| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Pracownik - rodzic > Urlop wychowawczy (art. 186)

Urlop wychowawczy (art. 186)

Urlop wychowawczy jest bezpłatnym urlopem, udzielanym na wniosek pracownika, w celu sprawowania osobistej opieki nad małym dzieckiem w wieku do lat 4. Może on zostać udzielony zarówno matce, jak i ojcu dziecka lub jego opiekunom.

Przysługuje on z mocy prawa, dlatego jeśli osoba uprawniona wystąpi z takim wnioskiem (minimum na 2 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem), pracodawca nie może odmówić.
Aby otrzymać urlop wychowawczy, trzeba przepracować minimum 6 miesięcy, przy czym do tego okresu wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia. Maksymalny wymiar takiego urlopu to 3 lata, ale jednocześnie osoba uprawniona nie może z niego skorzystać po ukończeniu przez dziecko 4 lat. Urlop wychowawczy można rozłożyć maksymalnie na cztery części. Pracodawca może odwołać z urlopu pracownika tylko wtedy, jeśli wykorzystuje go niezgodnie z przeznaczeniem.

Polecamy: Rezygnacja z urlopu wychowawczego

Pracodawca stwierdził, że pracownik wyjechał do innego miasta w celu podjęcia pracy, zaś dzieckiem opiekuje się matka pracownika. W takiej sytuacji pracodawca ma prawo wezwać pracownika do stawienia się w pracy, pracownik zaś ma obowiązek to polecenie wykonać. Do celów dowodowych pracodawca powinien mieć dokumenty bądź świadków, którzy potwierdzą te okoliczności. Pracodawca ma prawo wezwać pracownika, który korzysta z urlopu wychowawczego, do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie wcześniej jednak niż po upływie 3 dni od dnia wezwania i nie później niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia wiadomości o trwałym zaprzestaniu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

W czasie urlopu wychowawczego pracownik zachowuje dla siebie i swojej rodziny prawo do świadczeń społecznej służby zdrowia, a także korzysta ze świadczeń zakładowego funduszu socjalnego. Okres urlopu wychowawczego traktuje się jak okres zatrudnienia u pracodawcy, u którego pracownik pracował przed pójściem na urlop. Po złożeniu przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego pracodawca nie może złożyć oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę ani też rozwiązać umowy. Jeżeli jednakże pracownik złoży wniosek o urlop wychowawczy po dokonaniu przez pracodawcę czynności zmierzającej do rozwiązania stosunku pracy (czyli np. wypowie umowę), to umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności.

Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracodawca zobowiązany jest zatrudnić pracownika na stanowisku równorzędnym lub na innym (zgodnym z jego kwalifikacjami), ale za nie niższym wynagrodzeniem.

Polecamy: Urlop wychowawczy - poradnik

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Doktor nauk prawnych specjalizujący się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »