reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Dokonanie zmian w zakładowym układzie zbiorowym pracy

Dokonanie zmian w zakładowym układzie zbiorowym pracy

Prawo dopuszcza dokonanie zmian w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy. Można je wprowadzać jedynie poprzez przyjęcie przez strony układu Protokołu Dodatkowego. Co dzieje się w sytuacji, gdy jedna ze stron nie zgadza się na zawarcie Protokołu Dodatkowego?

Zawarcie nowego ZUZP

W przypadku zawierania nowego ZUZP w celu wprowadzenia zmian, konieczne jest, aby pracodawca zgodnie z art. 2412 k.p. powiadomił każdą organizację związkową reprezentującą pracowników, dla których ma być zawarty układ, w celu wspólnego prowadzenia rokowań przez wszystkie organizacje związkowe. Nie ma znaczenia, czy są to organizacje reprezentatywne w rozumieniu art. 24117 k.p., art. 24125a § 1 k.p., czy też nie. Oznacza to, iż nie ma możliwości wykluczenia istniejącego Związku z procesu rokowań prowadzącego do zawarcia układu. W przypadku jednak, gdy organizacja związkowa nie zgłosi się do procesu rokowań we wskazanym okresie zgodnie z art. 24125 § 2  k.p., nie krótszym niż 30 dni od dnia zgłoszenia inicjatywy zawarcia układu do prowadzenia rokowań uprawnione są organizacje, które zgłosiły swoją gotowość we wskazanym terminie. Do przystąpienia do rokowań w trakcie ich trwania uprawnione są zgodnie z art. 24125 § 4  k.p.  wyłącznie nowo utworzone organizacje związkowe. W związku z czym w razie nieprzystąpienia do rokowań związku zawodowego, który wcześniej nie wyraził zgody na zawarcie Protokołu Dodatkowego, wyłącza go z procesu zawierania nowego ZUZP. W wyniku tego nie będzie miał możliwości uniemożliwienia zawarcia nowego ZUZP.

Kiedy przepisy prawa pracy nie działają na korzyść pracownika?

Podkreślić należy jednak, iż samo uczestniczenie w rokowaniach niereprezentatywnego związku nie oznacza konieczności zawarcia układu także przez ten związek. Takie stanowisko należy niewątpliwie uznać za zasadne, gdyż zapobiega blokowaniu przez małe organizacje związkowe procesu rokowań, bądź uniemożliwieniu zawarcia ZUZP. Pamiętać jednak należy, iż takie działanie można uznać za dopuszczalne wyłącznie w sytuacjach spornych oraz w stosunku do organizacji nieposiadających dużej siły negocjacyjnej. Niedopuszczenie do podpisania ZUZP jednej z organizacji związkowych lub podpisanie układu, pomimo negatywnego stanowiska tego związku, może doprowadzić do wszczęcia sporu zbiorowego przez jeden ze związków, co nie będzie korzystne dla pozostałych stron rokowań. Z tego powodu wskazana możliwość powinna być rozpatrywana jako ostateczność, a pozostali sygnatariusze powinni w pełni wspierać się w podjętych działaniach.

Podstawa prawna:

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dokonanie zmian w zakładowym układzie zbiorowym pracy. /Fot. Fotolia
Dokonanie zmian w zakładowym układzie zbiorowym pracy. /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama