Kategorie

Od kiedy rozpoczyna się termin na zwolnienie dyscyplinarne, jeśli pracodawca miał niesprawdzone informacje o naruszeniu obowiązków pracowniczych

Jadwiga Krukowska
Do naszego sklepu wpłynął anonim, w którym napisano, że kasjerka nie rozlicza się w całości w ciągu miesiąca z dziennych utargów za sprzedany towar. Po wykonaniu inwentaryzacji zarzut przedstawiony w anonimie potwierdził się. Czy miesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym rozpoczyna się w tym przypadku od dnia wpłynięcia anonimu, czy od dnia zakończenia inwentaryzacji?

Jednomiesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym z winy pracownicy liczy się od dnia, w którym z wynikiem przeprowadzonej inwentaryzacji zapoznała się osoba uprawniona do podjęcia decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę.

UZASADNIENIE

Reklama

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez zakład pracy wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy w tym trybie (art. 52 § 2 Kodeksu pracy). Wiadomości te powinny być na tyle sprawdzone i wiarygodne, aby pracodawca przekonał się o nagannym postępowaniu danego pracownika. Może to wymagać sprawdzenia i wysłuchania pracownika, któremu jest zarzucane ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Data wpływu anonimu nie rozpoczyna biegu terminu do rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. Na podstawie anonimowego pisma nie można nabrać przekonania, że pracownica naruszyła obowiązki pracownicze. Również fakt, że w danym dniu została zakończona inwentaryzacja, która potwierdza wiarygodność anonimu, nie rozpoczyna biegu tego terminu, jeżeli w tym dniu o jej wynikach nie dowiedziała się osoba lub organ zarządzający Państwa firmą czy inna osoba uprawniona do rozwiązania umowy o pracę. Takie stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 21 października 1999 r. (I PKN 329/99, OSNAP 2001/5/159).

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownica, mimo ponagleń kadrowej, odkładała wykonanie lekarskich badań okresowych. Termin ważności badań upłynął 31 grudnia 2009 r. Na naradzie kierowników z zarządem spółki 7 stycznia 2010 r. kadrowa poinformowała zarząd o braku badań lekarskich pracownicy. Niewykonanie przez pracownika okresowych badań w terminie, mimo otrzymania skierowania na te badania, uprawnia pracodawcę do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika. W przedstawionej sytuacji bieg jednomiesięcznego terminu do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy rozpoczął się 1 stycznia 2010 r. W tym dniu bowiem utraciły ważność badania okresowe pracownicy, o czym wiedziała kadrowa, która posiada pisemne upoważnienie do dokonywania za pracodawcę czynności w zakresie rozwiązywania umów o pracę.

W omawianej sytuacji jednomiesięczny termin na wręczenie zwolnienia dyscyplinarnego pracownicy rozpoczął się w chwili, kiedy pracodawca dowiedział się o wynikach inwentaryzacji. Na podstawie wyników inwentaryzacji pracodawca uzyskał pewność, że kasjerka nie wywiązuje się z obowiązku zdawania w całości utargów w każdym dniu pracy. Wyniki inwentaryzacji pokazały, że kasjerka naruszyła swoje obowiązki pracownicze, ponieważ nie wykonywała prawidłowo swojego zakresu czynności polegającego na obowiązku codziennego rozliczania się z pieniędzy, które utargowała w czasie dniówki roboczej. Postępowanie kasjerki uprawnia pracodawcę do rozwiązania z nią umowy o pracę bez wypowiedzenia.

W praktyce od razu po zakończeniu inwentaryzacji w kasie osoba odpowiedzialna za jej przeprowadzenie powinna przekazać w pisemnej wersji wynik inwentaryzacji przełożonemu, który ma uprawnienia do rozwiązania umowy o pracę z kasjerką.

Ukaranie pracownika za naruszenie obowiązków pracowniczych w inny sposób niż przez zwolnienie dyscyplinarne nie pozbawia pracodawcy możliwości jego zwolnienia dyscyplinarnie, jeżeli nie upłynął jeszcze miesięczny termin od dopuszczenia się tego naruszenia.

PRZYKŁAD

W spółce akcyjnej nastąpiła zmiana całego dwuosobowego zarządu. Poprzedni zarząd wymierzył karę nagany dozorcy za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwym. Dozorca nie odwołał się od kary. Nowy zarząd zorientował się, że od nagannego zachowania pracownika minęły dopiero 3 tygodnie i rozwiązał z dozorcą umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym, mimo że zajście miało miejsce przed powołaniem nowego zarządu. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

Podstawa prawna

 • art. 52, art. 108 § 1 Kodeksu pracy.
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.