REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezrobocie, Uprawnienia pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracownikowi należy się od pracodawcy odszkodowanie za zniszczony w czasie wypadku przy pracy samochód prywatny?

Pracownik korzystający w pracy z własnego samochodu osobowego, jadąc do klienta, wpadł w poślizg, co doprowadziło do wypadku samochodowego. Pracownik trafił do szpitala, a samochód został całkowicie zniszczony. W umowie dotyczącej używania samochodu nie uwzględniono kwestii związanych ze zniszczeniem auta należącego do pracownika, z którego korzystał on podczas wykonywania obowiązków służbowych. Czy w takiej sytuacji pracownik może liczyć na odszkodowanie od pracodawcy za zniszczony samochód?

Bezrobotni rodzice będą mogli zdobyć nowy zawód

90 bezrobotnych rodziców z terenu Małopolski będzie mogło bezpłatnie zdobyć nowy zawód dzięki programowi "Praca Przyjazna Rodzicom". Projekt finansowany jest w ramach unijnego Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

Bezrobocie nadal rośnie

GUS podał dane na temat stopy bezrobocia w styczniu 2010 roku oraz w IV kw. 2009 roku.

Wystąpienie pracodawcy o udostępnienie imiennej listy związkowców

Nie do przyjęcia – zdaniem wojewódzkiego sądu administracyjnego – jest domaganie się przez pracodawcę od zakładowej organizacji związkowej danych o osobach nieobjętych perspektywą ustania stosunku pracy.

REKLAMA

Przestój a wynagrodzenie pracownika

Co do zasady wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracodawca ma obowiązek zapłacić tylko wtedy, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Jedną z takich sytuacji jest przestój (art. 81 k.p.).

Właściwość sądu w sprawach pracowniczych

W pierwszej instancji sprawy ze stosunku pracy powinny rozpoznawać sądy rejonowe. Jednak w pewnych kategoriach spraw o prawa majątkowe, np. o zapłatę wynagrodzenia, gdzie wartość przedmiotu sporu przewyższa 75 tys. zł, właściwy jest sąd okręgowy.

Właściwość sądu w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych obowiązują szczególne zasady określające właściwość miejscową i rzeczową sądów, które ułatwiają ubezpieczonym dochodzenie swoich praw przed sądem.

Unijne wsparcie dla zwalnianych pracowników

Za kilka miesięcy powinna zapaść decyzja o przyznaniu blisko 500 tys. euro z unijnego funduszu globalizacyjnego dla 415 osób, które straciły pracę w Wielkopolsce w branży motoryzacyjnej. KE potwierdziła, że dostała pierwszy polski wniosek o wsparcie z funduszu.

REKLAMA

Program aktywizacji zawodowej osób do 30 roku życia

Kryzys gospodarczy i związana z nim trudna sytuacja na rynku pracy w sposób szczególny, jak pokazują statystyki, dotyka osoby młode. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku pracy, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uruchomi dodatkową pulę środków na przeciwdziałanie bezrobociu i aktywizację zawodową osób do 30 roku życia.

Rządy UE powinny przeznaczyć 1 proc. PKB na tworzenie miejsc pracy

Rządy Unii Europejskiej powinny przeznaczać 1 proc. PKB na tworzenie miejsc pracy - uważa NSZZ "Solidarność". W liście przesłanym do premiera Donalda Tuska związek zaapelował, by postulat ten wziął pod uwagę podczas szczytu UE w Brukseli.

Unijna pomoc dla zwalnianych pracowników

Polska wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie ze środków unijnych zwalnianych pracowników. Chodzi o 500 tys. euro pomocy dla 415 osób, które straciły pracę w Wielkopolsce w branży motoryzacyjnej - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Czy pracownik powinien zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnego współmałżonka

Pracownik zwrócił się do działu kadr o zgłoszenie jego żony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Żona pracownika straciła pracę i zarejestrowała się jako bezrobotna. Czy w takiej sytuacji mąż może zgłosić żonę do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny?

Staż pracy a nagroda jubileuszowa

Pracuję w firmie, która wypłaca nagrody jubileuszowe. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że pracodawca z uwagi na trudną sytuację finansową chce od nowego roku wprowadzić nowe zasady wypłaty tego świadczenia przez ustalenie tzw. stażu zakładowego. Czy ma takie prawo, skoro obowiązujące przepisy płacowe gwarantują nam prawo do „jubileuszówki” wypłacanej przy przyjęciu ogólnego stażu pracy?

Bezrobocie w lutym może wzrosnąć

W lutym stopa bezrobocia może jeszcze wzrosnąć, ale skala wzrostu będzie nieznaczna - powiedziała wiceminister pracy Czesława Ostrowska.

Czasowe powierzenie innej pracy

Mój kolega z pracy uległ wypadkowi i przebywa na zwolnieniu. W związku z tym pracodawca powierzył mi pełnienie jego obowiązków. Wykonuję je od ponad miesiąca, przy czym moje wynagrodzenie nie uległo zmianie. Na jak długo pracodawca może mnie zobowiązać do zastępowania kolegi? Czy nie powinienem otrzymać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy?

Bezrobocie w styczniu wzrosło do 12,8 proc.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 12,8 proc. z 11,9 proc. w grudniu 2009 roku - powiedziała minister Jolanta Fedak.

Modelowanie zachowań pracowników za pomocą nagród i kar

Teoria motywacji to wiedza obszerna i ciągle nie do końca odkryta. W praktyce organizacje tworzą własne systemy motywacyjne, zwykle szczegółowo wpisane w regulaminy i procedury. Na ile jednak te systemy i działania są zgodne z psychologiczną wiedzą na temat motywacji człowieka? W jaki sposób szefowie mają skutecznie motywować pracowników do pracy?

Program aktywizacji zawodowej osób do 30. roku życia

W 2010 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) przeznaczy 300 mln zł dodatkowych środków  na aktywizację zawodową osób do 30. roku życia.

48-proc. wzrost liczby bezrobotnych

W województwie pomorskim liczba osób bezrobotnych wzrosła w 2009 r. w porównaniu z rokiem poprzednim o prawie 48 proc. Był to największy wzrost w kraju - poinformował dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku Tadeusz Adamejtis.

Od kiedy rozpoczyna się termin na zwolnienie dyscyplinarne, jeśli pracodawca miał niesprawdzone informacje o naruszeniu obowiązków pracowniczych

Do naszego sklepu wpłynął anonim, w którym napisano, że kasjerka nie rozlicza się w całości w ciągu miesiąca z dziennych utargów za sprzedany towar. Po wykonaniu inwentaryzacji zarzut przedstawiony w anonimie potwierdził się. Czy miesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym rozpoczyna się w tym przypadku od dnia wpłynięcia anonimu, czy od dnia zakończenia inwentaryzacji?

Zwolnienie dyscyplinarne nietrzeźwego pracownika

Do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika nie są konieczne pisemna forma oświadczenia oraz podpis pracownika. Brak formy pisemnej nie przesądza o nieważności takiej czynności, a jedynie o jej wadliwości.

Czy ze środków zfśs można zorganizować imprezę integracyjną

Organizujemy wyjazd integracyjny finansowany ze środków zfśs. Czy można go z tych środków w pełni sfinansować? Czy w tym przypadku również trzeba ustalać kryteria socjalne i w jaki sposób?

Zawieszenie postanowień regulaminu wynagradzania

Ostatnio sytuacja finansowa mojej firmy uległa znacznemu pogorszeniu. Obawiam się o utratę płynności finansowej i w związku z tym szukam możliwych oszczędności. Obowiązujący w firmie regulamin przewiduje wysokie dodatki do wynagrodzeń. Słyszałem o możliwości zawieszenia postanowień regulaminu wynagradzania. Na czym polega takie zawieszenie i czy mogę je zastosować w swoim zakładzie?

Coraz więcej bezrobotnych

Stopa bezrobocia w grudniu 2009 roku wzrosła do 11,9 proc. wobec 11,4 proc. w listopadzie 2009 roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Zgoda na potrącenia z wynagrodzenia

Zajmuję się sprawami kadrowo-płacowymi w firmie usługowej. Mam pytanie dotyczące potrąceń z wynagrodzenia. Czy dopuszczalne jest złożenie przez pracownika jednorazowej zgody, np. z początkiem roku kalendarzowego, na comiesięczne potrącenia z wynagrodzenia, jeżeli kwota do potrącenia w chwili podpisywania zgody nie jest pracownikowi znana?

Dwie formy urlopu bezpłatnego

Urlop bezpłatny jest okresem zatrudnienia, w którym pracownik nie świadczy pracy. Przepisy prawa pracy przewidują dwie formy udzielenia tego urlopu.

Prawa i obowiązki pracodawcy względem telepracownika

Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną) i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem tychże środków komunikacji.

Czy pracodawca może wyznaczyć pracownikom godziny spożywania posiłków

Nasza firma zatrudnia wielu młodych pracowników. Ostatnio szef zdenerwował się, gdy zobaczył, że w trakcie rozmów z klientem jeden z pracowników żuł gumę. Pracodawca zakazał żucia gumy w godzinach pracy i spożywania posiłków w obecności klientów. Wyznaczył jedną 20-minutową przerwę w połowie dnia pracy, podczas której pracownicy mogą jeść. Czy pracownicy mogą odmówić korzystania z tej przerwy i samodzielnie (jak do tej pory) ustalać sobie pory jedzenia posiłków? Czy za żucie gumy w pracy i spożywanie posiłków w godzinach innych niż ustalone szef może ukarać pracownika, który nie respektuje zakazu?

Maksymalny okres trwania umowy na czas określony

Jeżeli do umów o pracę na czas określony trwających w dniu 1 stycznia 2012 r. stosuje się art. 251 k.p., należy uznać, że umowa zawarta w czasie obowiązywania tzw. ustawy antykryzysowej i trwająca po zakończeniu jej obowiązywania jest wliczana do sekwencji umów wynikającej z art. 251 k.p.

Stopa bezrobocia nadal rośnie

Stopa bezrobocia w grudniu 2009 roku wyniosła 11,9 proc. i w porównaniu do listopada wzrosła o pół punktu procentowego - poinformował resort pracy i polityki społecznej.

Kierunki kształcenia są niedostosowane do potrzeb rynku pracy

Głównym problemem młodych bezrobotnych jest niedostosowanie wykształcenia do potrzeb rynku pracy - oceniła w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska. Zapewniła, że młodzież zaliczana jest do grup ryzyka, jeśli chodzi o zagrożenie bezrobociem i objęta jest szczególną opieką urzędów pracy.

Zwiększenie aktywności zawodowej osób po 50. roku życia

Rząd opowiada się za zwiększeniem w ciągu najbliższych 10 lat do 50 proc. wskaźnika zatrudnienia osób w wieku 55 - 64 lata. Rada Ministrów przyjęła dokument do programu "Solidarność pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+".

Poprawa oceny stanu zatrudnienia

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o trendach na rynku pracy, w grudniu spadł, co oznacza, że nie należy spodziewać się gwałtownego wzrostu bezrobocia - podał instytut BIEC.

Charakterystyka mianowania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę

Umowy mianowania i wyboru wywołują podwójny skutek, tj. prowadzą do nawiązania stosunku pracy oraz nadania określonych kompetencji. Są czynnościami jednostronnymi, niewymagającymi dla swojej skuteczności zawarcia odrębnej umowy o pracę.

Czy pracodawca może odsunąć od pracy pracownika, u którego podejrzewa chorobę

Podejrzewamy, że jeden z naszych pracowników jest chory na grypę. Pracownik ten jednak twierdzi, że nic mu nie dolega i stawia się codziennie do pracy. Czy możemy odsunąć tego pracownika od pracy, aby nie zarażał pozostałych pracowników? Czy mamy prawo nakazać pracownikom noszenie maseczek ochronnych?

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Wypowiedzieliśmy umowę o pracę jednemu z kierowników działów. Na jego miejsce zamierzmy zatrudnić inną osobę w okresie wypowiedzenia zwolnionego kierownika. Czy możemy jednostronnie zwolnić dotychczasowego kierownika z obowiązku świadczenia pracy?

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, który po uzyskaniu zgody na wykorzystanie urlopu w pełnym rocznym wymiarze złożył wypowiedzenie

Pracownik złożył 15 października br. wniosek o udzielenie od 22 października br. urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, jaki mu przysługuje, tj. 20 dni. Wyraziliśmy na to zgodę. Następnie pracownik złożył 19 października br. wypowiedzenie umowy o pracę. Jego umowa o pracę rozwiązała się z końcem listopada. Po złożeniu przez pracownika wypowiedzenia, a przed rozpoczęciem korzystania przez niego z urlopu, skróciliśmy pracownikowi wymiar urlopu z 20 dni na 19 dni, które mu przysługują za 11 miesięcy pracy. Czy w takim przypadku postąpiliśmy prawidłowo? Pracownik nie zgodził się na skrócenie urlopu i złożył skargę do Inspekcji Pracy.

Czy pracodawca ma prawo do pomniejszania wysokości ekwiwalentu za pranie i konserwację odzieży roboczej?

W przepisach wewnątrzzakładowych określono wysokość ekwiwalentu dla pracowników za pranie oraz konserwację odzieży i obuwia roboczego w stałej kwocie, należnej za pełny miesiąc wykonanej pracy. Pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym. Pracodawca pomniejszył wysokość należnego za miesiąc ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej proporcjonalnie do liczby dni nieobecności z powodu urlopu wypoczynkowego. Czy miał prawo do pomniejszenia wysokości tego ekwiwalentu?

Zwolnienie na chorą babcię

Jeden z naszych pracowników nie posiada własnej rodziny (nie ma żony ani dzieci), jednak mieszka na stałe ze swoją babcią. Teraz jego babcia jest chora. Czy w takim wypadku pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy na sprawowanie opieki nad babcią? Czy przysługuje mu zasiłek opiekuńczy?

Normy pracy

Normy pracy mają wpływ na wysokość wynagrodzenia, dlatego zostały umieszczone w rozdziale Ia działu trzeciego Kodeksu pracy poświęconego wynagrodzeniu za pracę.

Odwołanie z urlopu na żądanie

Pracownik zawiadomił nas rano, że korzysta w tym dniu z urlopu na żądanie. Ponieważ około południa wystąpiła w zakładzie awaria, nakazaliśmy pracownikowi natychmiastowe stawienie się do pracy. Pracownik jednak nie wykonał tego polecenia, stwierdzając, że nie musi wracać do pracy, ponieważ jest to urlop na żądanie. Czy pracownik miał rację, a jeśli nie, to czy możemy rozwiązać z nim umowę o pracę?

Bezrobotny może zostać zawodowym kierowcą ciężarówki

Blisko 2,3 mln zł otrzyma Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD) w Zielonej Górze z Programu Kapitał Ludzki. Pieniądze będą przeznaczone na realizację projektu, który pozwoli uzyskać kwalifikacje bezrobotnym posiadającym prawa jazdy kategorii C i C+E.

Koszty studiów

Jakie koszty jestem zobowiązany ponieść jako pracodawca, jeśli chciałbym wysłać dwie pracownice na studia podnoszące ich kwalifikacji? Czy w związku z tym powinienem zawrzeć z tymi pracownicami jakąś odrębną umowę? Czy koszty za dojazdy na zajęcia pokrywa również pracodawca? W jaki sposób są opodatkowane i oskładkowane koszty studiów pracownika w celu podniesienia kwalifikacji?

Spóźnione przyjęcie oferty rozwiązania stosunku pracy

Pracownik w pisemnym podaniu skierował do pracodawcy wniosek o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z końcem bieżącego roku. Po upływie 2 miesięcy od wpłynięcia tego pisma poinformowaliśmy pracownika, że zgadzamy się na zaproponowany przez niego sposób oraz termin rozwiązania stosunku pracy. Pracownik odwołał jednak swoją wcześniejszą propozycję. Czy w tej sytuacji możemy rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę na warunkach zaproponowanych przez niego w pierwotnym piśmie?

W listopadzie wzrosła stopa bezrobocia

Według szacunków ministerstwa pracy, stopa bezrobocia w listopadzie 2009 r. wyniosła 11,4 proc. i była o 0,3 punktu procentowego wyższa niż w październiku. Urzędnicy resortu wyjaśniają, że wzrost jest wynikiem zakończenia prac sezonowych i interwencyjnych.

Bezprawna groźba pracodawcy

Pracodawca musi wiedzieć, w jakich okolicznościach stan groźby zaistnieje, gdyż pracownicy, chcąc uchylić się od skutków swoich oświadczeń woli, często powołują się na to, że działali pod wpływem groźby pracodawcy.

Właściciele firm utrzymują znaczny poziom zwolnień

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, trzeci miesiąc z rzędu nieznacznie obniża się - wynika z listopadowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W nadchodzących miesiącach tempo wzrostu bezrobocia nie powinno znacznie się zwiększyć, z wyjątkiem obserwowanego o tej porze roku wzrostu grona osób sezonowo bezrobotnych.

Zawarcie zakładowego układu zbiorowego pracy

Zakładowy układ zbiorowy pracy, potocznie zwany układem zakładowym, uregulowany jest w dziale 11 Kodeksu pracy.

Czy można zwolnić dyscyplinarnie działacza związkowego spożywającego alkohol w czasie urlopu wypoczynkowego w pokoju związkowym

W lokalu związkowym znajdującym na terenie zakładu pracy został zorganizowany poczęstunek z okazji imienin przewodniczącego związku. Dyrektor firmy i inspektor bhp zastali przewodniczącego i jego zastępcę przy piciu alkoholu. Obaj przebywali tego dnia na urlopach wypoczynkowych. Czy te osoby można zwolnić dyscyplinarnie?

Urlopy przymusowe

Pracodawca w określonych przypadkach może polecić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego bez uzgodnienia terminu.

REKLAMA