reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Dotychczasowy układ zbiorowy pracy

Dotychczasowy układ zbiorowy pracy

Pracodawca przejmujący zakład pracy (lub jego część), w którym obowiązywał układ zbiorowy pracy ma obowiązek stosowania w odniesieniu do przejętych pracowników dotychczasowego układu. Zobowiązanie nałożone na nowego pracodawcę wygasa z upływem roku od dnia przejęcia zakładu pracy.

Nowy pracodawca stroną w dotychczasowych stosunkach pracy

Pracodawca przejmujący zakład pracy lub jego część staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Natomiast za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, które powstały przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie. W związku z tym nowy zakład nie musi zawierać z pracownikami przejmowanego zakładu pracy umów o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 września 1990 r., sygn. akt I PR 251/90). 

Zobacz także: Zatrudnianie i zwalnianie

Warto wspomnieć, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 21 września 1995 r. (I PRN 60/95) w razie przejęcia zakładu pracy (art. 231 Kodeksu pracy), dotychczasowa treść stosunku pracy nie ulega zmianie również w zakresie nabycia prawa do nagrody jubileuszowej i odprawy rentowej. Uprawnienia te, wynikające dotychczas z układu zbiorowego lub zakładowego porozumienia płacowego, po przejęciu stają się treścią umowy o pracę.

Brak mocy wiążącej układu

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 25 listopada 1997 r. (I PKN 381/97) układ zbiorowy pracy (zakładowa umowa zbiorowa) nie wiąże pracodawcy, który przejął pracowników na zasadach określonych w art. 231 Kodeksu pracy, chyba że został zawarty przez stronę reprezentującą także pracodawcę przejmującego pracowników. Zmiana warunków umowy o pracę wynikających z układu zbiorowego pracy (zakładowej umowy zbiorowej) następuje pod warunkiem, że pracownik ją zaakceptuje, zawierając stosowne porozumienie bądź nie składając oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych mu w wypowiedzeniu zmieniającym nowych warunków pracy lub płacy. Pomimo tego, że układ zbiorowy pracy nie wiąże pracodawcy, będzie musiał go stosować. Co dzieje się w przypadku postanowień układu, które przed przejęciem zakładu pracy zostały zawieszone? Uważa się, że nowy pracodawca nie ma obowiązku ich stosowania.

Termin roczny

W przypadku przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę w okresie 1 roku od dnia przejścia w stosunku do pracowników stosuje się postanowienia układu, którym byli objęci dotychczas, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 września 2005 r. (I PK 531/03) stwierdził, że roczny termin, o którym mowa w art. 2418 Kodeksu pracy (przejęcie pracowników) ma charakter ciągły, a więc stosuje się do niego odpowiednio art. 112 Kodeksu cywilnego.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dotychczasowy układ zbiorowy pracy. /Fot. Fotolia
Dotychczasowy układ zbiorowy pracy. /Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama