Świadczenie rodzicielskie podpisane przez Prezydenta
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa wprowadza nowe świadczenie rodzicielskie, które ma przysługiwać osobom, które urodził)' dziecko, a które nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego (bezrobotni, studenci oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych Jak umowa zlecenia).
Przedmiotowe świadczenie ma być wypłacone przez 12 miesięcy w wysokości 1000 zł, niezależnie od dochodu w rodzinie.
W przypadku większej liczby dzieci świadczenie będzie przysługiwać odpowiednio przez: 65 tygodni- przy urodzeniu bliźniąt lub przyjęciu na wychowanie dwojga dzieci; 67 tygodni- trojaczków; 69 tygodni- czworaczków; 71 tygodni- pięcioraczków i większej liczby dzieci.
Rekomendowany produkt: Komplet zmian w prawie pracy
Świadczenie rodzicielskie otrzyma:
- matka lub ojciec (ale ten w razie wykorzystania przez nią przynajmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka, śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka);
- opiekun faktyczny w przypadku objęcia opieka dziecka w wieku do ukończenia 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10 roku życia;
- rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7 roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego- do ukończenia 10 roku życia;
- osobie, która przysposobiła dziecko, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego- do ukończenia 10 roku życia.
Zadaj pytanie: FORUM
Przedmiotowa ustawa określa jednocześnie, kiedy świadczenie rodzicielskie nie przysługuje (art. 17c. pkt 9).
W zakresie prawa do zasiłku macierzyńskiego ustawa zawiera zmianę dla rolników. Przedmiotowa zmiana zmierza do wyrównania uprawnień rolników i osób objętych powszechnym systemem ubezpieczeniowym w zakresie pomocy państwa udzielonej po urodzeniu dziecka.
Ustawa wprowadza również przepisy obejmujące bezrobotnego, którego nie można pozbawić tego statusu w razie sprawowania opieki nad dzieckiem przez czas odpowiadający okresom przewidzianym Kodeksem pracy (art. 11).
Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem przepisów będących podstawą do ustanowienia przez gminy świadczeń na rzecz rodziny na terenie gminy oraz przepisów dotyczących możliwości zatrudnienia opiekuna dziennego także na podstawie umowy o pracę, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Świadczenie rodzicielskie 1000 zł netto - przyjęcie poprawek Senatu
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: