REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca: kim jest człowiek 4.0?

człowiek 4.0
człowiek 4.0

REKLAMA

REKLAMA

Praca w Polsce - pandemia COVID-19 zmieniła jej realia – przyśpieszyła cyfryzację, wpłynęła na relacje między pracownikami i pracodawcami, zmieniła ich wzajemne oczekiwania. Czy w nowych realiach działamy jako ludzie 4.0?

Praca i człowiek 4.0

Firmy i ich pracownicy funkcjonują obecnie w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, która wymaga nie tylko nowego trybu pracy, ale też unikatowych kompetencji. Już wcześniej rosnący w siłę rynek pracownika nabrał zupełnie nowego wymiaru. – Obserwując rynek pracy, niezależnie od branży, widzimy, że trendy związane z pracą zdalną zmieniły strategie firm w polityce personalnej. Zmieniają się modele pracy, coraz większą rolę odgrywa digitalizacja, która może zapełnić luki kompetencyjne w nowoczesnych zakładach produkcyjnych. O tym wszystkim będziemy rozmawiać w trakcie panelu Human 4.0, który odbędzie się na konferencji Made in Wroclaw 2022 już 18 października - mówi Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

REKLAMA

Autopromocja

Wszystkiemu winna pandemia?

Katalizatorem zmian, które zaszły na rynku pracy bez wątpienia była pandemia COVID-19. Na masową skalę, w szybkim tempie wdrażana była praca zdalna, zaczęto przyśpieszać rozwój kompetencji cyfrowych i zwiększać elastyczność w zarządzaniu. Koniec pandemii nie oznaczał jednak powrotu do punktu wyjścia. - Kiedy w kwietniu 2022 roku obostrzenia związane z pandemią Covid-19 zaczęły być łagodzone, a część pracodawców wprowadziła wymóg powrotu do pracy stacjonarnej w pełnym lub częściowym wymiarze, dla nas stało się jasne, że wracamy do zupełnie nowej rzeczywistości zawodowej, w której powinniśmy pozostawiać większą swobodę doboru stylów czy modeli pracy. Aby skutecznie przyciągać i zatrzymać w firmie najlepsze talenty, pracodawcy powinni jeszcze mocniej wsłuchiwać się w potrzeby kandydatów i pracowników, zadbać o ich dobrostan oraz rozwój zawodowy, a także już teraz budować organizacje oparte o kompetencje przyszłości – komentuje Ewa Wawszczak, HR consultancy director, general HR manager, Randstad.

Czas pandemii to również okres, który wydaje się już bezpowrotnie zmienił styl i preferencje co do lokalizacji miejsca pracy. - Pandemia radykalnie zmieniła niemal każdy aspekt naszego życia - również styl, w jakim pracujemy. Po początkowej dominacji home office doszliśmy do wniosku, że biura są nam jednak nadal potrzebne. To tu możemy wymienić się najciekawszymi pomysłami, wspólnie rozwiązać dany problem, albo po prostu porozmawiać chwilę, popijając kawę. Biuro pełni dziś ważną rolę integracyjną i pozwala rozgraniczyć sferę zawodową od sfery prywatnej. W ten sposób odpowiada na potrzeby człowieka 4.0 – komentuje Marek Stasieńko, Dyrektor ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska.

O trendach na rynku pracy

O tych i innych zmianach, które nastąpiły w ostatnich latach na rynku pracy, ale też trendach, które dynamicznie go zmieniają, w trakcie Made in Wroclaw 2022, będą rozmawiać eksperci z firm takich jak BNY Mellon, Boehringer Ingelheim Business Services Poland, Skanska, Balluff Sp. z o.o. czy Randstad. Konferencja odbędzie się 18 października – każdy może wziąć w niej udział, rejestrując się na www.made-in-wroclaw.pl.

Źródło: Made in Wroclaw

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA