Jaka jest wysokość odszkodowania pracownika? (art. 119)

REKLAMA
Pracownik ma obowiązek naprawienia szkody, jaką pracodawca poniósł za zawinione niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych. Pracownik ponosi odpowiedzialność za rzeczywistą szkodę, swego bezprawnego działania lub zaniechania.
Zobacz: Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez wielu pracowników (art. 118)
Odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przez pracownika ustala się w wysokości poniesionej przez pracodawcę szkody. W przepisach kodeksu pracy wprowadzono górną granicę wysokości odszkodowania. Jest nią kwota trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu jej wyrządzenia. W przypadku, jeśli strata jest mniejsza niż trzymiesięczne wynagrodzenie pracownika, jej wysokość decyduje o rozmiarze odpowiedzialności pracownika. Natomiast, jeżeli szkoda przewyższa górną granicę, pracownik zapłaci wynagrodzenie w wysokości trzymiesięcznej pensji. Jeśli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, uwzględnia się jedynie jego wynagrodzenie za część etatu.
Granica wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia dotyczy naprawienia szkody powstałej przez zawinione lecz nieumyślne działanie lub zaniechanie pracownika. W przypadku, kiedy pracownik nie wykonał lub wykonał nienależycie swoje obowiązki pracownicze umyślnie ponosi od odpowiedzialność w pełnej wysokości.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineZobacz serwis: Wypowiedzenie
Roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o wyrządzeniu szkody przez pracownika - jednak nie później niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia. W przypadku szkody wyrządzonej umyślnie, roszczenia przedawniają się po upływie 10 lat.
Podstawa prawna: Art. 119 Kodeksu pracy
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: