Urlop wychowawczy (art. 186)
REKLAMA
REKLAMA
Przysługuje on z mocy prawa, dlatego jeśli osoba uprawniona wystąpi z takim wnioskiem (minimum na 2 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem), pracodawca nie może odmówić.
Aby otrzymać urlop wychowawczy, trzeba przepracować minimum 6 miesięcy, przy czym do tego okresu wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia. Maksymalny wymiar takiego urlopu to 3 lata, ale jednocześnie osoba uprawniona nie może z niego skorzystać po ukończeniu przez dziecko 4 lat. Urlop wychowawczy można rozłożyć maksymalnie na cztery części. Pracodawca może odwołać z urlopu pracownika tylko wtedy, jeśli wykorzystuje go niezgodnie z przeznaczeniem.
REKLAMA
Polecamy: Rezygnacja z urlopu wychowawczego
Pracodawca stwierdził, że pracownik wyjechał do innego miasta w celu podjęcia pracy, zaś dzieckiem opiekuje się matka pracownika. W takiej sytuacji pracodawca ma prawo wezwać pracownika do stawienia się w pracy, pracownik zaś ma obowiązek to polecenie wykonać. Do celów dowodowych pracodawca powinien mieć dokumenty bądź świadków, którzy potwierdzą te okoliczności. Pracodawca ma prawo wezwać pracownika, który korzysta z urlopu wychowawczego, do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie wcześniej jednak niż po upływie 3 dni od dnia wezwania i nie później niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia wiadomości o trwałym zaprzestaniu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
W czasie urlopu wychowawczego pracownik zachowuje dla siebie i swojej rodziny prawo do świadczeń społecznej służby zdrowia, a także korzysta ze świadczeń zakładowego funduszu socjalnego. Okres urlopu wychowawczego traktuje się jak okres zatrudnienia u pracodawcy, u którego pracownik pracował przed pójściem na urlop. Po złożeniu przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego pracodawca nie może złożyć oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę ani też rozwiązać umowy. Jeżeli jednakże pracownik złoży wniosek o urlop wychowawczy po dokonaniu przez pracodawcę czynności zmierzającej do rozwiązania stosunku pracy (czyli np. wypowie umowę), to umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności.
Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracodawca zobowiązany jest zatrudnić pracownika na stanowisku równorzędnym lub na innym (zgodnym z jego kwalifikacjami), ale za nie niższym wynagrodzeniem.
Polecamy: Urlop wychowawczy - poradnik
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat