Kategorie

Kto wydaje świadectwo pracy za okresy pracy przypadające przed przejęciem pracowników

Czajkowska-Matosiuk Katarzyna
Od maja br. nasza spółka przejęła w trybie art. 231 Kodeksu pracy kilkudziesięciu pracowników innej spółki. Która spółka powinna wystawić świadectwo pracy za okres pracy na umowę na okres próbny, jeżeli umowa ta zakończyła się przed przejęciem pracowników? Przejęty pracownik po zakończeniu umowy na okres próbny nie chciał świadectwa pracy, a teraz podczas pracy na podstawie umowy na czas określony w naszej firmie wystąpił o jego wydanie.

Świadectwo pracy za okres pracy na okresie próbnym powinna wydać pracownikowi Państwa spółka. Obowiązek ten przeszedł na nowego pracodawcę, który przejmując pracowników automatycznie wstąpił we wszystkie prawa i obowiązki poprzedniego pracodawcy.

Reklama

Co do zasady, rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy powoduje powstanie po stronie pracodawcy obowiązku wydania pracownikowi świadectwa pracy (art. 97 § 1 Kodeksu pracy). Pracodawca jest zobowiązany uczynić to bezwarunkowo i niezwłocznie.

Od obowiązku niezwłocznego wydania świadectwa pracy po rozwiązaniu umowy o pracę przepisy prawa pracy przewidują jednak pewne wyjątki. Pracodawca nie musi wydawać świadectwa pracy, jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). Zdaniem większości ekspertów prawa pracy, dotyczy to także sytuacji, gdy między kolejnymi umowami terminowymi wystąpią okresy przerwy. Pracodawca nie będzie więc musiał wydać świadectwa pracy po rozwiązaniu umowy terminowej, gdy po krótkiej przerwie będzie miał zamiar zatrudnić pracownika ponownie.

Pracodawca, który zatrudnia pracownika na podstawie:

 • umowy o pracę na okres próbny,
 • umowy o pracę na czas określony lub
 • umowy o pracę na czas wykonywania określonej pracy

może wydać jedno zbiorcze świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów zawartych w okresie 24 miesięcy od dnia zawarcia pierwszej umowy (art. 97 § 11 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Reklama

Pracodawca zawarł z pracownikiem 1 kwietnia 2011 r. umowę o pracę na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Po zakończeniu tej umowy pracodawca zawarł z pracownikiem umowę o pracę na czas określony 1,5 roku – od 1 lipca 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. Wydanie świadectwa pracy potwierdzającego oba okresy zatrudnienia powstanie dopiero w dniu upływu 24-miesięcznego terminu liczonego od dnia zawarcia pierwszej z tych umów, czyli 1 kwietnia 2013 r.

W sytuacji gdy rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy zawartej przed upływem 24 miesięcy będzie przypadało po upływie 24 miesięcy, pracodawca będzie miał obowiązek wydać świadectwo pracy w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy (art. 97 § 12 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracodawca 1 kwietnia 2011 r. zawarł z pracownikiem umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy. Po zakończeniu tej umowy pracodawca podpisał z pracownikiem umowę o pracę na czas określony 1,5 roku – od 1 lipca 2011 r. do 31 grudnia 2012 r., a następnie zamierza zawrzeć umowę na czas określony na okres 1 roku – do 31 grudnia 2013 r. Pracodawca będzie miał obowiązek wydać świadectwo pracy dopiero po zakończeniu ostatniej umowy na czas określony, tj. 31 grudnia 2013 r. Umowa ta będzie bowiem trwała w dniu upływu 24-miesięcznego limitu, a termin jej zakończenia przypada po nim.


Obowiązek wydania przez pracodawcę świadectwa po 24 miesiącach od dnia zawarcia umowy terminowej nie wyklucza prawa pracownika pozostającego w zatrudnieniu na podstawie umów terminowych do żądania wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej z tych umów albo świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów (art. 97 § 13 Kodeksu pracy).

Pracownik może w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy:

 • w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej umowy o pracę (na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy),
 • dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie zakończonych umów terminowych, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy.

Świadectw pracy nie trzeba wydawać pracownikom w przypadku przejścia zakładu pracy w całości lub w części na innego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy (czyli z zachowaniem ciągłości zatrudnienia), gdyż nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w stosunkach pracy z pracownikami przejętego zakładu. Oznacza to, że zostaje zachowana jedność i ciągłość stosunku pracy z przejmowanymi pracownikami, którego kontynuatorem staje się nowy pracodawca.

WAŻNE!

Jeżeli dochodzi do przejścia pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy, nie powoduje to rozwiązania stosunków pracy i obowiązku wydania świadectw pracy przejmowanym pracownikom.

Jeżeli jednak, tak jak w Państwa pytaniu, pracownik wystąpił z żądaniem wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę u poprzedniego pracodawcy, po której została zawarta kolejna umowa o pracę (i stosunek pracy trwa u nowego pracodawcy), to obowiązek wystawienia świadectwa pracy ciąży na nowym pracodawcy. Powinien on wydać pracownikowi świadectwo w terminie 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku w tej sprawie (art. 97 § 13 Kodeksu pracy). Jeśli jednak wydanie świadectw pracy pracownikowi (lub osobie przez niego upoważnionej) w tym terminie nie jest możliwe, nowy pracodawca ma dodatkowe 7 dni na przekazanie świadectwa pocztą lub doręczenie w inny sposób.

PRZYKŁAD

Od 1 stycznia 2012 r. pracodawca A zawarł z pracownikiem umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy. Po zakończeniu tej umowy, czyli 1 kwietnia 2012 r., pracodawca A nie wydał pracownikowi świadectwa pracy, gdyż zdecydował się zawrzeć z nim umowę o pracę na czas określony 1 roku – od 1 kwietnia 2012 r. do 31 marca 2013 r. 1 maja 2012 r. doszło do przejścia zakładu pracy na pracodawcę B. Co do zasady, obowiązek wydania świadectwa pracy, potwierdzającego oba okresy zatrudnienia, powstaje dopiero w dniu upływu 24-miesięcznego terminu liczonego od dnia zawarcia pierwszej z umów, czyli 1 stycznia 2014 r. W tym dniu pracodawca B powinien wydać pracownikowi zbiorcze świadectwo pracy. Jeżeli jednak pracownik zażąda wydania świadectwa pracy za oba okresy zatrudnienia, np. w dniu zakończeniu drugiej umowy (31 marca 2013 r.), pracodawca B musi spełnić żądanie pracownika i wydać świadectwo w terminie 7 dni. Gdy wydanie świadectwa pracy pracownikowi (lub osobie przez niego upoważnionej) w tym terminie nie jest możliwe, pracodawca ma dodatkowe 7 dni na wydanie świadectwa.

Podstawa prawna:

 • art. 231, art. 97 Kodeksu pracy,
 • § 1, § 2 oraz załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?