reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Odpowiedzialność materialna > Pracownik odpowiada tylko za rzeczywistą szkodę (art. 115)

Pracownik odpowiada tylko za rzeczywistą szkodę (art. 115)

Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

Pracownik ponosi odpowiedzialność za rzeczywistą szkodę. Czyli tylko za straty poniesione przez pracodawcę za normalne następstwa działania lub zaniechania. Dokładnie pojęcie rzeczywistej straty nie zostało jednoznacznie zdefiniowane przez przepisy prawa pracy. Przyjmuje się, że rzeczywista szkoda oznacza uszczerbek poniesiony przez pracodawcę w mieniu, które do niego należało przed wyrządzeniem szkody.

Zobacz: Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pracodawcy? (art. 114)

Szkoda to uszczerbek w składnikach majątkowych pracodawcy. Przejawia się w różnicy między aktualnym stanem majątkowym pracodawcy a tym, jaki posiadałby, gdyby nie doszło do wyrządzenia szkody.

Odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przez pracownika ustala się w wysokości poniesionej przez pracodawcę szkody. W przepisach kodeksu pracy wprowadzono górną granicę wysokości odszkodowania. Jest nią kwota trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu jej wyrządzenia. W przypadku, jeśli strata jest mniejsza niż trzymiesięczne wynagrodzenie pracownika, jej wysokość decyduje o rozmiarze odpowiedzialności pracownika. Natomiast, jeżeli szkoda przewyższa górną granicę, pracownik zapłaci wynagrodzenie w wysokości trzymiesięcznej pensji.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Podstawa prawna: Art. 115 Kodeksu pracy

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Szkoda to uszczerbek w składnikach majątkowych pracodawcy.
Szkoda to uszczerbek w składnikach majątkowych pracodawcy.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama