reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Okres wypowiedzenia w przypadku powołania (art. 72)

Okres wypowiedzenia w przypadku powołania (art. 72)

Odwołanie może nastąpić w każdym czasie. Organu odwołującego nie obowiązują, tak jak to jest przy wypowiadaniu umowy o pracę na czas nie określony, okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy, w czasie których nie można zgodnie z prawem dokonać wypowiedzenia, może być dokonane w każdym czasie, a więc także podczas usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

W takim przypadku okres wypowiedzenia rozpoczyna swój bieg z chwilą upływu okresu usprawiedliwionej nieobecności w pracy. W konsekwencji początek okresu wypowiedzenia może przypadać w środku tygodnia lub w środku miesiąca.

Odwołanie pracownika z zajmowanego stanowiska może nastąpić także w sytuacjach, w których obowiązuje zakaz wypowiedzenia umownego stosunku pracy.

Ustawodawca wprowadził jednak szczególną regulację, która chroni interesy pracownika, gdy odwołanie następuje w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, w okresie ciąży pracownicy lub w okresie, gdy pracownikowi brakuje nie więcej niż dwa lata nabycia prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Odwołanie pracownika ze stanowiska w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy wstrzymuje bieg okresu wypowiedzenia aż do czasu, gdy ustanie przyczyna nieobecności. Jeżeli okres usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy jest dłuższy niż określony w art. 53 § 1 i 2 , organ odwołujący może jednak złożyć oświadczenie woli o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia.

Przeczytaj koniecznie: Rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy bez winy pracownika

Na organie odwołującym ciąży obowiązek zapewnienia odwołanej pracownicy w ciąży lub odwołanemu pracownikowi w wieku przedemerytalnym pracy odpowiadającej kwalifikacjom zawodowym. Praca odpowiadająca kwalifikacjom zawodowym pracownika jest to taka praca, przy której kwalifikacje zawodowe pracownika zostaną należycie wykorzystane.

Organ odwołujący ma obowiązek złożyć odwołanemu pracownikowi propozycję innej pracy na piśmie. Złożenie propozycji innej pracy ustnie powoduje, że gdy pracownik nie przyjmie tej propozycji, nie nastąpi rozwiązanie stosunku pracy.

Bieg okresu równego okresowi wypowiedzenia, po którym następuje rozwiązanie stosunku pracy w wypadku odmowy przyjęcia przez pracownika propozycji innej pracy, rozpoczyna się bowiem od dnia zaproponowania na piśmie innej pracy.

Porównaj: Jak pracodawca powinien obliczać okresy wypowiedzenia

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Organ odwołujący ma obowiązek złożyć odwołanemu pracownikowi propozycję innej pracy na piśmie.
Organ odwołujący ma obowiązek złożyć odwołanemu pracownikowi propozycję innej pracy na piśmie.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama