REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
rodzina, mama, dzieci/fot. Shutterstock
rodzina, mama, dzieci/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga dla pracowników z co najmniej czworgiem dzieci – komu przysługuje? Czym jest?

Czym jest ulga dla rodzin 4+?

Jednym z rozwiązań, które weszły w życie w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu, jest ulga dla pracowników posiadających co najmniej czworo dzieci. Stanowi ona zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych niektórych przychodów takich podatników.

REKLAMA

Autopromocja

Zwolnienie od podatku dochodowego

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 153 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje zwolnienie od podatku dochodowego przychodów w wysokości nieprzekraczającej kwoty 85 528 zł.

Ulga dla rodzin – dla kogo?

Ulga dla rodzin 4+ dotyczy osób, które wychowują co najmniej czworo dzieci i uzyskują przychody:

 • z tytułu umowy o pracę, stosunku służbowego, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy;
 • z umowy zlecenia;
 • z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym 19%, korzystających z ulgi IP BOX (5% podatku) lub rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

 Ulga dla rodzin – czy tylko dla rodziców?

Z ulgi może skorzystać nie tylko podatnik będący rodzicem, ale także rodzicem zastępczym czy opiekunem prawnym bez względu na stan cywilny. Aby został objęty ulgą, powinien w 2022 roku wychowywać co najmniej czworo dzieci, tzn.:

 • wykonywać wobec nich władzę rodzicielską;
 • pełnić funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim mieszka;
 • sprawować funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Z kolei w przypadku pełnoletnich uczących się dzieci z ulgi może skorzystać również podatnik, który płaci na nie zasądzone alimenty lub sprawuje funkcję rodziny zastępczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulga rodzinna – na jakie dzieci?

Ulga przysługuje na:

1. dzieci do ukończenia 18. roku życia;

2. dzieci pełnoletnie do osiągnięcia przez nie 25. roku życia, pod warunkiem, że:

 • otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną;
 • nadal się uczą.

W przypadku dzieci otrzymujących zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną wysokość ich dochodów nie ma znaczenia. Z kolei w przypadku dzieci do 25. roku życia, uczących się, obowiązuje limit dochodów w wysokości 3089 zł rocznie. Do tego dochodu nie wlicza się renty rodzinnej.

Co, jeśli czwarte dziecko urodzi się ostatniego dnia roku?

Jeżeli czwarte dziecko urodzi się ostatniego dnia roku, podatnik będzie mógł odliczyć ulgę w zeznaniu rocznym, mimo tego, że nabył do niej prawo dopiero wtedy.

Kiedy przysługuje ulga?

Ulgę można rozliczyć w zeznaniu rocznym. Jeśli podatnik chciałby, aby pracodawca nie naliczał mu podatku dochodowego w trakcie roku (a przy tym jest zatrudniony na umowę o pracę lub w ramach umowy zlecenia), powinien złożyć oświadczenie, że spełniania warunki wynikające z ustawy.

 Jakich przychodów nie obejmuje ulga?

Ulga dla rodzin 4+ nie obejmuje przychodów takich jak:

 • zasiłki chorobowe, macierzyńskie, ojcowskie, opiekuńcze;
 • przychody z umów o dzieło;
 • przychody z praw autorskich (oprócz uzyskiwanych na podstawie umowy o pracę);
 • przychody podlegające opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym;
 • przychody zwolnione od podatku dochodowego.

Kiedy można stracić prawo do ulgi?

Jeżeli  w trakcie roku podatkowego dziecko zostanie umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład karny, areszt śledczy, dom pomocy społecznej, a także każda szkoła, która zapewnia całodobowe, nieodpłatne utrzymanie), nie będzie  ono uwzględniane przy ustalaniu prawa do ulgi.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

REKLAMA

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

REKLAMA