reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Od kiedy rozpoczyna się termin na zwolnienie dyscyplinarne, jeśli pracodawca miał niesprawdzone informacje o naruszeniu obowiązków pracowniczych

Od kiedy rozpoczyna się termin na zwolnienie dyscyplinarne, jeśli pracodawca miał niesprawdzone informacje o naruszeniu obowiązków pracowniczych

Do naszego sklepu wpłynął anonim, w którym napisano, że kasjerka nie rozlicza się w całości w ciągu miesiąca z dziennych utargów za sprzedany towar. Po wykonaniu inwentaryzacji zarzut przedstawiony w anonimie potwierdził się. Czy miesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym rozpoczyna się w tym przypadku od dnia wpłynięcia anonimu, czy od dnia zakończenia inwentaryzacji?

Jednomiesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym z winy pracownicy liczy się od dnia, w którym z wynikiem przeprowadzonej inwentaryzacji zapoznała się osoba uprawniona do podjęcia decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę.

UZASADNIENIE

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez zakład pracy wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy w tym trybie (art. 52 § 2 Kodeksu pracy). Wiadomości te powinny być na tyle sprawdzone i wiarygodne, aby pracodawca przekonał się o nagannym postępowaniu danego pracownika. Może to wymagać sprawdzenia i wysłuchania pracownika, któremu jest zarzucane ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Data wpływu anonimu nie rozpoczyna biegu terminu do rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. Na podstawie anonimowego pisma nie można nabrać przekonania, że pracownica naruszyła obowiązki pracownicze. Również fakt, że w danym dniu została zakończona inwentaryzacja, która potwierdza wiarygodność anonimu, nie rozpoczyna biegu tego terminu, jeżeli w tym dniu o jej wynikach nie dowiedziała się osoba lub organ zarządzający Państwa firmą czy inna osoba uprawniona do rozwiązania umowy o pracę. Takie stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 21 października 1999 r. (I PKN 329/99, OSNAP 2001/5/159).

PRZYKŁAD

Pracownica, mimo ponagleń kadrowej, odkładała wykonanie lekarskich badań okresowych. Termin ważności badań upłynął 31 grudnia 2009 r. Na naradzie kierowników z zarządem spółki 7 stycznia 2010 r. kadrowa poinformowała zarząd o braku badań lekarskich pracownicy. Niewykonanie przez pracownika okresowych badań w terminie, mimo otrzymania skierowania na te badania, uprawnia pracodawcę do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika. W przedstawionej sytuacji bieg jednomiesięcznego terminu do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy rozpoczął się 1 stycznia 2010 r. W tym dniu bowiem utraciły ważność badania okresowe pracownicy, o czym wiedziała kadrowa, która posiada pisemne upoważnienie do dokonywania za pracodawcę czynności w zakresie rozwiązywania umów o pracę.

W omawianej sytuacji jednomiesięczny termin na wręczenie zwolnienia dyscyplinarnego pracownicy rozpoczął się w chwili, kiedy pracodawca dowiedział się o wynikach inwentaryzacji. Na podstawie wyników inwentaryzacji pracodawca uzyskał pewność, że kasjerka nie wywiązuje się z obowiązku zdawania w całości utargów w każdym dniu pracy. Wyniki inwentaryzacji pokazały, że kasjerka naruszyła swoje obowiązki pracownicze, ponieważ nie wykonywała prawidłowo swojego zakresu czynności polegającego na obowiązku codziennego rozliczania się z pieniędzy, które utargowała w czasie dniówki roboczej. Postępowanie kasjerki uprawnia pracodawcę do rozwiązania z nią umowy o pracę bez wypowiedzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama