REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Od kiedy rozpoczyna się termin na zwolnienie dyscyplinarne, jeśli pracodawca miał niesprawdzone informacje o naruszeniu obowiązków pracowniczych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jadwiga Krukowska

REKLAMA

Do naszego sklepu wpłynął anonim, w którym napisano, że kasjerka nie rozlicza się w całości w ciągu miesiąca z dziennych utargów za sprzedany towar. Po wykonaniu inwentaryzacji zarzut przedstawiony w anonimie potwierdził się. Czy miesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym rozpoczyna się w tym przypadku od dnia wpłynięcia anonimu, czy od dnia zakończenia inwentaryzacji?

Jednomiesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym z winy pracownicy liczy się od dnia, w którym z wynikiem przeprowadzonej inwentaryzacji zapoznała się osoba uprawniona do podjęcia decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez zakład pracy wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy w tym trybie (art. 52 § 2 Kodeksu pracy). Wiadomości te powinny być na tyle sprawdzone i wiarygodne, aby pracodawca przekonał się o nagannym postępowaniu danego pracownika. Może to wymagać sprawdzenia i wysłuchania pracownika, któremu jest zarzucane ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Data wpływu anonimu nie rozpoczyna biegu terminu do rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. Na podstawie anonimowego pisma nie można nabrać przekonania, że pracownica naruszyła obowiązki pracownicze. Również fakt, że w danym dniu została zakończona inwentaryzacja, która potwierdza wiarygodność anonimu, nie rozpoczyna biegu tego terminu, jeżeli w tym dniu o jej wynikach nie dowiedziała się osoba lub organ zarządzający Państwa firmą czy inna osoba uprawniona do rozwiązania umowy o pracę. Takie stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 21 października 1999 r. (I PKN 329/99, OSNAP 2001/5/159).

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracownica, mimo ponagleń kadrowej, odkładała wykonanie lekarskich badań okresowych. Termin ważności badań upłynął 31 grudnia 2009 r. Na naradzie kierowników z zarządem spółki 7 stycznia 2010 r. kadrowa poinformowała zarząd o braku badań lekarskich pracownicy. Niewykonanie przez pracownika okresowych badań w terminie, mimo otrzymania skierowania na te badania, uprawnia pracodawcę do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika. W przedstawionej sytuacji bieg jednomiesięcznego terminu do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy rozpoczął się 1 stycznia 2010 r. W tym dniu bowiem utraciły ważność badania okresowe pracownicy, o czym wiedziała kadrowa, która posiada pisemne upoważnienie do dokonywania za pracodawcę czynności w zakresie rozwiązywania umów o pracę.

W omawianej sytuacji jednomiesięczny termin na wręczenie zwolnienia dyscyplinarnego pracownicy rozpoczął się w chwili, kiedy pracodawca dowiedział się o wynikach inwentaryzacji. Na podstawie wyników inwentaryzacji pracodawca uzyskał pewność, że kasjerka nie wywiązuje się z obowiązku zdawania w całości utargów w każdym dniu pracy. Wyniki inwentaryzacji pokazały, że kasjerka naruszyła swoje obowiązki pracownicze, ponieważ nie wykonywała prawidłowo swojego zakresu czynności polegającego na obowiązku codziennego rozliczania się z pieniędzy, które utargowała w czasie dniówki roboczej. Postępowanie kasjerki uprawnia pracodawcę do rozwiązania z nią umowy o pracę bez wypowiedzenia.

W praktyce od razu po zakończeniu inwentaryzacji w kasie osoba odpowiedzialna za jej przeprowadzenie powinna przekazać w pisemnej wersji wynik inwentaryzacji przełożonemu, który ma uprawnienia do rozwiązania umowy o pracę z kasjerką.

Ukaranie pracownika za naruszenie obowiązków pracowniczych w inny sposób niż przez zwolnienie dyscyplinarne nie pozbawia pracodawcy możliwości jego zwolnienia dyscyplinarnie, jeżeli nie upłynął jeszcze miesięczny termin od dopuszczenia się tego naruszenia.

PRZYKŁAD

W spółce akcyjnej nastąpiła zmiana całego dwuosobowego zarządu. Poprzedni zarząd wymierzył karę nagany dozorcy za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwym. Dozorca nie odwołał się od kary. Nowy zarząd zorientował się, że od nagannego zachowania pracownika minęły dopiero 3 tygodnie i rozwiązał z dozorcą umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym, mimo że zajście miało miejsce przed powołaniem nowego zarządu. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

Podstawa prawna

  • art. 52, art. 108 § 1 Kodeksu pracy.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA