reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Wykroczenia pracodawcy > W jakiej wysokości mandatem może ukarać inspektor pracy pracodawcę

W jakiej wysokości mandatem może ukarać inspektor pracy pracodawcę

Pracodawca, który popełnia wykroczenie musi się liczyć z konsekwencjami swoich czynów. Inspektor pracy może go ukarać mandatem. W jakiej wysokości mandat może otrzymać pracodawca?

Wysokość mandatu nakładanego przez inspektora pracy

Mandaty są najczęstszą rekcją inspektorów pracy na wykryte przez nich wykroczenie. Powodem częstego stosowania mandatów jest przekonanie inspektorów pracy, że są one bardziej skuteczne niż odleglejsze w czasie i długotrwałe postępowanie przed sądem.

Zgodnie z Kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenia inspektor pracy może nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat. Zasadą jest, że w postępowaniu mandatowym nakłada się grzywnę w wysokości do 500 zł, a w przypadku gdy czyn wyczerpuje znamiona wykroczeń określonych w dwóch lub więcej przepisach ustawy i stosuje się przepis przewidujący karę najsurowszą, można nałożyć mandat w wysokości do 1000 zł. Ograniczeń tych nie stosuje się jednak do inspektorów pracy, oni mogą nałożyć mandat do 2000 zł. Co więcej, jeśli ukarany pracodawca co najmniej dwukrotnie za wykroczenie przeciwko prawom pracownika określone w Kodeksie pracy popełnia w ciągu dwóch lat od dnia ostatniego ukarania takie wykroczenie, inspektor pracy może w postępowaniu mandatowym nałożyć grzywnę w wysokości do 5000 zł.

Inspektor pracy wcześniej nie mógł nakładać tak wysokich mandatów. Wszystko zmieniła ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy, która podwyższyła górną granicę wysokości mandatu, z 1000 do 2000 zł. Dlaczego nastąpiła taka zmiana? Podwyższenie wysokości mandatu nakładanego przez organ wynika z tego, że dla pracodawcy korzystniejsze finansowo było zapłacenie mandatu i dalsze łamanie przepisów. Podwyższenie wysokości mandatu może skłonić pracodawców do zmiany swoich poglądów. Jeśli pracodawca dopuścił się dwóch lub więcej wykroczeń podlegających ukaraniu w postępowaniu mandatowym, to za każdy z tych czynów inspektor pracy może nałożyć na niego grzywnę w wymiarze do 2000 złotych. Suma grzywien nałożonych przez inspektora może przekroczyć górną granicę 2000 zł.

Zobacz także: Jak inspektor pracy może ukarać pracodawcę za wykroczenie przeciwko prawom pracownika

Przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia nie wskazują dolnej granicy mandatu, jednak zgodnie z Kodeksem wykroczeń należy przyjąć, że dolną granicę wysokości mandatu jest kwota 20 zł.

Warto podkreślić, że pracodawca nie ma obowiązku przyjęcia mandatu nałożonego na niego przez inspektora pracy. W takim przypadku inspektor pracy kieruje wniosek o ukaranie do sąd.

Zobacz także: Wykroczenia pracodawcy

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Kodeks wykroczeń

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama