reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Odpowiedzialność materialna > Jaka jest wysokość odszkodowania pracownika? (art. 119)

Jaka jest wysokość odszkodowania pracownika? (art. 119)

Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.

Pracownik ma obowiązek naprawienia szkody, jaką pracodawca poniósł za zawinione niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych. Pracownik ponosi odpowiedzialność za rzeczywistą szkodę, swego bezprawnego działania lub zaniechania.

Zobacz: Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez wielu pracowników (art. 118)

Odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przez pracownika ustala się w wysokości poniesionej przez pracodawcę szkody. W przepisach kodeksu pracy wprowadzono górną granicę wysokości odszkodowania. Jest nią kwota trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu jej wyrządzenia. W przypadku, jeśli strata jest mniejsza niż trzymiesięczne wynagrodzenie pracownika, jej wysokość decyduje o rozmiarze odpowiedzialności pracownika. Natomiast, jeżeli szkoda przewyższa górną granicę, pracownik zapłaci wynagrodzenie w wysokości trzymiesięcznej pensji. Jeśli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, uwzględnia się jedynie jego wynagrodzenie za część etatu.

Granica wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia dotyczy naprawienia szkody powstałej przez zawinione lecz nieumyślne działanie lub zaniechanie pracownika. W przypadku, kiedy pracownik nie wykonał lub wykonał nienależycie swoje obowiązki pracownicze umyślnie ponosi od odpowiedzialność w pełnej wysokości.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie

Roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o wyrządzeniu szkody przez pracownika - jednak nie później niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia. W przypadku szkody wyrządzonej umyślnie, roszczenia przedawniają się po upływie 10 lat.

Podstawa prawna: Art. 119 Kodeksu pracy

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Granica wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia dotyczy naprawienia szkody powstałej przez zawinione lecz nieumyślne działanie lub zaniechanie pracownika.
Granica wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia dotyczy naprawienia szkody powstałej przez zawinione lecz nieumyślne działanie lub zaniechanie pracownika.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kudlicki

Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama