Obniżenie wymiaru czasu pracy na urlopie wychowawczym (art. 186(7))
REKLAMA
REKLAMA
Ustawodawca nakazuje bowiem wprost, aby obniżenie wymiaru czasu pracy nie przekraczało połowy czasu obowiązującego danego pracownika. Oznacza to odniesienie się do indywidualnego czasu pracy pracownika występującego z wnioskiem w trybie przewidzianym omawianym przepisem.
REKLAMA
Polecamy: Urlop wychowawczy - poradnik
Uprawniony do urlopu wychowawczego pracownik, zatrudniony w połowie obowiązującego go czasu pracy, może zgłosić wniosek o obniżenie tego wymiaru o połowę, tj. do 1/4.
Okres, w którym pracownik może korzystać z obniżonego wymiaru czasu pracy i w którym pracodawca jest obowiązany zastosować się do wniosku pracownika w tej mierze, musi odpowiadać okresowi, przez który pracownik jest uprawniony do urlopu wychowawczego. Brak prawa do urlopu wychowawczego zwalnia pracodawcę od obowiązku uwzględnienia wniosku. Ustawodawca nie określił wprawdzie wprost, w przeciwieństwie do innych przepisów, że wniosek taki powinien być zgłoszony na piśmie, wydaje się jednak, że ma to być forma pisemna.
Polecamy: serwis Urlopy
Zmniejszenie wymiaru czasu pracy w trybie omawianym będzie skutkować odpowiednim obniżeniem wynagrodzenia.
Na koniec należy wskazać, że aby w ogóle być uprawnionym do zmniejszenia swojego wymiaru czasu pracy trzeba być w ogóle uprawnionym do urlopu wychowawczego. Aby otrzymać urlop wychowawczy, trzeba przepracować minimum 6 miesięcy, przy czym do tego okresu wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia. Maksymalny wymiar takiego urlopu to 3 lata, ale jednocześnie osoba uprawniona nie może z niego skorzystać po ukończeniu przez dziecko 4 lat. Urlop wychowawczy można rozłożyć maksymalnie na cztery części. Pracodawca może odwołać z urlopu pracownika tylko wtedy, jeśli wykorzystuje go niezgodnie z przeznaczeniem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat