reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Odmowa wypłaty zapomogi z ZFŚS

Odmowa wypłaty zapomogi z ZFŚS

Wypłata zapomogi z ZFŚS uzależniona jest od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zapomogę przedstawienia zaświadczenia o zarobkach z innego zakładu pracy. Czy w razie nieprzedłożenia wymaganych danych może odmówić przyznania świadczenia socjalnego?

Sytuacja życiowa, rodzinna i materialna

Na podstawie art. 8 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚS.

Zobacz: Dofinansowanie wypoczynku z zfśs dla byłego pracownika

Regulamin

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z ZFŚS oraz zasady przeznaczania środków ZFŚS na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ustalanym zgodnie z art. 27 ust. 1 albo z art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

W rozumieniu art. 9 § 1 Kodeksu pracy regulamin określający prawa i obowiązki stron stosunku pracy jest źródłem prawa pracy. Pracownik, który występuje z wnioskiem o przyznanie zapomogi, akceptuje tym samym zasady udzielania świadczeń socjalnych. Sposobu sprawdzania oświadczeń pracowników mającego na celu wykazanie czy spełnione zostało kryterium dochodowe nie określa się w regulaminie. Pracodawca ma jednak prawo weryfikacji oświadczeń o dochodach.

Zobacz: Prawo do świadczeń z zfśs w razie dwóch umów o pracę z jednym pracodawcą

Roszczenie o zwrot środków

Związkom zawodowym przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o zwrot Funduszowi środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami ustawy lub o przekazanie należnych środków na Fundusz.

Zobacz także: Forum Kadry - ZUS i Płace

Kryterium socjalne

Pracodawca może w regulaminie doprecyzować kryterium socjalne decydujące o możliwości otrzymania zapomogi. W związku z tym każdy przypadek zgłoszenia wniosku o przyznanie świadczenia socjalnego powinien być zbadany. Należy ustalić sytuację rodzinną i materialną pracownika. W tym celu pracodawca może żądać przedstawienia zaświadczenia o wysokości zarobków uzyskiwanych w innym zakładzie pracy. 

Zobacz: Procedura rezygnacji z zfśs

Nie narusza to przepisów o ochronie dóbr osobistych pracownika czy art. 221 Kodeksu pracy zawierającego katalog danych, których pracodawca może domagać się od kandydata na dane stanowisko i pracownika. Przedstawienie zaświadczenia o zarobkach służy wyłącznie zbadaniu, czy dany pracownik spełnia warunek do uzyskania zapomogi. Uważa się więc, że nieprzedłożenie danych o zarobkach u innego pracodawcy może skutkować odmową przyznania świadczenia socjalnego.

Zobacz także: Ochrona danych osobowych

Pogląd ten w wyroku z dnia 8 maja 2002 r. (I PKN 267/01) popiera Sąd Najwyższy. Pracodawca nie narusza dóbr osobistych pracownika (art. 23 Kodeksu cywilnego, art. 47 i art. 51 ust. 1 i 2 Konstytucji), zobowiązując go zgodnie z postanowieniami regulaminu przyznawania zapomóg z ZFŚS do złożenia zaświadczenia o zarobkach uzyskiwanych u drugiego pracodawcy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1994 Nr 43, poz. 163 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 Nr 79, poz. 854 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama