| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Bezpieczeństwo i higiena pracy > Odpowiednie przechowywanie skażonej odzieży ochronnej (art. 237(10))

Odpowiednie przechowywanie skażonej odzieży ochronnej (art. 237(10))

Ustawodawca nałożył na pracodawcę obowiązek właściwego przechowywania skażonych środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia ochronnego.

Pracodawca ma obowiązek przechowywania w miejscu szczególnie do tego przeznaczonym środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia ochronnego które w wyniku stosowania w procesie pracy uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

Zobacz: Zakaz dopuszczenia do pracy bez środków ochrony indywidualnej (art. 237(9))

Pracownicy mają obowiązek przechowywania takiej odzieży wyłącznie w miejscu wyznaczonym.

O ile w pozostałych przypadkach Kodeks pracy dopuszcza możliwość, że to pracownicy sami piorą czy przechowują swoje ubranie robocze i otrzymują od pracodawcy stosowne wynagrodzenie, o tyle w przypadku odzieży skażonej jest to surowo zabronione. Zgodnie z paragrafem drugim omawianego artykułu powierzanie pracownikowi prania, konserwacji, odpylania i odkażania przedmiotów jest niedopuszczalne. Pranie, konserwacja, odpylanie i odkażanie środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego, które są skażone środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi lub materiałami biologicznie zakaźnymi, wymagają stosowania specjalnych metod i w żadnym wypadku te czynności nie mogą zostać powierzone pracownikom, nawet za ich zgodą.

Zobacz serwis: Stosunek pracy

Podstawa prawna: Art. 237(10) Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »