Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez wielu pracowników (art. 118)
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku gdy kilku pracowników wspólnie wyrządzi szkodę pracodawcy zakres ich odpowiedzialności zależy od stopnia oraz rodzaju ich winy. Jeśli wyrządzenie szkody nastąpiło z winy nieumyślnej, każdy z nich ponosi odpowiedzialność za część szkody stosownie do przyczynienia się do niej i stopnia winy.
REKLAMA
Przy odpowiedzialności wyrządzonej przez wielu pracowników najistotniejsze jest stwierdzenie winy każdego z pracowników indywidualnie. Czynnikiem decydującym o zakresie odpowiedzialności jest stopień ich winy.
Zobacz: Pracownik nie ponosi winy za swojego pracodawcę (art. 117)
Dokonując oceny stopnia winy pracowników, przyjmuje się, że lekkomyślność oznacza większy stopień zawinienia niż niedbalstwo. O lekkomyślności pracownika można mówić, gdy pracownik przewiduje, że jego zachowanie może doprowadzić do wyrządzenia pracodawcy szkody, lecz bezpodstawnie przypuszcza, że tego uniknie.
Niedbalstwo ma miejsce wtedy, gdy pracownik nie przewidywał możliwości wyrządzenia swoim działaniem lub zaniechaniem szkody pracodawcy, ale w danych okolicznościach mógł to przewidzieć i powinien.
W przypadku, kiedy kilku pracowników wyrządziło szkodę, pracodawca musi ustalić, w jakim zakresie przyczynili się oni do powstania szkody i jaki stopień winy można im zarzucić. Ten z pracowników, który bardziej niż inni przyczynił się do powstania szkody i bardziej zawinił będzie ponosił większą odpowiedzialność materialną.
Zobacz serwis: Wynagrodzenie
Jeżeli nie jest możliwe ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych pracowników do powstania szkody, odpowiadają oni w częściach równych.
Podstawa prawna: Art. 117 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat