reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Świadczenie rodzicielskie podpisane przez Prezydenta

Świadczenie rodzicielskie podpisane przez Prezydenta

Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw wprowadzająca w życie nowe świadczenie dla rodziców tzw. świadczenie rodzicielskie została podpisana przez Prezydenta RP. Świadczenie będzie wypłacane przez 12 miesięcy w wysokości 1000 zł.

Ustawa wprowadza nowe świadczenie rodzicielskie, które ma przysługiwać osobom, które urodził)' dziecko, a które nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego (bezrobotni, studenci oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych Jak umowa zlecenia).

Przedmiotowe świadczenie ma być wypłacone przez 12 miesięcy w wysokości 1000 zł, niezależnie od dochodu w rodzinie.

W przypadku większej liczby dzieci świadczenie będzie przysługiwać odpowiednio przez: 65 tygodni- przy urodzeniu bliźniąt lub przyjęciu na wychowanie dwojga dzieci; 67 tygodni- trojaczków; 69 tygodni- czworaczków; 71 tygodni- pięcioraczków i większej liczby dzieci.

Rekomendowany produkt: Komplet zmian w prawie pracy

Świadczenie rodzicielskie otrzyma:

  • matka lub ojciec (ale ten w razie wykorzystania przez nią przynajmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka, śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka);
  • opiekun faktyczny w przypadku objęcia opieka dziecka w wieku do ukończenia 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10 roku życia;
  • rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7 roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego- do ukończenia 10 roku życia;
  • osobie, która przysposobiła dziecko, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego- do ukończenia 10 roku życia.

Zadaj pytanie: FORUM

Przedmiotowa ustawa określa jednocześnie, kiedy świadczenie rodzicielskie nie przysługuje (art. 17c. pkt 9).

W zakresie prawa do zasiłku macierzyńskiego ustawa zawiera zmianę dla rolników. Przedmiotowa zmiana zmierza do wyrównania uprawnień rolników i osób objętych powszechnym systemem ubezpieczeniowym w zakresie pomocy państwa udzielonej po urodzeniu dziecka.

Ustawa wprowadza również przepisy obejmujące bezrobotnego, którego nie można pozbawić tego statusu w razie sprawowania opieki nad dzieckiem przez czas odpowiadający okresom przewidzianym Kodeksem pracy (art. 11).

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem przepisów będących podstawą do ustanowienia przez gminy świadczeń na rzecz rodziny na terenie gminy oraz przepisów dotyczących możliwości zatrudnienia opiekuna dziennego także na podstawie umowy o pracę, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Świadczenie rodzicielskie 1000 zł netto - przyjęcie poprawek Senatu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama