Będzie nowa ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?
REKLAMA
REKLAMA
- Nowa ustawa o minimalnym wynagrodzeniu
- Założenia projektowanej ustawy
- Minimalne wynagrodzenie według nowych zasad od 2026 r.
- Sankcje przewidziane w projekcie ustawy
Nowa ustawa o minimalnym wynagrodzeniu
Rada Ministrów pracuje nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa zaimplementuje do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 275 z 25 października 2022 r., str. 33). Polska powinna wdrożyć dyrektywę do 15 listopada 2024 r.
REKLAMA
Nowa ustawa zastąpi obecną ustawę z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 2207 ze zm.).
Założenia projektowanej ustawy
Projektowana ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zakłada m.in.:
- pozostawienie dotychczas obowiązującego w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu przepisu definiującego najniższe wynagrodzenie za pracę;
- coroczną procedurę ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej;
- utrzymanie co do zasady dotychczasowego mechanizmu ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę;
- aktualizację minimalnego wynagrodzenia za pracę co najmniej raz na 4 lata;
- wprowadzenie procedury przeprowadzenia aktualizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę;
- wprowadzenie wynagrodzenia minimalnego za pracę jako wynagrodzenia zasadniczego;
- analogiczne, co do zasady, przepisy w zakresie minimalnej stawki godzinowej co przepisy obowiązującej obecnie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.
Minimalne wynagrodzenie według nowych zasad od 2026 r.
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu reguluje też kwestię zachowania mocy:
- obwieszczenia ustalającego wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. wydanego na podstawie obecnie obowiązującej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę albo
- rozporządzenia ustalającego wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. wydanego na podstawie obecnej ustawy.
Przepisy tych aktów prawnych zachowają moc do 31 grudnia 2025 r.
Powyższe wynika z faktu, że projekt ustawy będzie miał zastosowanie do ustalenia wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2026 r. Natomiast wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. będzie ustalana na podstawie przepisów obecnej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwagi na fakt, że wysokości te muszą być ustalone najpóźniej do 15 września 2024 r.
Sankcje przewidziane w projekcie ustawy
Projektowana ustawa o minimalnym wynagrodzeniu przewiduje też wprowadzenie nowych sankcji w Kodeksie pracy oraz Kodeksie karnym. W projekcie ustawy założono wprowadzenie nowego typu przestępstwa oraz nowego typu wykroczenia, które związane są z naruszeniem prawa pracownika do wynagrodzenia za pracę.
W projekcie przewidziano także naliczanie odsetek za nieterminowe wypłacenie należnych pracownikom wynagrodzeń. Ponadto, projekt przewiduje podwyższenie sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat