Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę w orzecznictwie SN
REKLAMA
Przejęcie całego lub części zakładu przez innego pracodawcę jest korzystne dla dotychczasowego pracodawcy. W przypadku gdy dochodzi do przejścia zakładu na innego pracodawcę nie trzeba bowiem rozwiązywać z pracownikami umów o pracę (art. 231 Kodeksu pracy). Wystarczy jedynie przekazać im informację na piśmie, jeżeli w zakładzie nie ma organizacji związkowych, o:
REKLAMA
- przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę,
- przyczynach prawnych i ekonomicznych tego przejścia,
- socjalnych skutkach tego przejścia dla pracowników,
- zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników.
Taką informację przekazują pracownikom dotychczasowy i nowy pracodawca w terminie co najmniej 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu lub jego części. Jeżeli u pracodawcy działa organizacja związkowa, to taką informację dotychczasowy i nowy pracodawca przekazują tej organizacji.
Kiedy można mówić o przejęciu zakładu pracy przez innego pracodawcę
Kiedy dochodzi do przejęcia zakładu pracy w trybie art. 231 Kodeksu pracy, wielokrotnie wypowiadał się Sąd Najwyższy. Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 13 stycznia 2011 r. (III PK 30/10), „podstawową przesłanką stwierdzenia przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę jest przejęcie przez niego całego majątku tego zakładu. Przesłanka ta jest spełniona, gdy cały majątek, który był w dyspozycji zlikwidowanego zakładu, zostaje przejęty przez gminę. Stosunki własnościowe nie mają w tym przypadku znaczenia, czyli nie jest istotny fakt, że majątek ten był przez cały czas własnością gminy, a zakład usług komunalnych jedynie go użytkował. Decydujące znaczenie ma fakt dysponowania zorganizowanym mieniem tworzącym zakład pracy. W tym zakresie stosunek między gminą a zakładem jest analogiczny do stosunku między wydzierżawiającym a dzierżawcą. Wobec przejęcia przez gminę całego mienia będącego we władaniu zlikwidowanego zakładu, kwestia zadań własnych gminy, do wykonywania których to mienie służyło, ma mniejsze znaczenie”.
Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Jak ustalić czy doszło do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę
Podstawa prawna:
- art. 231 § 1 Kodeksu pracy,
- art. 261 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat