Obowiązek utworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 237(11))
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek utworzenie służby bezpieczeństwa i higieny pracy ciąży na pracodawcy, który zatrudnia powyżej 100 pracowników. Służba taka pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy i podlega bezpośrednio pracodawcy.
REKLAMA
Zobacz: Odpowiednie przechowywanie skażonej odzieży ochronnej (art. 237(10))
Pracodawca, jeżeli zatrudnia mniej niż 100 pracowników, może zadania z zakresu BHP zlecić innemu pracownikowi, zatrudnionemu przy innej pracy. Jeżeli pracodawca nie ma kompetentnych pracowników, może zadania z zakresu BHP zlecić specjalistom zewnętrznym. Wreszcie, pracodawca może sam przeprowadzać szkolenia z zakresu BHP i wykonywać inne obowiązki w tym zakresie, jeżeli posiada odpowiednie przeszkolenie i:
- zatrudnia do 10 pracowników albo
- zatrudnia do 20 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Najczęściej spotykaną sytuacją jest taka, że pracodawca zleca wykonywanie zadań z zakresu BHP swojemu pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. W takim wypadku, pracownik nie może ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla niego następstw z powodu wykonywania zadań i uprawnień służby BHP.
Ponadto, ustawodawca w paragrafie czwartym omawianego artykułu upoważnił inspektora pracy do nakazania pracodawcy utworzenia służby BHP albo zwiększenia liczby pracowników tej służby, jeżeli jest to uzasadnione stwierdzonymi zagrożeniami zawodowymi.
Zobacz serwis: Zatrudnianie młodocianych
Szczegółowy zakres działania, uprawnienia, organizację, liczebność i podporządkowanie służby BHP, a także kwalifikacje wymagane do wykonywania zadań służby BHP określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.
Podstawa prawna: Art. 237(11) Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat