Odpowiednie przechowywanie skażonej odzieży ochronnej (art. 237(10))
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca ma obowiązek przechowywania w miejscu szczególnie do tego przeznaczonym środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia ochronnego które w wyniku stosowania w procesie pracy uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.
REKLAMA
Zobacz: Zakaz dopuszczenia do pracy bez środków ochrony indywidualnej (art. 237(9))
Pracownicy mają obowiązek przechowywania takiej odzieży wyłącznie w miejscu wyznaczonym.
O ile w pozostałych przypadkach Kodeks pracy dopuszcza możliwość, że to pracownicy sami piorą czy przechowują swoje ubranie robocze i otrzymują od pracodawcy stosowne wynagrodzenie, o tyle w przypadku odzieży skażonej jest to surowo zabronione. Zgodnie z paragrafem drugim omawianego artykułu powierzanie pracownikowi prania, konserwacji, odpylania i odkażania przedmiotów jest niedopuszczalne. Pranie, konserwacja, odpylanie i odkażanie środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego, które są skażone środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi lub materiałami biologicznie zakaźnymi, wymagają stosowania specjalnych metod i w żadnym wypadku te czynności nie mogą zostać powierzone pracownikom, nawet za ich zgodą.
Zobacz serwis: Stosunek pracy
Podstawa prawna: Art. 237(10) Kodeksu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat