Umyślne wyrządzenie szkody przez pracownika (art. 122)
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik może swoim bezprawnym zachowaniem doprowadzić do powstania szkody w mieniu pracodawcy. Bezprawnym działaniem będzie niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych powodujące uszczerbek. Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.
REKLAMA
Wysokość odszkodowania, jakie pracownik będzie zobowiązany zapłacić pracodawcy, zależy od tego czy pracownik dokonał bezprawnego działania umyślnie lub nieumyślnie. W razie umyślnego wyrządzenia szkody przez pracownika jego odpowiedzialność materialna jest znacznie surowsza.
Zobacz: Kiedy pracownik nie wywiązuje się z ugody o odszkodowanie? art. 121 (1)
O winie umyślnej możemy mówić, jeśli pracownik celowo doprowadza do powstania szkody lub przewidując możliwość jej powstania świadomie się na to godzi. Ciężar dowodu, że szkoda powstała z winy umyślnej pracownika, spoczywa na pracodawcy. Pracodawcę obciąża także obowiązek udowodnienia wysokości powstałej szkody.
W przypadku, gdy pracownik wyrządził swojemu pracodawcy szkodę umyślnie, jego odpowiedzialność obejmuje rzeczywiście poniesioną przez pracodawcę stratę oraz utracone przez pracodawcę korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby nie wyrządzono mu szkody.
W razie wykazania pracownikowi winy umyślnej jego odpowiedzialność nie ogranicza się tylko do kwoty 3-miesięcznych zarobków, jak to jest przy winie nieumyślnej, lecz obejmuje obowiązek naprawienia szkody w pełnej jej wysokości.
Zobacz serwis: Kadry
Podstawa prawna: Art. 122 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat