Okres wypowiedzenia w przypadku powołania (art. 72)
REKLAMA
REKLAMA
W takim przypadku okres wypowiedzenia rozpoczyna swój bieg z chwilą upływu okresu usprawiedliwionej nieobecności w pracy. W konsekwencji początek okresu wypowiedzenia może przypadać w środku tygodnia lub w środku miesiąca.
REKLAMA
Odwołanie pracownika z zajmowanego stanowiska może nastąpić także w sytuacjach, w których obowiązuje zakaz wypowiedzenia umownego stosunku pracy.
Ustawodawca wprowadził jednak szczególną regulację, która chroni interesy pracownika, gdy odwołanie następuje w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, w okresie ciąży pracownicy lub w okresie, gdy pracownikowi brakuje nie więcej niż dwa lata nabycia prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Odwołanie pracownika ze stanowiska w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy wstrzymuje bieg okresu wypowiedzenia aż do czasu, gdy ustanie przyczyna nieobecności. Jeżeli okres usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy jest dłuższy niż określony w art. 53 § 1 i 2 , organ odwołujący może jednak złożyć oświadczenie woli o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia.
Przeczytaj koniecznie: Rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy bez winy pracownika
Na organie odwołującym ciąży obowiązek zapewnienia odwołanej pracownicy w ciąży lub odwołanemu pracownikowi w wieku przedemerytalnym pracy odpowiadającej kwalifikacjom zawodowym. Praca odpowiadająca kwalifikacjom zawodowym pracownika jest to taka praca, przy której kwalifikacje zawodowe pracownika zostaną należycie wykorzystane.
Organ odwołujący ma obowiązek złożyć odwołanemu pracownikowi propozycję innej pracy na piśmie. Złożenie propozycji innej pracy ustnie powoduje, że gdy pracownik nie przyjmie tej propozycji, nie nastąpi rozwiązanie stosunku pracy.
Bieg okresu równego okresowi wypowiedzenia, po którym następuje rozwiązanie stosunku pracy w wypadku odmowy przyjęcia przez pracownika propozycji innej pracy, rozpoczyna się bowiem od dnia zaproponowania na piśmie innej pracy.
Porównaj: Jak pracodawca powinien obliczać okresy wypowiedzenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat