REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca: kim jest człowiek 4.0?

Subskrybuj nas na Youtube
człowiek 4.0
człowiek 4.0

REKLAMA

REKLAMA

Praca w Polsce - pandemia COVID-19 zmieniła jej realia – przyśpieszyła cyfryzację, wpłynęła na relacje między pracownikami i pracodawcami, zmieniła ich wzajemne oczekiwania. Czy w nowych realiach działamy jako ludzie 4.0?

Praca i człowiek 4.0

Firmy i ich pracownicy funkcjonują obecnie w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, która wymaga nie tylko nowego trybu pracy, ale też unikatowych kompetencji. Już wcześniej rosnący w siłę rynek pracownika nabrał zupełnie nowego wymiaru. – Obserwując rynek pracy, niezależnie od branży, widzimy, że trendy związane z pracą zdalną zmieniły strategie firm w polityce personalnej. Zmieniają się modele pracy, coraz większą rolę odgrywa digitalizacja, która może zapełnić luki kompetencyjne w nowoczesnych zakładach produkcyjnych. O tym wszystkim będziemy rozmawiać w trakcie panelu Human 4.0, który odbędzie się na konferencji Made in Wroclaw 2022 już 18 października - mówi Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

REKLAMA

Autopromocja

Wszystkiemu winna pandemia?

Katalizatorem zmian, które zaszły na rynku pracy bez wątpienia była pandemia COVID-19. Na masową skalę, w szybkim tempie wdrażana była praca zdalna, zaczęto przyśpieszać rozwój kompetencji cyfrowych i zwiększać elastyczność w zarządzaniu. Koniec pandemii nie oznaczał jednak powrotu do punktu wyjścia. - Kiedy w kwietniu 2022 roku obostrzenia związane z pandemią Covid-19 zaczęły być łagodzone, a część pracodawców wprowadziła wymóg powrotu do pracy stacjonarnej w pełnym lub częściowym wymiarze, dla nas stało się jasne, że wracamy do zupełnie nowej rzeczywistości zawodowej, w której powinniśmy pozostawiać większą swobodę doboru stylów czy modeli pracy. Aby skutecznie przyciągać i zatrzymać w firmie najlepsze talenty, pracodawcy powinni jeszcze mocniej wsłuchiwać się w potrzeby kandydatów i pracowników, zadbać o ich dobrostan oraz rozwój zawodowy, a także już teraz budować organizacje oparte o kompetencje przyszłości – komentuje Ewa Wawszczak, HR consultancy director, general HR manager, Randstad.

Czas pandemii to również okres, który wydaje się już bezpowrotnie zmienił styl i preferencje co do lokalizacji miejsca pracy. - Pandemia radykalnie zmieniła niemal każdy aspekt naszego życia - również styl, w jakim pracujemy. Po początkowej dominacji home office doszliśmy do wniosku, że biura są nam jednak nadal potrzebne. To tu możemy wymienić się najciekawszymi pomysłami, wspólnie rozwiązać dany problem, albo po prostu porozmawiać chwilę, popijając kawę. Biuro pełni dziś ważną rolę integracyjną i pozwala rozgraniczyć sferę zawodową od sfery prywatnej. W ten sposób odpowiada na potrzeby człowieka 4.0 – komentuje Marek Stasieńko, Dyrektor ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska.

O trendach na rynku pracy

O tych i innych zmianach, które nastąpiły w ostatnich latach na rynku pracy, ale też trendach, które dynamicznie go zmieniają, w trakcie Made in Wroclaw 2022, będą rozmawiać eksperci z firm takich jak BNY Mellon, Boehringer Ingelheim Business Services Poland, Skanska, Balluff Sp. z o.o. czy Randstad. Konferencja odbędzie się 18 października – każdy może wziąć w niej udział, rejestrując się na www.made-in-wroclaw.pl.

Źródło: Made in Wroclaw

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było. Prezydent RP podpisał ustawę.

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! Jeszcze w tym kwartale 2025 r. wejdzie w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy.

REKLAMA

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA