Przepisy BHP w laboratorium chemicznym
28 lut 2014
Przestrzeganie zasad wynikających z przepisów BHP jest obowiązkiem pracodawcy. Zasady BHP szczególnie istotne są dla pracowników zatrudnionych w miejscach szczególnie niebezpiecznych, jak na przykład laboratorium chemiczne.
Co powinna zawierać instrukcja użytkowania środków ochrony indywidualnej
17 paź 2012
Stosujemy w naszym zakładzie różne środki ochrony indywidualnej. Niektóre z nich są dość skomplikowane. Kto powinien stworzyć instrukcję obsługi takich środków i co powinna ona zawierać?
Kiedy magazynier może dodatkowo wykonywać prace właściwe dla elektryka
05 paź 2012
Zatrudniamy na pełny etat pracownika na stanowisku magazyniera. Posiada on również uprawnienia elektryka. Sporadycznie zdarza się, że magazynier naprawia instalację elektryczną lub urządzenie elektryczne. Magazynier ma zakres obowiązków na piśmie, który dotyczy wyłącznie prac magazyniera. Nie chce on, aby dopisywać mu jeszcze obowiązki elektryka, ponieważ dodatkowe czynności wykonuje rzadko i robi to z własnej woli. Czy magazynier może wykonywać czynności elektryka i czy przedstawiona sytuacja nie koliduje z prawem pracy?
Wyposażenie zakładu pracy w gaśnice w przypadku innych zabezpieczeń przeciwpożarowych
24 wrz 2012
Nasz zakład pracy zainwestował i we wszystkich pomieszczeniach zostały zamontowane czujki dymu oraz tryskacze (uruchamiają się automatycznie w razie pożaru). Czy w związku z tym musimy wyposażać zakład w gaśnice?
Ręczne prace transportowe
30 cze 2011
Najwyższe półki regału są na wysokości 2,50 m. Na regale mają być składowane paczki o ciężarze do 10 kg. Jakie wymagania powinny być spełnione, aby układanie na półkach i zdejmowanie paczek z półek regału było bezpieczne?
Szkolenia w zakresie bhp
25 lut 2011
Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi przeszkolenie w zakresie
bhp przed dopuszczeniem go do pracy. Ponadto pracodawca powinien zapewnić okresowe szkolenia w
tym zakresie.
Prace zimowe - obowiązki pracodawcy
07 lut 2011
Pracownicy wykonujący swoją pracę w trudnych warunkach atmosferycznych i niskiej temperaturze narażeni są przede wszystkim na upadki będące skutkiem poślizgnięcia się na ośnieżonej lub zalodzonej powierzchni oraz na odmrożenia kończyn, uszu czy choroby będące skutkiem gwałtownych zmian temperatury.
Zapobieganie wypadkom – szkolenia bhp pracowników
26 sty 2011
Wszystkie szkolenia z zakresu bhp, zarówno instruktaże, jak i szkolenia okresowe, powinny odbywać się w czasie pracy. Jeśli nie ma możliwości zorganizowania szkolenia w czasie pracy, można je przeprowadzić w dniu wolnym lub po pracy, ale wtedy pracownikowi trzeba zapłacić za godziny szkolenia lub oddać czas wolny.
Choroby pracowników biurowych
12 sty 2011
Pozycja siedząca dominuje w pracy biurowej. Nie wymaga ona dużego wysiłku fizycznego, lecz praca wykonywana przez dłuższy czas w tej pozycji powoduje dolegliwości bólowe i zmiany zwyrodnieniowe w narządzie ruchu, głównie w kręgosłupie. Warto pamiętać, że rodzaj i stopnień obciążenia pracowników zależy od wymiaru czasu pracy przy komputerze, stopnia trudności wykonywanych zadań, zaangażowania i znajomości obsługi programów. W czasie kontroli warunków pracy i szkoleń, zwłaszcza dla osób kierujących pracownikami, odpowiedzialnych za organizację pracy, warto rozmawiać o dolegliwościach, jakie może powodować praca w niewłaściwych warunkach, a także doradzać, jak można tym dolegliwościom zapobiegać.
Jakiej dokumentacji należy wymagać przy zakupie nowych maszyn?
22 gru 2010
Jako właściciel i pracodawca niewielkiego zakładu pracy zamierzam kupić kilka maszyn do swojej firmy. Na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie maszyn?
Ile może kosztować wypadek przy pracy
28 paź 2010
Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę liczne obowiązki dotyczące bhp. Ich niezapewnienie może skutkować m.in. koniecznością wypłaty poszkodowanemu pracownikowi odszkodowania czy renty.
Pięć podstawowych zasad bezpiecznej eksploatacji
21 cze 2010
W czasie targów SAWO 2010 ruszyła kampania dotycząca bezpieczeństwa
eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków.
Jak należy rozumieć pojęcie dostępności dla pracowników instrukcji bhp maszyn i urządzeń użytkowanych na terenie zakładu pracy?
24 mar 2010
Na terenie zakładu pracy w procesie produkcji używanych jest ponad 20 maszyn. Powierzchnia hali produkcyjnej wynosi powyżej 2000 m2. Praca na terenie zakładu pracy wykonywana jest na dwie zmiany. Instrukcje bhp maszyn i urządzeń przechowywane są na terenie biura pracodawcy u kierownika parku maszynowego. Podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy inspektor pracy nakazał udostępnić pracownikom do stałego korzystania instrukcje bhp. W jaki sposób pracodawca powinien udostępnić pracownikom instrukcje?
Czy wózki widłowe bez osłon bocznych (drzwi) mogą być użytkowane zimą na otwartej przestrzeni?
19 sty 2010
W naszym magazynie korzystamy z wózka widłowego. Kilka razy w tygodniu wózek używany jest do rozładunku towarów na zewnątrz magazynu. Czy powinniśmy taki wózek wyposażyć w kabinę z drzwiami bocznymi?
Szczególna ochrona kobiet a przepisy BHP
07 paź 2009
Zatrudniając kobiety w zakładzie pracy, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia im odpowiednich warunków pracy. Dotyczy to głównie organizacji pomieszczeń higienicznosanitarnych oraz niezatrudniania przy określonych rodzajach prac.
Działania ograniczające ryzyko wypadków przy pracy
25 wrz 2009
Wszędzie, gdzie można ograniczyć ryzyko wypadków przy pracy, wprowadzając rozwiązania techniczne, tam są one wprowadzane - zapewnił w Sejmie wicepremier Waldemar Pawlak. Minister gospodarki przedstawił informację rządu w sprawie działań zmierzających do zmniejszenia skali wypadków przy pracy. Wnioskował o to klub Lewicy.
Kto przeprowadza instruktaż stanowiskowy
24 lip 2009
Jesteśmy małą firmą budowlaną. Obsługę bhp zapewnia nam zgodnie z przepisami specjalista spoza zakładu pracy. Czy taki behapowiec ma też przeprowadzać instruktaż stanowiskowy?
Zasady tworzenia instrukcji bhp
29 sty 2009
Instrukcje bhp są w każdym zakładzie pracy jednym z najważniejszych elementów systemu bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest tworzenie instrukcji bhp, natomiast pracownicy muszą się do nich stosować.
Szkolenia BHP wstępne i okresowe
26 wrz 2008
Szkolenie
wstępne bhp obejmuje instruktaż ogólny wszystkich nowo zatrudnionych
pracowników, a także studentów i uczniów odbywających praktyki lub
praktyczną naukę zawodu.
Szkolenia BHP
18 sie 2008
Pracodawca zapewnia pracownikowi odbycie odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy szkolenia, w tym przekazanie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska lub wykonywanej pracy.
Rodzaje prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej
18 sie 2008
Zgodnie z art. 210 § 4 k.p. pracownik ma prawo, po
uprzednim zawiadomieniu przełożonego, powstrzymać się od wykonywania
pracy wymagającej szczególnej sprawności psychofizycznej w przypadku,
gdy jego stan psychofizyczny nie zapewnia bezpiecznego wykonywania
pracy i stwarza zagrożenie dla innych osób. Wykaz prac wymagających
szczególnej sprawności psychofizycznej reguluje rozporządzenie Ministra
Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. (DzU nr 62, poz. 287).
Specjalista do spraw BHP
18 sie 2008
Zatrudniamy 105 pracowników. Sprawy z zakresu bhp prowadzi jeden pracownik zatrudniony na stanowisku głównego specjalisty. Czy możemy temu pracownikowi, który jest przewodniczącym związku zawodowego, w ramach tego etatu powierzyć wykonywanie innych czynności niewchodzących w zakres jego obowiązków? - pyta Czytelnik z Krakowa.
Zasady konserwacji urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic
13 sie 2008
Urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w odpowiedniej dokumentacji technicznej oraz instrukcjach obsługi. Przeglądy te powinny być przeprowadzane w okresach i w sposób zgodny z instrukcją ustaloną przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.
Zarządzanie bezpieczeństwem - korzystne dla pracodawcy
11 sie 2008
Wdrożenie systemu zarządzania bhp prowadzi do osiągania stałej poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników oraz do ograniczenia strat związanych z niewłaściwymi warunkami pracy.
Zagrożenia w pracy biurowej
08 lip 2008
Praca w biurze, jak to się powszechnie wydaje, nie jest ani lekka, ani zdrowa. Może doprowadzić do wielu schorzeń, nadmiernego przeciążenia organizmu, osłabienia sprawności intelektualnej. Bezpieczne i higieniczne warunki pracy powinien zapewnić pracodawca.
Ochrona przeciwpożarowa cz. III
26 cze 2008
Obowiązek wyposażania budynku, obiektu budowlanego lub terenu w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice, z równoczesnym obowiązkiem zapewnienia ich konserwacji oraz naprawy w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie, znacznie podnosi bezpieczeństwo pracy w firmie.