REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca: kim jest człowiek 4.0?

człowiek 4.0
człowiek 4.0

REKLAMA

REKLAMA

Praca w Polsce - pandemia COVID-19 zmieniła jej realia – przyśpieszyła cyfryzację, wpłynęła na relacje między pracownikami i pracodawcami, zmieniła ich wzajemne oczekiwania. Czy w nowych realiach działamy jako ludzie 4.0?

Praca i człowiek 4.0

Firmy i ich pracownicy funkcjonują obecnie w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, która wymaga nie tylko nowego trybu pracy, ale też unikatowych kompetencji. Już wcześniej rosnący w siłę rynek pracownika nabrał zupełnie nowego wymiaru. – Obserwując rynek pracy, niezależnie od branży, widzimy, że trendy związane z pracą zdalną zmieniły strategie firm w polityce personalnej. Zmieniają się modele pracy, coraz większą rolę odgrywa digitalizacja, która może zapełnić luki kompetencyjne w nowoczesnych zakładach produkcyjnych. O tym wszystkim będziemy rozmawiać w trakcie panelu Human 4.0, który odbędzie się na konferencji Made in Wroclaw 2022 już 18 października - mówi Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

REKLAMA

Autopromocja

Wszystkiemu winna pandemia?

Katalizatorem zmian, które zaszły na rynku pracy bez wątpienia była pandemia COVID-19. Na masową skalę, w szybkim tempie wdrażana była praca zdalna, zaczęto przyśpieszać rozwój kompetencji cyfrowych i zwiększać elastyczność w zarządzaniu. Koniec pandemii nie oznaczał jednak powrotu do punktu wyjścia. - Kiedy w kwietniu 2022 roku obostrzenia związane z pandemią Covid-19 zaczęły być łagodzone, a część pracodawców wprowadziła wymóg powrotu do pracy stacjonarnej w pełnym lub częściowym wymiarze, dla nas stało się jasne, że wracamy do zupełnie nowej rzeczywistości zawodowej, w której powinniśmy pozostawiać większą swobodę doboru stylów czy modeli pracy. Aby skutecznie przyciągać i zatrzymać w firmie najlepsze talenty, pracodawcy powinni jeszcze mocniej wsłuchiwać się w potrzeby kandydatów i pracowników, zadbać o ich dobrostan oraz rozwój zawodowy, a także już teraz budować organizacje oparte o kompetencje przyszłości – komentuje Ewa Wawszczak, HR consultancy director, general HR manager, Randstad.

Czas pandemii to również okres, który wydaje się już bezpowrotnie zmienił styl i preferencje co do lokalizacji miejsca pracy. - Pandemia radykalnie zmieniła niemal każdy aspekt naszego życia - również styl, w jakim pracujemy. Po początkowej dominacji home office doszliśmy do wniosku, że biura są nam jednak nadal potrzebne. To tu możemy wymienić się najciekawszymi pomysłami, wspólnie rozwiązać dany problem, albo po prostu porozmawiać chwilę, popijając kawę. Biuro pełni dziś ważną rolę integracyjną i pozwala rozgraniczyć sferę zawodową od sfery prywatnej. W ten sposób odpowiada na potrzeby człowieka 4.0 – komentuje Marek Stasieńko, Dyrektor ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska.

O trendach na rynku pracy

O tych i innych zmianach, które nastąpiły w ostatnich latach na rynku pracy, ale też trendach, które dynamicznie go zmieniają, w trakcie Made in Wroclaw 2022, będą rozmawiać eksperci z firm takich jak BNY Mellon, Boehringer Ingelheim Business Services Poland, Skanska, Balluff Sp. z o.o. czy Randstad. Konferencja odbędzie się 18 października – każdy może wziąć w niej udział, rejestrując się na www.made-in-wroclaw.pl.

Źródło: Made in Wroclaw

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA