| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Odpowiedzialność materialna > Umyślne wyrządzenie szkody przez pracownika (art. 122)

Umyślne wyrządzenie szkody przez pracownika (art. 122)

Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości.


Pracownik może swoim bezprawnym zachowaniem doprowadzić do powstania szkody w mieniu pracodawcy. Bezprawnym działaniem będzie niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych powodujące uszczerbek. Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

Wysokość odszkodowania, jakie pracownik będzie zobowiązany zapłacić pracodawcy, zależy od tego czy pracownik dokonał bezprawnego działania umyślnie lub nieumyślnie. W razie umyślnego wyrządzenia szkody przez pracownika jego odpowiedzialność materialna jest znacznie surowsza.

Zobacz: Kiedy pracownik nie wywiązuje się z ugody o odszkodowanie? art. 121 (1)

O winie umyślnej możemy mówić, jeśli pracownik celowo doprowadza do powstania szkody lub przewidując możliwość jej powstania świadomie się na to godzi. Ciężar dowodu, że szkoda powstała z winy umyślnej pracownika, spoczywa na pracodawcy. Pracodawcę obciąża także obowiązek udowodnienia wysokości powstałej szkody.

W przypadku, gdy pracownik wyrządził swojemu pracodawcy szkodę umyślnie, jego odpowiedzialność obejmuje rzeczywiście poniesioną przez pracodawcę stratę oraz utracone przez pracodawcę korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby nie wyrządzono mu szkody.

W razie wykazania pracownikowi winy umyślnej jego odpowiedzialność nie ogranicza się tylko do kwoty 3-miesięcznych zarobków, jak to jest przy winie nieumyślnej, lecz obejmuje obowiązek naprawienia szkody w pełnej jej wysokości.

Zobacz serwis: Kadry

Podstawa prawna: Art. 122 Kodeksu pracy

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ciężar dowodu, że szkoda powstała z winy umyślnej pracownika, spoczywa na pracodawcy.
Ciężar dowodu, że szkoda powstała z winy umyślnej pracownika, spoczywa na pracodawcy.

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »