że okoliczności nie mają znaczenia, jeżeli wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań.

Szkolenie w zakresie powszechnej obronności

Inną z sytuacji, w której możliwe jest zakwalifikowanie wypadku jako wypadku zrównanego z wypadkiem przy pracy, jest wypadek w czasie szkolenia w zakresie powszechniej obronności.

W myśl art. 168 ustawy z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. 2015, poz. 827 ze zm.), szkolenie ludności w zakresie powszechnej samoobrony jest to szkolenie, które ma na celu przygotowanie do samoobrony przed środkami masowego rażenia oraz innymi działaniami nieprzyjaciela. Wspomnianemu szkoleniu podlegają wszystkie osoby, które posiadają obywatelstwo polskie i którym stan zdrowia pozwala na uczestnictwo w zajęciach. Skierowanie na szkolenie w zakresie powszechnej obronności, zgodnie z § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 września 1993 roku w sprawie powszechnej samoobrony ludności (Dz. U. nr 91, poz. 421), odbywa się w formie decyzji administracyjnej, którą wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Zadanie zlecone przez organizacje związkowe

Za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy, może zostać uznany również wypadek, który wystąpi przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe. Zadania te, zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o związkach zawodowych (Dz. U. 2015, poz. 1881), dotyczą działań w ramach dobrowolnej i samorządnej organizacji ludzi pracy, powołanej do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych.

Zobacz: Kalkulatory

Podsumowanie

W przypadku wyżej opisanych sytuacji ważne jest ustalenie okoliczności, które pozwoli stwierdzić, czy doszło do wypadku zrównanego z wypadkiem przy pracy. Okoliczności zdarzenia powinny zostać ustalone przez pracodawcę. Do zakwalifikowania wypadku, jako wypadku zrównanego z wypadkiem przy pracy, istotne jest, aby zdarzenie, które wywołało wypadek, było zdarzeniem nagłym i spowodowanym przyczyną zewnętrzną, a jego konsekwencją – uraz lub śmierć pracownika.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy: wyjaśnienia, konsultacje, wyniki analiz, przedstawiciel MŚP w zespole

Rusza pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy. Rzecznik MŚP prosi o wyjaśnienia w tej sprawie. Apeluje również o gruntowne konsultacje i wyniki analiz dotyczące skróconego tygodnia pracy. Postuluje o włączenie przedstawiciela Rzecznika MŚP do zespołu ds. skróconego czasu pracy.

Zmiany w zawodzie psychologa 2025: jest projekt ustawy

Będą duże zmiany w zawodzie psychologa. Jest projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie psychologów. Aktualne przepisy są niezgodne z prawem. Co się zmieni?

ZUS: renta wdowia 2025. Komu się należy i jaka jest wysokość świadczenia? [WNIOSEK]

Seniorzy wciąż pytają komu w 2025 r. należy się renta wdowia. ZUS tłumaczy, ile wynosi świadczenie, jakie są warunki i jak złożyć wniosek. Czy można dorabiać do renty wdowiej?

Do 31 maja 2025 r. odpis na ZFŚS. Ile wynosi?

Pierwszą ratę odpisu na ZFŚS należy przekazać do końca maja 2025 roku (31 maja – sobota). Ile wynosi odpis na ZFŚS w 2025 roku? Kiedy trzeba wpłacić drugą ratę?

REKLAMA

Pracujący, bezrobotni i bierni zawodowo. GUS opublikował wyniki wstępne BAEL w I kwartale 2025 r.

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki wstępne Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w I kwartale 2025 r. Wyniki te odnoszą się do ludności przebywającej lub zamierzającej przebywać na terenie kraju przez co najmniej 12 miesięcy, zamieszkałej w gospodarstwach domowych.

Work-life balance wciąż wyzwaniem polskich mam

Im starsze dziecko, tym większe zaangażowanie kobiet w nieodpłatną pracę opiekuńczą. Chociaż rośnie udział ojców, to nadal jest on niewielki, zwłaszcza w opiece nad starszymi dziećmi. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Fundację Share the Care.

Czerwiec 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz czerwca 2025 do druku z miejscem na notatki. Czerwiec 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz ważne notatki.

PPK: 10 dni i 3 miesiące to ważne terminy przy zawieraniu umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK

Wdrożenie PPK to przede wszystkim wybór instytucji finansowej i zawarcie umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK. Podmiot zatrudniający musi pamiętać o ważnych terminach: 10 dni i 3 miesiące. Jakie obowiązki ma pracodawca? Co z mikroprzedsiębiorcą?

REKLAMA

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Zautomatyzuj HR z SyKOF HR i przygotuj organizację na erę AI

Automatyzacja to nie tylko wygoda – to fundament dla wdrażania sztucznej inteligencji w HR. System SyKOF HR wspiera organizacje w cyfrowej transformacji procesów kadrowo-płacowych, integrując się z ekosystemem ERP i tworząc fundament pod przyszłościowe zastosowania AI.

REKLAMA