Pracodawca musi wykazać winę pracownika (art. 116)
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Ponosi odpowiedzialność, jeśli z własnej winy dopuścił się niewykonania lub nienależytego wykonania sowich obowiązków, czym spowodował uszczerbek w mieniu pracodawcy.
REKLAMA
Pracownik odpowiada za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.
Zobacz: Pracownik odpowiada tylko za rzeczywistą szkodę (art. 115)
Pomimo faktu, iż za szkodę odpowiada pracownik, to na pracodawcy ciąży obowiązek wykazania okoliczności uzasadniających zarówno odpowiedzialność, jak i wysokość szkody. Pracodawca musi wykazach wszystkie przesłanki odpowiedzialności pracownika. Do przesłanek, które musi udowodnić pracodawca należą: szkoda w mieniu pracownika, wina i bezprawność czynu pracownika oraz związek przyczynowy – pomiędzy bezprawnym działaniem lub zaniechaniem pracownika, a powstałą szkodą.
Jeśli pracownik nie dowiedzie przesłanek odpowiedzialności pracownika, to pracownik zostanie uwolniony od odpowiedzialności, pomimo istniejącej rzeczywiście szkody. Jeśli pracodawca nie wykaże, w sposób wystarczający, wszystkich przesłanek, składających się na zakres odpowiedzialności odszkodowawczej danego pracownika, to obowiązek naprawienia szkody nie zaistnieje. W razie sporu sądowego powództwo pracodawcy zostanie oddalone.
Zobacz serwis: Urlopy
Podstawa prawna: Art. 116 Kodeku pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat